Dünyanın en zengin liderleri

US President Barack Obama (L) holds a bilateral meeting with Russian President Vladimir Putin during the G8 summit at the Lough Erne resort near Enniskillen in Northern Ireland, on June 17, 2013. The conflict in Syria was set to dominate the G8 summit starting in Northern Ireland on Monday, with Western leaders upping pressure on Russia to back away from its support for President Bashar al-Assad. AFP PHOTO / JEWEL SAMAD (Photo credit should read JEWEL SAMAD/AFP/Getty Images)

Her yıl dünyanın en zengin kişileri listesi çeşitli kaynaklar tarafından açıklanıyor. Ancak listedeki isimler hep iş adamlarından oluşuyor. Dünya liderlerinin zenginlikleri hakkındaysa çok fazla haber göremiyoruz.

Huffington Post sitesi dünyanın en zengin siyasileri listesi hazırladı. Listede sadece aktif görevi devam eden isimler yer aldı.

Veriler daha önceden yayınlanmış farklı haberlerin birleştirilmesiyle oluşturuldu. 18 kişilik listede Krallar, Kraliçeler ve Sultanlar da bulunuyor. Tahmin edileceği üzere erkekler çoğunlukta. Ve Ortadoğu’dan birçok isim var.

Türkiye’den hiçbir isim listede yer almadı. Kişisel servetinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu tahmin edilen Obama da listeye giremedi.

Listede öne çıkan isimlerse şöyle:

İlk sırada kısa bir süre önce Forbes dergisinin Dünyanın En Güçlü İsmi seçtiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bulunuyor. Bloomberg’in haberine 61 yaşındaki Putin’in serveti 40 ile 70 milyar dolar arasında değişiyor. Devlet Başkanlığı’nda üçüncü dönemi olan Putin’in servetinin büyük kısmı ülkesindeki petrol ve doğalgaz şirketlerindeki hisselerinden geliyor. Putin, en zengin isimken Rusya’da kişi başına düşen milli gelir 14 bin dolar.

tayland

Listenin ikinci sırasındaysa Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej bulunuyor. 88 yaşındaki Kral, ülkesinde yarı Tanrı olarak görülüyor. Forbes’a göre 67 yıldır Kral olan Adulyadej’in serveti 30 milyar dolar. Tayland’da kişi başına düşen milli gelir 4 bin 400 dolar.

brunieÜçüncü sırada belki birçoğunuz en zengin isim olarak düşündüğünüz Brunei Sultanı Hassanal Boikiyah var. Güneydoğu Asya ülkesinin Sultanı olan Hassanal Boikiyah’ın Forbes’a göre kişisel serveti 20 milyar dolar. Sultan aynı zamanda lükse düşkünlüğüyle biliniyor. Guiness Rekorlar Kitabına göre 7000 arabası var Sultanın. Arabalarının değerinin 789 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Sultan ayrıca 1700 odalı olan dünyanın en büyük sarayında yaşıyor. Brunei’de kişi başına düşen milli gelir 41 bin dolar.

kral

Dördüncü sırada Forbes’a göre 18 milyar dolarlık serveti olan Suudi Arabistan’ın ocak ayında hayatını kaybeden Kralı Abdullah varken, beşinci sırada Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Halife bin Zayed el Nahyan var. Şeyh Nahyan’ın da Forbes’a göre serveti 15 milyar dolar.

kimListenin sekizinci sırasındaysa dünyanın en kapalı toplumu olarak bilinen Kuzey Kore’nin komünist diktatörü Kim Jong Un var. Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo’ya göre 30 yaşında olduğu düşünülen Kim Jong Un’un 5 milyar doları var. 1 yılda içkilere 30 milyon dolar harcadığı öne sürülen Kim Jong Un’un ülkesinde kişi başına düşen milli gelir bin 800 dolar.

asadListenin 14’üncü sırasındaysa ülkesinde 4 yıldır iç savaş yaşanan Suriye lideri Beşar Esad var. CNBC’ye göre Esad’ın yaklaşık 1 buçuk milyar doları var.

kraliçe15’inci sırada 450 milyon dolarıyla Kraliçe Elizabeth bulunurken listesinin son sırasında da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev var. Aliyev’in 75 milyon doları olduğu tahmin ediliyor.

Listeye baktığımda aklıma direkt Kaddafi geldi. Eğer yaşasaydı Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi açık ara listenin ilk sırasında yer alacaktı. Kaddafi dünyanın gelmiş geçmiş en zengin kişileri listesinde en az 200 milyar dolarlık servetiyle 8’inci sırada yer almıştı. Tabi Kaddafi’nin servetinin nerede olduğu hala bilinmiyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Dünyanın en zengin liderleri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s