Bin Ladin ve CIA yüzünden çocuklarına aşı yaptırmıyorlar

giriş

ABD ile terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin arasındaki savaş nedeniyle çocuklar zarar görmeye devam ediyor.

ABD, 11 Eylül 2001’de İkiz Kulelere düzenlenen saldırıdan sorumlu tuttuğu Bin Ladin’i 2 Mayıs 2011’de Pakistan’da öldürdü.

Ancak ABD’nin, 10 yıl boyunca en çok arananlar listesinin birinci sırasında yer alan Bin Ladin’e ulaşması o kadar kolay olmadı.

Beyaz Saray, öldürmeden önce başına 25 milyon dolar para ödülü koyduğu Bin Ladin’in yerini tespit etmek için onlarca yöntem denedi: CIA, Ladin’in en yakının telefonlarını dinledi. Guantanomo’daki tutuklulara akıl almaz işkenceler yaptı …

CIA ayrıca iddialara göre Bin Ladin’e ulaşmak için ayrıca sahte aşı kampanyası da düzenledi.

SAHTE AŞI KAMPANYASI

CIA, Bin Ladin’in Pakistan’ın Abodobat kentinde yaşadığından şüphelenmeye başlamıştı.

Ancak, Bin Ladin’in 3 eşi ve 19 çocuğu ile saklandığı 1 milyon dolar değerindeki evinin net tespit edilmesi gerekiyordu.

CIA, bunun için sahte aşı kampanyası yürüttü.

Buna göre Abodobat’ta yaşayan çocuklar için sahte ücretsiz Hepatit B aşı kampanyası düzenlendi. Pakistanlı yetkililere göre kampanyanın başında da Pakistanlı doktor Şakil Afridi vardı. Ekip, Hepatit B aşısı yaptıklarını söyleyerek aslında çocuklardan DNA örneği topladı.

CIA, Bin Ladin’in 2010’da Boston’da ölen kız kardeşinin DNA’sına sahipti.

Dolayısıyla aşı kampanyası adı altında toplanan DNA’ların CIA’yi Bin Ladin’e götürdüğü iddia edildi.

Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra CIA, hiçbir zaman bu aşı kampanyasını yaptıklarını itiraf etmedi. Ancak Pakistanlı yetkililer Doktor Şakil Afridi’ya vatana ihanetten 33 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bu sahte aşı kampanyası halk arasında dilden dile dolaştı.

koruma

3 BİN POLİS GÖREVLİ

Pakistan’da Bin Ladin’i sevenler azımsanmayacak kadar çok. Halk o yüzden sağlık ekiplerine potansiyel casus olarak bakmaya başladı.

Hatta ABD’nin sahte aşı kampanyaları ile çocuklara AIDS bulaştırdığı veya kısırlaştırdığı dedikoduları kulaktan kulağa yayıldı.

Bunu fırsat bilen El Kaide de sağlık elemanlarına saldırıyor. Geçen yıl aşı kampanyası yürüten 4’ü kadın olmak üzere 9 kişi öldürüldü. Bunun üzerine UNICEF, Pakistan’da yaklaşık 5 buçuk milyon çocuğa yapılacak çocuk felci aşısı kampanyasını iptal etmişti. 2012’den bu yana ise aşı kampanyaları yürüten ekiplere yapılan saldırılarda 66 kişi öldü.

3 – 6 Kasım tarihlerinde ise Pakistan’ın güneyindeki Sindh eyaletinde çocuk felci aşı kampanyası yürütülecek. Aşıları yapacak ekibi 3 bin polis koruyacak.

pakistan

CIA AŞI KAMPANYALARINI DURDURDU

Aslında çocuk felci vakaları 1988’den bu yana dünyanın dört bir yanında yüzde 99 oranında düştü. Ancak tehdit Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da sürüyor. Öyle ki Pakistan’da dünyada çocuk felcinin en çok görüldüğü ikinci ülke. Ülkede geçen yıl çocuk felci oranları son 10 yılın en kötü oranına ulaşarak 306 yeni vaka tesit edildi. Şöyle ki geçen yıl dünya genelinde zaten toplamda 359 çocuk felci tespit edildi. Yani çocuk felci vakalarının yüzde 85.2’si Pakistan’da ortaya çıttı.

ABD’den geçen yıl mayıs ayında yapılan açıklamada CIA’nın aşı programını casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmaya son verdiği duyurulmuştu. Söz konusu program sağlık örgütleri ve tıp görevlilerinin tepkisini çekiyordu.

Robert O'Neill

BİN LADİN OPERASYONU DÜZMECE
ABD’nin en çok aradığı isimdi Usame Bin Ladin. 11 Eylül saldırılarının arkasındaydı. 2 Mayıs 2011’de Pakistan’ın Abbottabad şehrinde kaldığı evinde öldürüldü. Cesedine dair herhangi bir fotoğraf yayımlanmadı. Filmleri aratmayan operasyon hakkında kafalarda hep soru işaretleri kaldı. ABD’nin Ladin operasyonunda doğruyu söylemediğine dair en önemli iddia ABD’li Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh’ten geldi. Hersh’e göre Ladin aslında Pakistan istihbaratının koruması altındaydı. ABD de Ladin’in yerini 25 milyon dolar karşılığında öğrendi. Para da Pakistanlı bir istihbaratçıya verildi. SEAL Team 6 olay yerine gittiğinde Ladin zaten korumaları tarafından terk edilmişti.

evgüzel

ABD basını Bin Ladin’i öldüren askerin kimliğini ise Robert O’Neill olarak açıkladı. ABD’de muhafazakar bir kurum olan ForAmerica da mevcut görevinden ayrılan Robert O’Neill ile atış yapmak isteyenler için bir organizasyon düzenledi. Bin Ladin’i öldüren asker ile poligona çıkmanın bedeli 50 bin dolar olarak açıklandı. Diğer taraftan Pakistanlı yetkililer Bin Ladin’i yaşadığı evi “kutsal mekan” haline dönüşmemesi için operasyondan kısa bir süre sonra yıkmıştı.

Bin Ladin’in emri ile yıkılan İkiz Kuleler’de yaklaşık 4 bin kişi öldü. ABD, Ladin’i yakalamak için 7 Ekim 2001’de Afganistan’da başlattığı savaşta yaklaşık 3 bin yabancı asker öldü. Ölen militan sayısının 10 bin olduğu tahmin ediliyor. ABD ve NATO “yanlışlıkla” en az 3 bin sivili öldürdü. Taliban ve El Kaide de yaklaşık 8 bin sivili öldürdü. 10 yıldan fazla süredir devam eden ve on binlerce ölüme neden olan ABD – Usame Bin Ladin savaşı bitecek gibi gözükmüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s