Kendi gemileri ile 12 bin göçmen kurtardılar

girişşş

Regina Catrambone, başarılı bir İtalyan iş kadını. Eşi Christopher, ABD vatandaşı. 7 yıldır Malta’da yaşıyorlar. İkisi de henüz 30’larında. Milyonerler. Yani yatları, katları spor arabaları her şeyleri var. Ama hayatlarını ve servetlerini göçmenlere adadılar. Sorularımı yanıtlayan bayan Catrambone hayat kurtaran çalışmaları hakkında “Her şey geçen yıl başladı. Akdeniz açıklarında teknemizle tatil yapıyorduk. Denizde beyaz bir mont gördük. Hayalet gibiydi. Kaptana ‘yanına yaklaşmasını’ söyledik. Beyaz montun altından cansız bir beden çıktı. Afrikalı kaçak göçmendi. Avrupa’ya gitmek isterken boğulmuştu. İşte o zaman göçmenler için bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik” dedi. Ancak başlarına gelen bu acı olayın ardından bir türlü harekete geçemediler. Maviliklerde kaybolan hayatları kurtarmak için neler yapabileceklerine karar veremiyorlardı çünkü.

Ekim 2014’te İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında 360’dan fazla göçmenin ölümünü televizyondan izlediler. Bu trajedinin ardından daha fazla vakit kaybetmemeleri gerektiğinden emindiler artık. Projelerine “Açık Deniz Mültecilere Yardım İstasyonu” ismini veren çift, ilk iş olarak 40 metrelik bir gemi satın aldı. Phoenix ismini verdikleri gemiyi son teknolojiyle tam teçhizat donattılar. Akdeniz’deki göçmenleri bulmak için iki adet insansız hava aracı, gece görüşlü kameralar ve acil durumlar için iki adet hücum botunu gemilerine eklediler. Çoğu eski deniz subayı olan 16 kişiyi mürettebatlarına katıp demir aldılar. Ekibin operasyon yöneticisi ise Malta’nın eski Genelkurmay Başkanı Martin Xuereb yürütüyor. Geçen yıl 2 ay Akdeniz’de gönüllü görev yaptılar. Amaçları Ortadoğu ve Afrika’dan Avrupa’ya ulaşmak isterken boğulma tehlikesi geçiren göçmenleri kurtarmak.

giriş

12 BİN KİŞİYİ KURTARDILAR

Kendilerini ‘göçmenlere denizde yardım eden dünyanın ilk özel kuruluşu’ olarak tanımlayan Chris amaçlarını “Yeni bir başlangıç yapmak için yola çıkan insanların bu şekilde can vermesi kabul edilir gibi değil. Bir kişiyi bile kurtarmak bizim için onur. Çalışmalarımızla farkındalık oluşturmak istiyoruz. Papa Francis’in göçmenlerle ilgili açıklamaları da böyle bir işe kalkışmamızda çok etkili oldu” sözleriyle anlatıyor.

Eşi ile sürekli Phoenix gemisinde bulunduklarını belirten Regina Catrambone ise “Şimdiye kadar kaç kişiyi kurtardınız? ve Daha ne kadar süre Akdeniz’de kalacaksınız?” sorularıma, “Phoenix, ilk kez 26 Ağustos 2014’te demir aldı. İlk görevimiz 14 Eylül 2014’te son buldu. Ancak 21 Eylül’de 5 Ekim’e kadar sürecek yeni bir arama kurtarma çalışmasına başladık. Henüz bütçemiz 60 gün boyunca denizde kalmaya yetiyor. Şimdiye kadar yani Ağustos 2014’ten bu yana 12 bin göçmeni kurtardık. Güvenli bir şekilde yetkililere teslim ettiklerimiz arasında yüzlerce çocuk var. Hatta iki günlük bebeği de kurtardık bir keresinde. Göçmenlerden bir kısmı Suriye ve Filistin’dendi. Ancak çoğunluğu Afrika’dan Avrupa’ya kaçmak isteyenler” şeklinde cevap verdi.  BBC’ye konuşan Christopher Catrambone da şimdiye kadar bütün çalışmaları için milyonlarca euro harcadıklarını söyledi ve sadece 60 gün boyunca denizde olmaları için 2 milyon euro’dan fazla bütçeye ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

“16 kişilik ekibimizde hiç Türk yok. Umarım yakın zamanda olur” diyen bayan Catrambone, gelecek yılki hedeflerini “Kesinlikle bu bir başlangıçtı. Yani nihai hedefimize henüz ulaşmadık. Yeterli oranda bağış ve destek bulursak gelecek yılki çalışmalarımızda ekipmanlarımızın gücünü artıracağız. Daha geniş bir ekip ve teçhizatlarla daha fazla göçmeni kurtaracağız. 2015 itibariyle Avustralya ve Karayipler’de de kaçak göçmenleri kurtarma çalışmaları yürütmeye başladık” şeklinde özetledi.

bebek

GEMİLERİNİN İSMİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Regina Catrambone, günlük rutinlerini ve göçmen kurtarma stratejilerini ise su sözlerle anlattı; Her güne ilk iş olarak bütün mürettebat toplanıp günlük programı yapmakla başlıyoruz. İki adet insansız hava aracımız, kaçak göçmenleri taşıyan tekneleri tespit ediyor. Daha sonra Phoenix göçmen teknesinin yanına ulaşıyor. Botlarımızla tekneye ulaşıyoruz. Bu sırada bölgedeki sahil güvenlik ekipleriyle irtibat kurulmuş oluyor. Malta veya İtalya sahil güvenlik ekipleri gelene kadar, göçmen botuna su, yiyecek ve can yeleği aktarıyoruz. Temas kurduğumuz yetkililer de onlar gelene dek nasıl davranmamız gerektiğini bize söylüyor. Eğer tabii teknenin su aldığını ya da tıka basa dolu olduğunu görürsek, göçmenlerin bir kısmını Phoenix’e çıkarıyoruz.

Gönüllü göçmen kurtarma ekibi eylül ayında Aylan ile Galip isimli küçük bedenlerin Ege’de can vermesinin ardından Ege görev yapan gemilerinin ismini “Aylan ve Galip” olarak değiştirdi.

GÖÇMEN MEZARLIĞI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) verilerine göre bu yılın başından beri Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşan mülteci sayısı 752 bini aşarken, 3 bin 500 kişi de bu yolculukta can verdi. Sayının bu denli yüksek olmasında Suriye ve Libya’da yaşanan kriz var. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da mülteci sayısını artırdı.

(@selcukerennn)

 

 

Reklamlar

Kendi gemileri ile 12 bin göçmen kurtardılar” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Mülteci hayatlar | dunyaraporu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s