Kaçak spermle doğan çocuklar babalarıyla buluşuyor

baba

Filistin – İsrail hattı aybaşından beri oldukça gergin. Filistinliler, İsrail’in Mescid-i Aksa ve kendilerine yönelik ihlalleri protesto etmek amacıyla günlerdir gösteriler düzenliyor. Filistinliler ile İsrail güvenlik birimleri arasında çıkan çatışmalar nedeniyle ekim ayının başından bu yana 56 Filistinli yaşamını yitirirken, olaylarda 10 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail askerlerinin Batı Şeria, Kudüs ve 1948’de işgal edilen topraklarda aybaşından bu yana 959 Filistinliyi gözaltına aldığı biliniyor. (Mescid-i Aksa ihlalleri hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız; konu hakkında daha önce yazdığım bir habere bakabilirsiniz: https://dunyaraporu.wordpress.com/2015/09/23/mescid-i-aksanin-koruyuculari-olene-kadar-buradayiz/ )
800 BİN ERKEK TUTUKLANDI

İsrail güvenlik birimleri, tutukladıkları Filistinlilerin büyük kısmını herhangi bir suçlama olmaksızın ve mahkemeye çıkarmadan cezaevinde tutmak için “idari tutuklama” uygulamasına başvuruyor. Filistin makamlarının verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 6 bin 500 Filistinli tutuklu bulunuyor. Bu mahkumlardan ciddi bir kesimi “idari tutuklama” kurbanı. İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunanlardan yaklaşık 1000 kişi, 20 yılın üzerinde hapis cezası almış durumdayken, 476 kişi de bir veya birden fazla kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 2012’de açıklanan bir raporda ise 800 bin Filistinli erkek yani Batı Şeria ve Gazze nüfusunun yüzde 20’si, 1967’den bu yana bir hafta veya daha fazla olacak şekilde İsrail hapishanelerde mahkum oldu.

İsrail hapishanelerinde onlarca yıl hapis cezasına mahkum edilen Filistinli tutuklular, baba olabilmek için çareyi “sperm kaçakçılığında” buluyor. Demir parmaklar arkasındaki babalar; spermlerini dışarıya küçük şişelerle, plastik kaplarla, kalemlerin plastik borularıyla, çikolata-şeker kapları veya lastik eldivenler içinde gizlice gönderiyor. Sağlıklı bir tüp bebek tedavisi için spermlerin 48 saat içerisinde kliğine ulaşması gerekiyor. Filistinli doktorlara göre en 70 kadına, eşlerinden gelen kaçak spermler ile tüp bebek yöntemi uygulandı. Bilinen rakamlara göre en az 50 anne, bu yöntemle cezaevindeki eşinden hamile kalarak bebeklerini dünyaya getirdi. Batı Şeria ve Gazze topraklarında 14 tüp bebek kliğinin olduğu biliniyor. Bir tüp bebek tedavisi 2 bin ile 3 bin dolar arasında değişiyor. Ancak hapishaneden kaçırılan spermlerin genellikle Razan Kliği’ne götürülüyor. Razan Kliği’nde cezaevinden getirilen spermler için ücretsiz şekilde tedavi uygulanıyor.

filistin

DOĞUMLAR ENGELLENEMİYOR

Al Jazeera’nın haberine göre Abdülkerim Rimavi isimli Filistinli tutuklu bu yöntem ile baba olan kişilerden biri. 14 yıldır demir parmaklar arkasında olan ve 25 yıllık hapis cezasını çeken Rimavi ile 2 yaşındaki oğlu Majd kısa bir süre önce cezaevinde görüştü. Olayın basına sızmasının ardından Rimavi’ye cezaevi dışına sperm kaçırdığı için 5000 Şekel (1500 Dolar) para ve ailesiyle 8 ay görüşmeme cezası verildi. Filistinli avukatlar, İsrail makamlarının kaçak sperm ile dünyaya gelen bebeklerin babalarını ziyaret etmelerini engellemek için yoğun çaba sarf ettiğini söylüyor.  Ayrıca spermlerin kaçırılmasını engellemek için de her geçen gün önlemler artırılıyor. Ama bu yöntem engellenemiyor.

