Sayılarla Dünya’mız

 kalabalık

** Günümüzde dünya nüfusu 7.3 milyar olarak kabul ediliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Dünya Bankası verilerine göre dünyada insanların neredeyse yarısı 5 ülkede bulunuyor.  1960’da dünya nüfusu 3 milyardı. BM raporunda 2050 yılına gelindiğinde ise dünyadaki insan sayısının 11 milyara ulaşacağı belirtildi.

** Günümüzde erkek nüfusu çok az farkla kadınlardan yüksek. BM 2015 verilerine göre her 100 kadına 101.8 erkek denk geliyor.

** İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın sayılarına göre dünyanın en zengin 80 kişisinin serveti, yaklaşık üç buçuk milyar kişinin servetine eş oldu.

** Alzheimer’s Disease International’ın açıkladığı sayılara göre 2013’te dünya genelinde 44.35 milyon Alzheimer hastası bulunuyordu. 2030’da bu rakam 75.62 milyona ulaşacak.

** Dünya genelinde yılda 12 milyon hektar alan çölleşiyor.

** McKinsey Küresel Enstitüsü’nün araştırmasına göre 2,1 milyar kişinin yani dünya nüfusunun yüzde 30’unun fazla kilolu ya da obez. Aşırı kilo ile mücadelenin küresel maliyeti 2 milyar doları aşıyor.

** Uluslararası Beslenme Konferansı’nın açıkladığı sayılara göre dünya genelinde 800 milyon kişi kronik açlıkla karşı karşıya. 2 milyar kişinin de gerekli besleyici maddeleri alamadığı için açlık çektiğine dikkat çekiliyor.

** Dünya genelinde her yıl 3.1 milyon çocuk açlıktan ölürken, her 4 saniyede ise 1 kişi açlıktan ölüyor.

** Avustralya merkezli insan hakları kuruluşu Walk Free tarafından yayımlanan “Küresel Kölelik Endeksi”ne göre dünya genelinde 35 milyondan fazla kişi köle olarak çalıştırılıyor.

çocukasker

** Dünya genelinde 50 milyondan fazla kişi ülkelerindeki karışıklıklardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu rakam İkinci Dünya Savaşı’nda evlerini terk edenlerin sayısından daha fazla.

** UNICEF’in raporuna göre, küresel çapta 20 yaş altındaki 120 milyon kız çocuğu cinsel taciz veya tecavüze maruz kalmış durumda.

** İnsan hakları aktivistlerine göre büyük kısmı Afrika’da olmak üzere dünya genelinde 500 binden fazla çocuk asker bulunuyor.

** UNICEF’in verilerine göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.2 milyon çocuk, kaçakçıların eline düşüyor.

** Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her an fırlatılmaya hazır 6 bin 71 adet nükleer başlık var.

** Dünya genelinde halihazırda yaklaşık 1 milyar insanın tuvalete erişimi bulunmuyor.

** Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children’ın raporuna göre dünya genelinde her yıl 1 milyon bebek sadece bir gün yaşayabiliyor.

** BM’nin bir araştırmasına göre dünya genelinde her 3 kadından 1’i, hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Aynı raporda dünya çapında 18 yaşından önce evlenen “çocuk gelinlerin” sayısının ise yaklaşık 60 milyon olduğu belirtildi.

** Dünya Su Organizasyonu’nun raporunda dünya genelinde 780 milyon kişinin temiz su olanağına sahip olmadığı belirtildi.

** İnternet erişimine sahip kişi sayısının 3.5 milyar olduğu biliniyor.

lüks** UNESCO dünyada 58 milyon dolayında çocuğun hâlâ eğitimden tamamen yoksun olduğunu, 100 milyon çocuğun da ilkokulu bitiremediğini kaydetti.

** Dünya nüfusunun üçte ikisinin güvenli şartlar altında ameliyat olamadığı ve maddi olarak bu ameliyatların maliyetini karşılayamadığı belirtildi.

** Küresel Lüks Tüketim Malları İlkbahar Raporu’na göre, büyüyen lüks tüketimi yıllık 250 milyar dolara yükseldi.

**  2014’teki açık artırmalarda toplamda ise 16.1 milyar dolarlık sanat eseri satıldı.

** Dünya Sağlık Örgütü, her yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin insanın trafik kazalarında öldüğünü bildirdi.

** Gazetecileri Koruma Komisyonu, 2014’te dünyada en az 60 gazetecinin görevlerini yapmaya çalışırken öldürüldüğünü açıkladı.

filler

** Dünya genelindeki çatışmalar geçen yıl 14,3 trilyon dolara mal oldu.

** Dünya yörüngesinde 10 milyon parça uzay çöpü var. Veya her saniye, iki futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alan yok oluyor. Okyanus ve denizler farklı değil. Maviliklerde 150 milyon ton plastik çöp yüzüyor.

** Kaliforniya Üniversitesi’nin raporu Dünya genelinde hayvanlar normalinden 114 kat daha fazla şekilde ortadan kaybolduğunu ortaya koydu.

** Afrika’daki fil nüfusu son 75 yılda korkunç şekilde düştü. 1940’da 3 milyon olan fil sayısı, 1980’de 1 buçuk milyona geriledi. Günümüzde ise sadece 300 Afrika filinin yaşadığı düşünülüyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s