Zenginler için bebek fabrikası

Dr Nayna Patel (front, centre, pink sari) with her heavily pregnant surrogate mothers, outside the Surrogate House. See SWNS story SWBABY: A controversial doctor is building the world's first 'baby factory' which will house hundreds of poor Indian women making babies for childless Western couples. The one-stop surrogacy shop - complete with a gift shop and hotel rooms - is under construction as part of India's growing multi billion dollar baby production industry. The medic behind the plans, Dr Nayna Patel, already runs a backstreet clinic in a town in Gujarat, which currently accommodates around 100 pregnant women in a single house. Wannabe parents send sperm to the clinic via courier, only visiting India to pick up their new son or daughter. Hopeful parents are charged $28,000 - with $8,000 given to the poor Indian surrogate mother when she hands over the child.

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde çiftlerin yüzde 20’sinden fazlası anne baba olmakta sorunlar yaşıyor.

Gelişen teknoloji sayesindeyse çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için birçok yeni tedavi yöntemi uygulanmaya başlandı.

Taşıyıcı annelik de birçok ülkede yasak olmasına rağmen çok fazla başvurulan yöntemlerden biri haline geldi.

Hatta bu alanda dünyanın ilk bebek fabrikası bile açıldı.

Taşıyıcı anneliğin yasal olduğu Hindistan’da yüzlerce yoksul kadın, zengin Batılılar için bebek dünyaya getiriyor.

Gujarat eyaletinde 100 Hintli kadının taşıyıcı annelik hizmeti verdiği bir bebek fabrikası açıldı.

Projenin arkasında Doktor Nayna Patel var.

Doktor Patel, şimdiye kadar 600 Batılı çifti anne baba yaptığını ve bebek satmadığını söylüyor.

Batılılar bebek sahibi olmak için ortalama 28 bin dolar ödüyor. Bu ödemenin 8 bin doları taşıyıcı anneye gidiyor. Eğer taşıyıcı anne ikiz doğurursa ekstra 2 bin dolar ödül kazanıyor. Hintli kadınlar da kazandıkları paralarla kendi çocuklarının geleceklerini garanti altına alıyor.

Eşlerinin ayda sadece 80 dolar kazandığını söyleyen kadınlar, taşıyıcı anneliği para kazanmak için yapmak zorunda olduklarını ve bu nedenle dünyaya getirdikleri bebeklerle aralarında duygusal bir bağın oluşmadığını söylüyor.

bebek

Bebek fabrikası şöyle çalışıyor:

Bebek fabrikasına başvuran Batılılar için ilk önce uygun taşıyıcı anne tespit ediliyor. Daha sonra Batılı erkeğin spermi ve kadının yumurtalarıyla Hintli kadın hamile kalıyor.  Bu esnada sperm ve yumurtalar kargo ile Hindistan’a ulaştırılıyor.

Doğum gerçekleşene kadar taşıyıcı anne bebek fabrikasında ayrılamıyor.  Anne adayına hamilelik boyunca çok iyi bakılıyor. Ama taşıyıcı anneye bazı kurallar da konuyor. Örneğin hamilelikleri boyunca cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanıyor. Eşlerini ve çocuklarını da sadece Pazar günleri görebiliyorlar. Bir kadına 3 kez taşıyıcı annelik yapma hakkı veriliyor.

Batılı anne baba, doğum gerçekleştikten sonra Hindistan’a gidip bebeklerini teslim alıyor.

Bebek fabrikasına en çok başvuran ülkelerse İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada oluyor.

İngiliz basınına göreyse aslında Hindistan’da birden fazla bebek fabrikası var. Çıkan haberlere göre Hindistan’da geçen yıl taşıyıcı annelerden 2 binden fazla bebek dünyaya geldi. Doğumlardan 1000’i de bebek fabrikalarında gerçekleşti.

Taşıyıcı annelik sektörü Hindistan’a ayrıca yılda 1 milyar dolarlık katkı sağlıyor.

Özetle bebek fabrikalarından Batılılar, Hintli yoksul kadınlar ve Hint ekonomisi memnun. Yani 2050’de dünyanın en kalabalık ülkesi olması beklenen Hindistan hem kendi nüfusun hem de diğer ülke nüfuslarını artırma devam edecek gibi.

TAŞIYICI ANNELER YASAKLANACAK

Dünyanın ilk bebek fabrikası haberlerinin yayılmasının ardından Hindistan hükümeti, yabancılar için taşıyıcı annelik yapılmasını yasaklayan bir plan üzerinde çalışmaya başladı. Konu hakkında bir 28 Ekim’de taslak yasa hazırlandı. Yasanın, Parlamento’dan onay alması gerekiyor. Ancak ülkede şimdiden taşıyıcı anneliğin yasaklanmasının mı daha iyi olacağı, yoksa mevcut uygulamanın devam edilmesinin mi faydalı olacağı konusunda ciddi bir tartışma başladı. Hatta geçimlerini taşıyıcı annelik ile sağlayan kadınlar yasanın çıkmaması için gösteriler düzenlemeye başladı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s