Çocuklar öldürülmeyi seçebiliyor ve cinsiyetlerini değiştirebiliyor

giriş

Önce yüksek dozda sakinleştirici ile kas gevşeticiler veriliyor vücuda, daha sonra kalbi durduracak ilaç enjekte ediliyor ve böylece hastanın acılarına son veriliyor. Tedavisi mümkün olmayan hastalığa yakalanan veya daha fazla yaşamak istemeyenler için uygulanıyor bu tıbbi yöntem. Eski dillerde “kolay ölüm” deniliyor. Günümüzde ise “ötanazi” ama daha çok “tartışmalı ölüm” olarak biliniyor.

Ötanazi; Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile ABD’de bir eyalette yasal. Bazı ülkelerde mahkeme kararına göre uygulanabiliyor. Türkiye’de yasak ve uygulayan kişi, planlı adam öldürme hükümlerine göre yargılanıyor.

Son nefesin ecelle verilmesi gerektiğini savunanlar, ötanaziye sonuna kadar karşı çıkıyor. Herkesin “insancıl şartlar altında güzel ölme” hakkı olduğu düşünenler her ülkede yasal düzenleme gerektiğini düşünüyor.

Dünyada çocuklara da ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke Belçika.

2002’den bu yana ötanazinin yasal olduğu Belçika’da Senato, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yakalanmış çocukların ötanazi kapsamına alınmasını 17’ye karşı 50 oyla kabul etti.

Senatodan onay alan yasa, parlamentonun alt kanadına gönderildi. Böylece yasa 13 Şubat 2014’te yürürlüğe girdi.

Yasa uyarınca doktorlar hasta çocuklara, acılarına son verilmesi için ötanazi yapılabileceğini tavsiye edebilecek. Yaşı kaç olursa olsun çocuk da isterse ötanaziyi kabul edebilecek. Ancak bu noktadaki kriterler çok katı olacak. Örneğin hastalığın kesinlikle tedavisinin mümkün olmaması ve çocuğun çektiği acıların çok şiddetli olması gerekiyor. Daha sonra anne babanın onayı alınacak ve öldürülme işlemi gerçekleştirilecek. Yasa tasarısı henüz ebeveynlerin ötanazi kararına karşı çıkmaları halinde ne yapılacağını içermiyor.

güzel

SAVUNANLAR-KARŞITLAR

Savunanlar: Tedavisi mümkün olmayan hastalığın pençesinde acılar çeken çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi insancıl şartlar altında ölme hakkına sahip

Karşıtlar: Bu yasa toplumun temellerinin yıkılmasına neden olacak.

Savunanlar: Anne babalar, çocuklarının sahipleri değil. Çocuklar, ölmek veya yaşamak isteği dahil olmak üzere her kararı kendi başlarına alabilmeli.

Karşıtlar (muhafazakarlar): “Nazi Almanya’sında Tanrı’yı oynayan doktorlar, ‘tedavi edilemez’ dedikleri 10 bin hasta çocuğu öldürmüştü. Belçikalı doktorların tek farkı çocuklara ‘ölmek ister misin?’ sorusu olacak” deniyor.

Karşıtlar: Belçika’da halihazırda anne babalar, hasta çocuklarına son günlerinde yüksek dozda sakinleştiriciler verilmesini ve yemeden içmeden kesilip öldürülmesini isteyebiliyor. Ötanazi yerine bu yöntemin yeterli olduğunu savunuyorlar.

Savunanlar: Yukarıdaki yöntemin birçok hasta çocukta yeterli olmadığını ve son günleri veya saatlerinin çok acı içinde geçtiğini söylüyorlar ve ötanazi tek çözüm diyorlar.

Karşıtlar: Ötanaziyi gerekli kılacak acının kriterini bir çocuğun nasıl vereceğini söylüyor. Yani çocuk ne kadar acı çekerse öldürülecek ve bir çocuk o acıyı nasıl kendi başına çok veya az diye tanımlayabilecek. Ayrıca çocukların ölümün dönüşü olmayan bir son olduğunu bilmediklerini savunuyorlar.

Savunanlar: Gazetelere açık mektup yazan bir 16 kişilik çocuk doktoru, ağır hasta çocukların çok hızla bir şekilde olgunluk kazandıklarını, bu nedenle sağlıklı insanlara kıyasla, hayat hakkında daha iyi düşünebildiklerini ve ölüm kararlarını verebileceklerini söyledi.

GÜNDE 4 KİŞİYE ÖTANAZİ

11 milyon nüfuslu Avrupa ülkesi Belçika’da ötanazi 2002’den bu yana yasal. Günde ortalama 4 kişiye ötanazi yapılıyor. Geçen yıl toplam bin 430 kişi ötenazi yoluyla hayatına son verdi. Bu tartışmalı uygulama için İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Belçika’ya “turist” geliyor.

Ülkede ötanazi için kişinin sadece kanser gibi ölümcül bir hastalığa yakalanması şartı gerekmiyor. Örneğin geçen yıl psikolojik nedenlerle 52 kişi yaşamlarına son vermek için ötanaziyi seçti.

Ameliyatla cinsiyetini değiştirmeye çalışan ancak operasyonları başarısız geçen Nathan Verhelst isimli bir transseksüel de, doktorların yardımıyla hayatına son verdi.

Bir diğer örnekte de doğuştan sağır olan 45 yaşındaki ikiz kardeşler Marc ve Eddy Verbessem, görme yeteneklerini kaybedeceklerini de öğrenmelerinin ardından öldürülmeyi tercih etmeleri var.

Öte yandan Hollanda’da 2002’den bu yana 12 yaşından büyük çocuklar ötanazi isteğinde bulunabiliyor. Şimdiye kadar 5 çocuk ötanazi ile ölmeyi seçti.

ÇOCUKLAR CİNSİYET DEĞİŞTİRİYOR

Diğer taraftan özellik Avrupa ülkelerinde 18 yaşından küçükler arasında cinsiyet değiştirenlerin sayısı hızla artıyor. Belçika ötanazinin yanı sıra çocuklara cinsiyet değiştirme izni de veriyor. Açıklanan sayılara göre Belçika’da geçen yıl 18 yaşın altında 45 çocuk cinsiyet değiştirme başvurusunda bulundu. 2015’in ilk 6 ayın da ise cinsiyet değiştirmek için başvuran çocukların sayısı 70’e yükseldi.

 (@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s