Saç satarak milyoner oldu

ana

5 katlı bir bina: Asansörler, bilgisayarlar ve hatta çoğu zaman elektrik yok. İçerisinde 80 kişi çalışıyor. Her yer tutam tutam saçlarla dolu. Düz saçlar bir arada, kıvırcıklar başka bir yerde. Arjuni isimli internet sitesinin Kamboçya’daki doğal saç fabrikası burası. Sahibine yılda 1 milyon dolardan fazla kazandırıyor…

Arjuni’nin kurucusu ABD’li Janice Wilson, 42 yaşında bir avukat aslında. 2008’de gittiği Kamboçya’da çeşitli yardım faaliyetlerine katıldı. Daha sonra Kamboçyalı kadınların saç tellerinin pürüzsüz olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden postiş fabrikasını kurdu. Köy köy gezerek saç toplamaya başladı.

Saçlarını hiç boyatmamış kadınları tercih etti. Postiş yapımında da hiç kimyasal kullanmama kararı aldı. Bu yüzden doğal postişleri, internet üzerinden dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bir postişin ortalama fiyatı 500 dolar. Ama saçın uzunluğu veya parlaklığına göre bin doları bulan postişler de var. Başarılı girişimci Wilson, Kamboçyalı kadınların güzel saçları sayesinde postişten yılda 250 milyon dolar gelir elde eden Çin ve Hindistan’a tek başına kafa tutar hale geldi.

Çalışanlarına İngilizce ve matematik dersleri veren Wilson iş yerinde de hayat kadınlarını, yetimleri ya da insan kaçakçılarının elinden kurtulan kadınları çalıştırıyor. Yani kadınlar güzelleşmek için postişleri satın alırken, farkında olmadan hiç tanımadıkları kadınların da hayatlarına güzellik katıyorlar.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s