Pic shows: Huwayda, the mother with her twins. A Palestinian man 13 years into a 27-year sentence in an Israeli prison has managed to become a father after he smuggled sperm out to impregnate his wife. Ahmed al-Sokani, 35, from Gaza reportedly told fellow inmates that even if he couldn't escape, he still intended to make sure his sperm made an escape and it appears that he managed to pull it off. As a result his wife Huwayda gave birth this week to twins, a boy named Motaz and a girl named Siwar. And incredible though it may seem, he is not the first to smuggle out sperm for the in-vitro fertilisation of a partner. According to Abdullah Qandil, a spokesman for the Waed Captive and Liberators Society, a Palestinian nongovernmental organization (NGO), some 50 children have been born this way - 10 of them in the Gaza Strip and 40 in the West Bank. According to Huwayda, the birth of Motaz and Siwar represents a "message of victory" from all Palestinian detainees languishing in Israeli prisons. Holding the newborn twins at Gaza City's Al-Quds Hospital, she told Anadolu Agency (AA), a state-run press agency in Turkey: "I can't put my happiness into words." Several Palestinian Muslim scholars - including Ikrima Sabri, a former Grand Mufti of Jerusalem and Palestine, and Sheikh Hamid al-Bitawi, a former head of the Palestinian Scholar's League who died in 2012 - have issued legal opinions (fatwas) allowing wives to be inseminated by sperm smuggled from their incarcerated husbands serving out lengthy jail terms in Israel. Muhannad al-Zein was the first child to be born this way. His mother delivered a baby using sperm smuggled from her husband, Ammar al-Zein, a long-time detainee from the West Bank. When asked how exactly sperm was smuggled out of Israeli jails, sources spoken to have so far refrained from answering due to security reasons. According to a recent study conducted by the Prisoner's Center for Studies, a Palestinian NGO, some 7,000 Palestinians are currently being held in jails in Israel, including 476 serving out single or multiple life sentences. (ends)

Son olarak örneğin geçtiğimiz temmuz ayında Hüveyda isimli bir kadın, 13 yıldır cezaevinde olan ve daha 14 yıl hapis cezası daha olan eşi Ahmed El Sokani’den gönderilen kaçak spermlerle Motaz ve Sivar isimli ikizlerini dünyaya getirdi.

FETVA VERİLMİŞTİ

Kocasının kaçırılan spermleriyle anne olan Filistinli kadınların bu durumu çevrelerine anlatmaları ve hatta ispatlamaları hiç kolay olmuyor. Kadınlar, ilk önce tüp bebek kliğine yanlarında getirdikleri spermlerin nikahlı eşlerine ait olduğunu ispatlamak için iki şahit ile gidiyor. Ardından eğer sperm tüp bebek tedavisi için dondurulmaya uygun bulunursa tedavi süreci başlıyor. Kadınlar daha sonra çevrelerine tedavi sürecinden bahsetmeye başlıyor. Bu aşamada doktorların raporları ve güvenilir şahitler kadınlara yardımcı oluyor. Kocası 14 yıldır hapiste olan bir kadının eşinden kaçırılan spermlerle hamile kaldığını ispatlaması uzun sürse de kadınlar her şeyi göze alıyor.

Filistin Yüksek Fetva Konseyi yaşananlara sessiz kalmadı. Konsey’den yapılan açıklamada İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilerin eşlerinin yapay döllenme yoluyla çocuk sahibi olabilecekleri yönünde fetva verildi. Sperm kaçırma yöntemiyle ilk bebek 2012 yılında Batı Şeria’da dünyaya geldi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Kaçak spermle doğan çocuklar babalarıyla buluşuyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s