Ağırlığınca altın devri bitti

giriş

“Ağırlığınca altın” denince akla ilk gelen, madalya kazanan sporculara verilen ödüller oluyor şüphesiz. Ancak Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinde bambaşka bir anlamı var bu kavramın… Buralarda gelenek gereği asırlardır, evlenecek kızların ailelerine, başlık parası olarak ağırlıklarınca altın veriliyor. Kızları üzerinden daha fazla altın kazanmak isteyen anne babalar da bu durumu başka türlü bir rekabet konusu yapıp ilginç yöntemlere başvuruyor. Evlenecek çağa yaklaşan kızlar kilo alsın diye, günlerce güzel kokulu yağlarla dolu küvette yıkanıyor veya aylarca yüksek kalorileri gıdalar verilerek şişmanlamaları sağlanıyor.

spor

Ancak başta Sudan olmak üzere birçok ülkede genç kızların artık böyle muamele görmeye bir itirazı var. Meydan okuyorlar… Aileleri zengin olacak diye sağlıklarını ve güzelliklerini yitirmeye yanaşmıyorlar. Tam aksine, sağlıklı yaşam ve güzellik için soluğu spor salonlarında alıyorlar.

Örneğin başkent Hartum’da son beş yıl içinde 30 spor salonu açıldı. Eskiden evlenmeden önce kilo almaya çalışan kadınlar, şimdilerde “Evet” demeden önce kilo vermek için koşu bantlarından inmiyor. Yaşanan bu değişim ise televizyon ve internet aracılığıyla Batı kültürüyle daha fazla iç içe olunmasına bağlanıyor. Eğitim seviyesinin artması da bir diğer faktör. Fakat amaç ve yöntem ne olursa olsun bir şey hiç değişmiyor: Kadınların vücutlarıyla ve kilolarla olan sınavı…

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s