İşte gerçek süper kahramanlar

gririş

Abdül Edhi isimli gerçek bir kahraman yaşıyor Pakistan’da.

87 yaşındaki Abdül Edhi, dilenerek 250 hastane, onlarca dispanserler ve birçok da yaşlı bakım evi açtı. Hala zaman zaman dilenmeye devam eden Abdül Edhi, ayrıca dünyanın en büyük ambulans filosuna sahip.  Pakistan’ın süper kahramanı Abdül Edhi’nin dilencilikten kazandığı paralarla kurduğu bu dev sağlık sektörünün en büyük özelliği yoksullar için ücretsiz olması.

Abdül Edhi, ücretsiz sağlık hizmetleri için dilenme kararını annesi yoksulluktan dolayı tedavi olamadığı için ölünce verdi.  1951 yılında annesi ölünce hayata küsmedi Abdül Edhi. Ve elindeki her şeyi satıp dilenmeye başladı. Tek amacı yoksulları tedavi ettirmekti.

Zamanla ünü o kadar yayıldı ki yüklü miktarda para yardımı yapmak isteyenler soluğu Abdül Edhi’nin dilendiği Karaçi kentindeki sokağın başında aldı.Böyle böyle biriken paralar Abdül Edhi’yi efsane yaptı.  87 yaşında bile hayır işlerine devam eden Abdül Edhi’nin hayatı şimdilerde film oluyor.

gençler

İkinci gerçek kahramanlık hikayemiz ABD’den.

Montano eyaletinde yaşayan Leo McCarhty’e ait. McCharty, 7 yıldır gençlerle içki içmemeli konusunda anlaşma yapıyor.  Onun hikayesi  7 yıl önce kızını trafik kazasında kaybedince başladı.  14 yaşındaki kızı Mariah’a, çarpan 20 yaşındaki alkollü bir gençti. Yani eyalet yasalarına göre yasal içki içme sınırının altında olan birisiydi.

54 yaşındaki McCarthy kızının ölümünden sonra Mariah’s Challenge sistemini geliştirdi. Buna göre gençlerle 21 yaşına gelene kadar içki içmemeleri ve alkollü birinin arabasına binmemeleri konusunda bir anlaşma yapıyor. Mariah’s Challenge’ı imzalayan gençler de eğer 21 yaşına kadar herhangi bir suça karışmazlarsa 1000 doların sahibi oluyor. McCarthy, 3 yıl içinde 8 bin genç ile anlaşma yaptı.

haiti

Diğer kahramanlarımız ise Haiti’den.

Karayip ülkesi Haiti, kadına cinsel taciz ve saldırı konusunda dünyanın en kötü ülkelerinin başında geliyor. Ancak tecavüz vakaları Ocak 2010’daki depremden sonra maalesef zirve yaptı. 300 bin kişinin öldüğü 7 büyüklüğündeki depremin ardından 1 milyon kişi evsiz kalmıştı. Yani hala 500 bin kişinin barınaklarda yaşadığı ülkede binlerce kadın dul ve binlerce kız çocuğu babasız kalmıştı.

Hal böyle olunca sokak ortasında dahi kadınlar tecavüze uğramaya başladı. Ancak kadınların imdadına yine kadınlar koştu.

Kendisi de iki kez tecavüze uğrayan ve bir kez de 14 yaşındaki kızı yanında tecavüze uğrayan Malya Villard ve arkadaşları bir dernek kurdu.  Malya ve arkadaşları 2010’dan sonra 8 bin tecavüz mağduru kadını yeniden hayata bağladı.  Onlarca da tecavüz sonrası hamile kalan kadını doğum yapmaya ikna ettiler. Tecavüzle doğan çocuklara da kendileri bakıyor.

Malya ve arkadaşları tecavüzün son bulması için ise 1000 tecavüz mağduru kadın için hukuk savaşı veriyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s