Trajedi turizmine Costa Concordia darbesi

ana

Dünyada her yıl milyonlarca kişi tatile çıkıyor. Tatilcilerin öncelikleri güvenlik, rahatlık, kültürel zenginlikler ve tabii ki deniz ve güneş oluyor. En çok ziyaret edilen şehirlerin başında Paris, Londra, Bangkok, İstanbul, Dubai, New York, Singapur ve Johannesburg geliyor. Ancak son zamanlarda turizm sektörüne sürekli yeni akımlar ekleniyor. “Savaş turizmi” bunlardan biri. Maceraperestlerin 40 bin dolar karşılığında Irak, Suriye ve Afganistan gibi tehlikeli bölgelere gittikleri biliniyor.

Son dönemde de “trajedi turizmi” büyük ilgi görmeye başladı. Yüz binlerce kişi tatillerini artık doğal afet veya büyük bir kazanın yaşandığı bölgelerde geçiriyor.

İtalya’da sakinliğiyle ünlü Giglio adası, son yıllarda trajedi turizminin gözde mekanlarının başında geliyor. Ancak bin 500 kişinin yaşadığı bu küçük ada, tatillerinde acı anıları görmek isteyenler tarafından artık eskisi kadar ziyaret edilmeyecek.

13 Ocak 2012’de karaya oturan Costa Concordia gemisinin enkazı, Giglio adasından ayrılıyor çünkü. 32 kişiye mezar olan 114 bin 500 tonluk dev gemi yeniden yüzdürülerek söküm işlemleri için Cenova’ya götürüldü.

İçindeki 4 bin 200 kişi ile birlikte batmasından sonra gemi karaya metrelerce uzaklıkta yan yatmıştı. Enkazı görmek isteyen yüz binlerce kişi, kazadan bu yana adaya akın etti. Örneğin faciadan sadece bir hafta sonra adayı hafta sonunda ziyaret edenlerin sayısı 10 katına yükseldi.

İtalyan turizm şirketleri ‘turistleri enkazın en yakınına kim götürecek’ yarışına girdi.

Binden fazla uzmanın katıldığı Costa Concordia’yı yeniden yüzdürme çalışmalarında da turistlere karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı. Gemiyi gören yerlere bloklar oluşturuldu hatta enkazın üzeri uçuşa yasak bölge ilan edildi. Giglio adası sakinleri ise trajedi turizmi yüzünden ikiye bölündü. Bir grup enkazın bir an önce gitmesini ve adanın eski sakin günlerine dönmesini isterken, diğerleri gelen kalabalıkları memnuniyetle karşıladı.

Kayıp uçağa hücum

Costa Concordia’nın dışında yakın zamanda trajedi meraklılarının bir diğer adresi Avustralya oldu. İçindeki 239 kişi ile 8 Mart’ta kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağın enkazını bulmak isteyen binlerce kişi soluğu Avustralya’da aldı.

Turizm şirketleri izine hâlâ rastlanamayan uçağın enkazının arandığı Hint Okyanusu’nun güneyine akın akın turist taşıdı.

Uçağın uzaylılar tarafından kaçırıldığı teorileri turist sayısını katladı. Yine Malezya Havayolları’na ait bir uçak, geçen perşembe günü Ukrayna hava sahasında düştü. 298 kişinin bulunduğu uçağın düşüş nedeni olarak füze ile yanlışlıkla vurulması gösteriliyor. Bölgede uzun süredir Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların arasında çatışmalar yaşanıyor.

Turistlerin uçağın düştüğü Donetsk bölgesine de turistlerin akın ettiği biliniyor.

ABD yönetimi ise trajedi turizmini kullanmakla suçlanıyor. 11 Eylül’de yıkılan İkiz Kuleler’in yerine yapılan müzede ölenlerin acılarının sömürüldüğü söyleniyor.

Until now, few groups have had the chance to visit Chernobyl and its contaminated surroundings. But on the eve of the 25th anniversary of the world worst nuclear accident to date, the Ukrainian government legalized such tours and is developing plans to attract close to one million visitors to the zone in 2012. The first tours are already underway.  The most arresting attraction for many visitors is the ghost town of Pripyat less than 3km from the failed reactor. In the 1970?s it was constructed for the plant?s personnel. Once a beautiful town, its 50,000 inhabitants were evacuated 36 hours after the accident. But 25 years after the catastrophe nature starts rebounding. Grass pushes up through the cracks of dormant roads that once were glorious promenades, and even trees grow through broken windows and doors. On April 26, 1986 this amusement park with bumper cars and a Ferris wheel in the city center was being readied for the annual May Day celebrations, when the nearby reactor blew up, contaminated thousands of square kilometers and forced more than a quarter of a million people to abandon their towns and villages. Rotting away for 25 years, it has become a symbol of the abandonment of the area it is now becoming an attraction for tourist groups.
Giriş ücreti 24 dolar olmasına rağmen müze binlerce ziyaretçi çekiyor. Diğer taraftan ABD’de sıkça yaşanan ölümcül kasırgalar da trajedi turizminin gözde mekanlarından. Japonya’da deprem ve tsunaminin yıktığı Fukuşima ve hatta tarihin en kötü nükleer felaketi olan Çernobil bölgesinin de tüm sağlık risklerine rağmen yüz binlerce turistin gözde adresleri arasında olduğu biliniyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s