Dünyanın en zengin kadınları

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 193 ülkenin sadece 19’unun lideri kadın. Başında kadın liderlerin bulunduğu ülkeler şunlar: Almanya, Arjantin, Hırvatistan, Malta, Orta Afrika Cumhuriyeti, Şili, Brezilya, Kosova, Güney Kore, Litvanya, Liberya, Trinadu ve Tobago, Norveç, Polonya, Letonya, İskoçya, Jamaika, Danimarka ve Bangladeş. Wealth-X verilerine göre ise dünya genelinde 2 bin 325 milyarder var. Ancak bunların sadece yüzde 12’si kadın.

Dünya genelindeki 289 milyarder kadının sadece yüzde 17’sinin servetlerini tek başlarına yaptıkları biliniyor. Yüzde 65’ininden fazlası servetlerini çokuluslu şirketlerden miras aldı. Milyarder kadınlar toplamda 930 milyar dolarlık bir servete sahip. Yapılan analizlere göre bu yıl içerisinde kadın milyarderlerin varlığı daha da katlanacak. ABD tek başlarına milyarder olan kadın sayısının en fazla olduğu ülke konumunda. Ama bazı raporlara göre yakın gelecekte Asyalı kadınlar bu tahtı ele geçirecek. En zengin 289 kadının yaş ortalaması 61. En gençleri 33 yaşındayken, en yaşlıları 92’sinde. İşte CNN International’ın hazırladığı kıtalara göre dünyanın en zengin kadınları listesi…

L'Oreal-heiress Liliane BettencourtLILIANE BETTENCOURT: Listeye Avrupa’nın en zengin dünyanın ise ikinci en zengin kadını olarak girdi. Aynı zamanda dünyanın en zengin kadınları sıralamasındaki en yaşlı isim. 92 yaşında. Fransız kozmetik devi L’Oreal’in mirasçısı. Liliane Bettencourt, daha 15 yaşındayken milyarder kadınlar listesine girmişti. Kişisel serveti 31.3 milyar dolar. Avrupa aynı zamanda dünyada en fazla milyarderin yaşadığı bölge. Erkek ve kadınlar dahil olmak üzere 775 milyarder Avrupa’da yaşıyor.

ginaGINA RINEHART: Avustralya’nın en zengin kadını. 60 yaşındaki Gina Rinehart’ın kişisel serveti 14.8 milyar dolar. ‘Maden kraliçesi’ olarak bilinen Avustralyalı Rinehart, son olarak medya sektörüne el attı. Servetini en çok katlayacak kadınların listesinde ön sıralarda yer alıyor.

kardeşVANESSA, MARIA, JOHANNA SLIM:Latin Amerika’nın en zengin üç kadını aslında kardeş. Onlar Meksikalı milyarder Carlos Slim’in şanslı üç kızı. Her birinin kişisel serveti 6.3 milyar dolar. 2003’ten beri bu varlığa sahip kardeşlerin toplam serveti 19 milyar dolar. Yardım kuruluşlarındaki faaliyetlerine odaklanan üç kardeşin, babalarının işlerine karışmadıkları biliniyor.

afrikaFOLORUNSHO ALAKIJA: Dünyanın en zenginleri listesinden 40’ı Afrika’da yaşıyor. Kıtanın en zengin kadını ise Nijeryalı petrol ve moda devi Folorunsho Alakija. Servetini tek başına kazanan ender kadınlardan. Kişisel serveti 1.2 milyar dolar. Alakija, aynı zamanda dünyanın en zengin siyahi kadını. Bu unvanı ABD’li ünlü televizyoncu Oprah Winfrey’in elinden aldı.

israilSHARI ARISON: ABD doğumlu İsrailli iş kadını Shari Arison, Ortadoğu’nun zengin kadını olarak biliniyor. 57 yaşında. Kişisel serveti 4.2 milyar dolar. Tel Aviv’de yaşıyor. Servetini gemi şirketi Carnival Corporation’ın kurucusu olan babası Ted Arison’ın ölümünün ardından elde etti. Aynı zamanda kendi yatırım şirketleriyle İsrail bankalarına ortak.

waltonCHRISTY WALTON: Kuzey Amerika’nın en zengin kadını Christy Walton, aynı zamanda dünyanın en zengin kadını. 59 yaşındaki Walton’ın kişisel serveti 37.9 milyar dolar. ABD merkezli perakende devi Walton’ın mirasçılarından. Servetini 2005’te eşi John Walton uçak kazasında ölünce elde etti.

gençYANG HUIYAN: Milyarder kadınlar listesinin en genç üyesi. 33 yaşında. Yang Huiyan, aynı zamanda Asya’nın en zengin kadını. Çin’in gayrimenkul devi Country Garden hisselerinin yüzde 70’i onun. Bu mirasa babası 2007’de ölünce sahip oldu. Kişisel serveti 6.3 milyar dolar.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s