Drogba ülkesindeki savaşı bitirdi, Eto da Boko Haram’a savaş açtı

cantona

Bir dönem 7 numaralı Manchester United forması ile yeşil sahaların en asi futbolcularının başında gelen Eric Cantona, eski Galatasaraylı futbolcu Didier Drogba’nın sıra dışı hayat hikayesini anlattı.

El Cezire kanalında yayınlanan Asi Futbolcular isimli belgesel serisinde ele alınan hikayede Drogba’nın ülkesinde iç savaşı nasıl bitirdiği ele alındı.

Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde efsane olan Drogba, 5 yaşında Fransa’ya gitmesine rağmen ünlü bir futbolcu olunca ülkesinin milli takımını seçti.

Ülkesinde etnik kökene dayalı iç savaş yaşanırken sorumluluk alması gerektiğini fark eden Drogba o dönemi, “Ülkemi terk ettiğimde her şey çok güzeldi. İnsanlar mutluydu. Ama geri geldiğimde her şey değişmişti. Kuzey ile Güney savaş halindeydi. İşte o zaman kendi kendime sorular sormaya başladım” sözleri ile anlatıyor.

drobga

Dünya futbolunda hızla yükselen Drogba’nın ülkesini değiştirmesi 8 Ekim 2005’e dayanıyor.

Fildişi Sahili o tarihte Sudan’ı yenerek 2006 yılında Almanya’da yapılacak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Filler lakaplı takımın kaptanı Drogba maç sonunda kimsenin cesaret edemediği bir adım attı. Soyunma odasında ülke televizyonları canlı yayındayken arkasına arkadaşlarını toplayıp mikrofonu eline aldı ve

“Bayanlar baylar, Fildişi Sahili’nin kuzeyindekiler, güneyindekiler, merkezindekiler, batısındakiler… Biz bugün tüm Fildişi halkının bir arada var olabileceğini, tek bir amaç uğruna futbol oynayabileceğini gösterdik. Kutlamaların insanları birleştireceğini gösterdik. Size dizlerimizin üzerinde yalvarıyoruz… Affedin! Af edin! Af edin! Afrika’da bunca zenginliğe sahip bir ülke savaşa sürüklenmemeli. Lütfen silahlarınızı bırakın. Seçimlere gidin” dedi.

dans

Daha sonra da takım arkadaşları ile birlikte Eğlenmek istiyoruz,

Silahlarınızı bırakın,

Futbol oynamak istiyoruz,

Silahlarınızı bırakın,

Mali halkı yok, Bete halkı yok, Dioula halkı yok, silahlar var,

Bunu bir daha yaşamak istemiyoruz

Biz yabancı düşmanı değiliz,

Biz hoşgörülüyüz

Bu savaşı istemiyoruz

Bunu bir daha yaşamak istemiyoruz

sözleri eşliğinde dans etti. Daha sonra bu dans Drogba’nın adı ile barış dansı olarak anılmaya başladı.

Drogba bu maçtaki sözleri ile ilgili, “Devlet Başkanı güvendeydi. Ama ülkemin her yerinde füzeler vardı. Daha rahat bir ortamda futbol oynamak istiyordu. Maçtan sonra kulağına birileri en güzel mesajı vermek için en doğru zamandasın diye fısıldadı” diyor.

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Fildişi Sahili’nde Drogba’nın dansı büyük ses getirdi. Ama ünlü futbolcu, 20 milyon nüfuslu ülkesine barışı getirmek için dans etmekle yetinmedi.

Dönemin devlet başkanı Laurent Gbagbo’nun sarayında düzenlenen futbol yemeğinde de mikrofonun başına geçti. Şimdilerde Lahey’deki Uluslar arası Ceza Mahkemesinde yargılanan Gbagbo’ya milli takımı isyancıların kalesine götüreceğini ve kendisine destek olmasını söyledi.

Sonrasında da soluğu tek başına başkent Abidjan ile savaşan ve isyancıların başkenti Boake’de aldı. O dönem kimsenin giremediği bölgede kahraman gibi karşılandı ve “Bu daha başlangıç. Haziran’da buraya milli takımı getireceğim” dedi.

Sözünü tutan Drogba, iç savaş nedeniyle terk edilen Boake Stadı’nda Fildişi Sahili ile Madagaskar maçının oynanmasını sağladı. Maçta bir de gol atan Drogba, işte şimdi barışı getirmişti.

O dönem muhaliflerin lideri olan ve şimdiki başbakan olan Guillaume Solo, “Didier Drogba, insanların korktuğu yere milli takımı getirdi. Aslında buraya barışı getirdi. Bugün burada yeniden birleşmeyi kutluyoruz. Teşekkürler Drogba” dedi.

Hem Abidjan’dakiler hem de Boake’dekiler barışın ve yeniden birleşmenin fiziksel olarak yani gerçek olarak bu maçtan sonra geldiğini söylüyor.

Ülkesinde istediği an Devlet başkanı olabilecek güce sahip olan Drogba siyasete hiçbir zaman girmeyeceğini ancak doğru olduğuna inandığı bir gerçeği de söylemekten hiçbir zaman çekinmeyeceğini söylüyor.

maç

Belgeseli izlemek için: http://www.aljazeera.com/programmes/footballrebels/2013/03/201336105035488821.html

eto

Antalyaspor’da oynayan dünyaca ünlü yıldız isim Samuel Eto’o da, Nijerya’da ortaya çıkan terör örgütü Boko Haram’a savaş açtı. 34 yaşındaki ünlü futbolcu Eto’o, 2009’dan bu yana yaklaşık 10 bin kişinin ölümüne ve 1.5 milyon kişinin evlerini terk etmesine neden olan Boko Haram hakkında CNN International’a konuştu.

“Charlie Hebdo sonrası hepimiz desteğimizi göstermeğe çalıştık. Afrika’dan birçok lider destek için Paris’e gitti. Ama konu Boko Haram’a geldiğinde medyanın yaşananları görmesi için çok büyük olayların olması gerekiyor” ifadelerini kullanan Eto’o, Boko Haram ile mücadelenin sadece silah ile verilemeyeceğini belirtti. Kamerunlu futbolcu Eto’o, Boko Haram’a karşı mücadele noktasında  “Okullar açmalı, çocukların öğrenmeleri ve anlamları için onlara şans vermeliyiz” dedi.

Boko Haram örgütü hakkında daha detaylı bilgi için:  https://dunyaraporu.wordpress.com/2015/07/29/iklim-degisti-boko-haram-hortladi/

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s