Terör saldırıları dünyayı daraltıyor

giriş

Dünya daralıyor mu? Yoksa büyüyor mu? İlk bakışta yer bilimcilerin tartışması gibi geliyor. Ama bu iki sorunun cevabına şimdilerde daha çok siyaset bilimciler kafa yoruyor. Bir gruba göre, iletişim ile ulaşım ağlarının gelişmesi ve bireysel gelirlerin artması sayesinde insanların artık daha fazla ülkeyi ziyaret etme şansı bulduğu dile getiriliyor. BM Dünya Turizm Örgütü’nün verilerini kanıt olarak sunuyorlar. 1950 yılında dünya genelinde uluslararası turist sayısı 25 milyon, turizm gelirleri 2 milyar dolardı. Yabancı turist sayısı geçen yıl 1 milyar 133 milyona ulaştı. Turizm gelirleri 1 trilyon 245 milyar dolara yükseldi.

tren

UÇAK VE TRENLERİN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

 Ancak diğer bir kesime göre çatışmalar, iç savaşlar ve terör olayları nedeniyle dünya giderek küçülüyor. Bu durum özellikle Batılılar için geçerli. Avrupalı veya ABD’liler, Ortadoğu veya Kuzey Afrika’daki ülkelere gidemiyor artık. ABD’nin vatandaşlarına “gitmeyin” dediği ülke sayısı 44’e yükseldi. Veya ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler birçok bölgedeki elçiliklerini ardı ardına kapatıyor. Dolayısıyla dünya onlar için giderek daralıyor.  Güvenlik uzmanları bu noktada artık uçakların güvenliklerinin ciddi şekilde tartışılmaya başlandığını savunuyor. 8 Mart 2014 kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağın enkazı hala bulunamadı. Yine Malezya Havayolları’na ait 298 kişi taşıyan ve Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmekte olan bir yolcu uçağı, Ukrayna’nın doğusunda düşürülmüştü.  31 Ekim 2015’te Şarm el Şeyh’ten havalandıktan kısa süre sonra 224 yolcu ve mürettebatıyla düşen Rus uçağından kurtulan olmadı. Uçağın, içine yüklenen bomba ile düşürüldüğü kesinleşti. bir İngiliz havayoluna bağlı yolcu uçağının ağustos ayında Şarm El Şeyh’e iniş yaparken bir füzeye hedef olmaktan kıl payı kurtulduğu ortaya çıktı.  Uçak güvenliklerinin yanı sıra Avrupa’nın ünlü tren hatlarındaki mevcut güvenlik önlemleri tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz Ağustos ayında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan Paris’e giden trene düzenlenen silahlı saldırı son anda yolcular tarafından engellenmişti. Paris’te 13 Kasım Cuma günü düzenlenen kanlı saldırıların ardından ve giderek artan mülteciler nedeniyle Avrupa genelindeki tren hatlarında mevcut güvenlik sistemlerinin değiştirilmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’nin gündeminde trenlerdeki güvenlik önlemlerini havalimanlarındaki seviyeye çıkarma planları var.

TÜRKİYE’DEN BİRÇOK ÜLKEYE SEYAHAT UYARISI  

Halihazırda en az 17 ülkede her gün onlarca kişinin can verdiği aktif çatışma ortamı hakim. Türkiye’nin de vatandaşlara yönelik yaptığı seyahat uyarılarının sayısı her geçen gün artıyor. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı seyahat uyarıları hakkında resmi siteden detaylı bilgiler edinebilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/sub.tr.mfa?b3026181-6b8f-4fc6-9327-a5113446ce95

ABD’NİN VATANDAŞLARINA UYARILARI

 “Sizden çok dikkate almanızı istediğimiz ‘Seyahat Uyarısı’ yayımlıyoruz. Uyarı, söz konusu ülkelerdeki istikrarsız hükümetler, iç savaşlar, suç oranları ile şiddetin yüksek olması ve terör saldırıları değerlendirilerek hazırlandı. Bu ülkelerde riskleri göz önünde bulundurmanızı ve hepsine gitmemenizi istiyoruz. Seyahat Uyarımız bu ülkelerde mevcut durum değişene kadar geçerli olacaktır; birçok ülkedeki istikrarsızlığın ise uzun yıllar bitmesini beklemiyoruz…” ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 323 milyon ABD vatandaşına yapılan son Seyahat Uyarısı’nda bu ifadelere yer verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayımlanan riskli ülkelerin son sayısı 44’e ulaştı.

İSRAİL DE LİSTEDE  

Bakanlık, ABD’lilerin gitmesinin istenmediği ülkelerdeki riskleri çeşitli kategorilere ayırdı. Latin Amerika ülkeleri Meksika ve Kolombiya için “bazı bölgelerde güvenlik riskleri var” uyarısı yapılırken El Salvador, Honduras, Haiti ve Venezüella için “tüm ülkede güvenlik riskleri var” denildi. Rusya da listede “tüm ülkede güvenlik riskleri var” kategorisinde yer alırken, ayrılıkçılarla hükümetin çatıştığı Ukrayna için “bazı bölgelerine gitmekten kesinlikle kaçının” denildi. ABD vatandaşlarının derhal terk etmeleri istenen ülkeler olarak Suriye, Yemen, Libya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Eritre gösterildi. Listede Gazze, İsrail ve Batı Şeria için de “Zorunlu olmadıkça bazı bölgelerine gitmeyin” denildi.

PARİS

PARİS KATLİAMI LİSTEYİ GENİŞLETECEK  

ABD merkezli Global Post internet sitesi Türkiye’nin yer almadığı liste hakkında detaylı bir harita yayımladı. ABD ordusunun dünya  genelinde 134 ülkede askerinin olduğunu hatırlatan diğer haber siteleri “dünya artık ABD’liler için daha küçük” yorumlarını yaptı. Fransız Liberation gazetesi “Dünya Amerikalılara daraldı” dedi. ABD’nin terör örgütü IŞİD’e karşı Irak ve Suriye’de başlattığı operasyonların ardından önümüzdeki günlerde Seyahat Uyarısı listesine yeni ülkelerin de dahil olmasına kesin gözüyle bakılıyor.  ABD Dışişleri Bakanlığı gibi Fransa Dışişleri Bakanlığı da kendi vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısını yeniledi. ABD ile birlikte Irak’taki IŞİD üslerine yönelik hava operasyonlarına katılan Fransa’nın listesinde 26 ülke yer aldı. Fransa’nın ABD’nin listesinde yer almayan Özbekistan, Moritanya ve Uganda’yı da kendi Seyahat Uyarısı listesine dahil ettiği görüldü. Fransa Dışişleri Bakanlığı da vatandaşlarını en fazla Irak ve Suriye seyahatleri konusunda uyardı.

Fransa’da 13 Kasım Cuma  günü gerçekleştirilen ve en az 153 kişinin öldüğü, 99’u ağır olmak üzere 200 kişinin yaralandığı katliamın ardından Paris yönetiminin vatandaşlarına yönelik uyguladığı seyahat uyarıları daha da artacak.

Önümüzdeki günlerde küresel ısınmanın dünya turizm ağına etkilerini de ele alacağım.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s