Bu hayvanlar Superman gibi!

dog

Çocukluk yıllarında hepimizin bir kahramanı olmuştur. Benim ki Husky cinsi köpeğimiz Efe’ydi. Yanımdan hiç ayrılmazdı. Tek başıma geçmeye cesaret edemediğim yerlere o yanımdayken gözümü kırpmadan giderdim. Aslına bakarsanız annem ilk başlarda istememişti Efe’yi… Çok tüy döküyordu ve annem o dönem üç yaşında olan kardeşimin sağlığı için endişeleniyordu. Ancak bir gün Efe, yaptığı kahramanlıkla annemin de kalbini çalmayı başardı. Birgün annem ve arkadaşları otururken, Efe duvarın üzerinde duran dev oyuncak ayımızı usulca annemin önüne bırakıp dışarı çıktı. Anneme göre Efe, balkon duvarının üzerinde duran oyuncağı küçük kardeşim sanmıştı. Yere düşmesinden korktuğu için böyle bir hareket yapmıştı. İşte o günden sonra Efe ailemizin bir üyesi oldu. Eminim sizin de buna benzer anılarınız vardır. Kedi, köpek, kuş veya türü ne olursa olsun zamanla ev hayvanı olmaktan çıkarak ailenin bireyi oluyorlar. Efe de ölene kadar hep bir ağabey gibi yaklaştı bize. Bu yüzden ölümünün üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen hala unutamıyorum onu. Bu yazıma da o ilham verdi aslına bakarsanız. İşte onun gibi dünyanın dört yanında kahramanlıklarıyla gazetelere haber olan hayvan dostlarımız:

kedi

BEBEĞİ DONMAKTAN KURTARDI

İlk hikayemiz Rusya’dan. Obninsk kentinde geçtiğimiz ocak ayında yaşandı. Bir bebek, karton kutu içerisinde apartman boşluğuna terk edildi. Hava sıcaklığı sıfırın altındaydı. Masha isimli sokak kedisi, bebeği gördü. Hemen kartonun içine girdi ve bebeği sardı. Böylece bebeği sabaha kadar sıcacık tutarak donmaktan kurtardı. Bebek ile Masha’yı bulan Nadezhda Makhovikova isimli kadın, “Miyavlamaları duyunca merdiven altına doğru gittim. Marsha bebeğin gözyaşlarını yalıyordu. Hemen ambulans çağırdık ve bebeği kurtardık” dedi.

angel20 gün önce ABD’nin Oklahoma eyaletinde Masha gibi sokakta yaşayan bir köpek de küçük bir kızı kurtardı. Görgü tanıklarından Charles Saxton’un anlattıklarına göre; küçük kız, bir anda  yolun ortasına doğru koştu. Karşıdan gelen araba kıza çarpmak üzereyken, sokak köpeği kendi vücudunu araba ile kızın arasına koydu. Kız böylece hafif bir darbe ile kurtuldu. Arka ayaklarından yaralanan köpek tedavi altına alındı. Şimdilerde Angel ismi takılan köpeğe bir aile hemen kapılarını açtı.

gorilla

GORİL ÇOCUĞU KORUDU 

Özel eğitim almadan hayat kurtaran hayvanların en ünlüsü bir goril diyebiliriz. 1996’da yaşanan ve kameralara saniye saniye yansıyan olayda Jambo isimli erkek goril, bilinçsiz haldeki bir çocuğun hayatını kurtardı. Levan Merritt isimli çocuk, ailesiyle gittiği hayvanat bahçesinde gorillerin bulunduğu kafesin içine düştü. Yere çarpmanın etkisiyle bilincini kaybetti. Goriller, hemen çevresine toplandı. Yaşam alanlarına girdiği için Merritt’e saldıracaklardı. Ama devreye Jambo girdi. Çocuğun yardıma ihtiyacı olduğunu anlayan Jambo, görevliler gelene kadar olay yerinden ayrılmadı. Böylece diğer gorillerin çocuğu öldürmesini engelledi.

balinacılar

BALİNA YÜZEYE ÇIKARDI 

Maviliklerdeki en yakın dostlarımızın yunuslar olduğu hep söylenir. Bilimsel olarak da yunusların insanlara karşı koruyucu gibi yaklaştıkları kanıtladı. Todd Endris isimli sörf tutkunun yaşadıkları bunun en somut örneği. Endris, köpekbalığı tarafından 3 kez ısırıldı. İmdadına bir grup yunus yetişti. Yunuslar, Endris’in çevresindeki oluşturdukları güvenlik kalkanı ile köpekbalığını bölgeden uzaklaştırdı.

Yunuslar tamam da sizce bir balina insan kurtarır mı? 2009’da bu da oldu. Yang Yun isimli dalgıç, büyük bir akvaryumda düzenlenen serbest dalış yarışmasına katıldı. Tüpsüz dalışının ardından yüzeye çıkarken ayağına kramp girdi. Mila isimli balina hemen devreye girdi. Dev cüsseli Mila, ağzıyla ayak bileğinden tuttuğu Yun’u hızlıca suyun üstüne çıkardı.

ACİL SERVİSİ ARADI

parraot

Hayat kurtaran hayvanlardan bahsederken Willie isimli papağanı atlamamak gerekiyor. 3 yıl önce yaşanan olayda Willie, 2 yaşındaki Hannah Kuusk isimli bebek ile aynı odada duruyordu. Kuusk, ağzına attığı bir oyuncak yüzünden nefes alamamaya başladı. Willie hemen yüksek sesle ötmeye başladı. Hatta “anne” diye bağırdı. Sesleri duyan bebeğin ailesi odaya koştu ve Kuusk’ı boğulmaktan kurtardı.

loe

Geçtiğimiz mart ayında İngiliz Joanna Mellor isimli kadın da uykusunda kalp krizi geçirdi. Leo isimli köpeği Mellor’un uykusunda can çekiştiğini hissetti ve hemen havlamaya başladı. Leo’nun gürültüsü Mellor’ın sevgilisi Andrew Rayment’i uyandırdı.  Sevgilisini uyandıramayan Rayment hemen ambulans çağırınca Mellor hayata döndürüldü.

Belçika’da yaşayan Leatitia isimli kadını ise kedisi kurtardı. Leatitia uyurken mutfakta yangın çıktı. Evi bir anda dumanlar kapladı. Ama Leatitia hala uyuyordu. Evin kedisi de soluğu Leatitia’nın yatağında aldı ve kadının yüzünü yalayarak uyanmasını sağladı.

kopek

Şimdiye kadar ki kahramanlarımızın hepsi özel bir eğitimden geçmeyen hayvanlardı. Bir de hayat kurtarmak için eğitilen rehber kedi veya köpekler var. Yolanda isimli köpek onlardan biri.  Yardıma muhtaç kişilerin evlerinde görevlendirilen Yolanda ile gözleri görmeyen sahibinin yaşadığı evde iki ay önce yangın çıktı. 60 yaşındaki kadın dumandan zehirlenerek bayıldı. Bunun üzerine Yolanda, hemen acil servisi arayarak sahibinin hayatını kurtardı.

kedilaer

Son kahramanlarımız Rennie, Dinky ve Jaffy isimli kediler olsun. 3 kedi, 57 yaşındaki sahipleri Stephanie Doody’nin karnındaki tümörü ortaya çıktı. Doody kedilerinin sürekli karnını tırmalaması ve yalamalarından şüphelenerek doktora başvurunca karnında tümör olduğu ortaya çıktı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s