İnternetten kiralık katil tutuyorlar

TİME

ABD merkezli araştırma şirketi Pew’in raporuna göre, internet kullanıcılarının yüzde 86’sı dijital geçmişini ya silmek ya da gizlemek istiyor.

Sanal ortamda macera arayan veya yasa dışı alanlarda gezmek isteyenler de soluğu Deep Web’te alıyor.

Türkçeye “internetin arka sokağı” olarak çevirebileceğimiz Deep Web’te uyuşturucu satışı, insan kaçakçılığı, organ mafyası, pornonun en pis hali ve sahte pasaport veya sahte kimlik satışlarının sağlandığı siteler bulunuyor.

Bu denli yasa dışı bir ortamda tabi ki binlerce hacker da bulunuyor. Tüm bunların dışında Time dergisinin haberine göre Deep Web’te kiralık katil bile tutabiliyorsunuz.

Deep Web en son olarak Silk Road yani İpek Yolu isimli bir internet sitesiyle gündeme geldi. Deep Web içinde bu siteden uyuşturucu satışı başta olmak üzere birçok yasa dışı iş yapılıyordu.

Josh Terrey

İpek Yolu’nun başındaki isim olan 29 yaşındaki Josh Terrey, ekim ayının başında San Francisco’da çalıştığı kütüphanede FBI ajanları tarafından yakalandı.

Gerçek adı aslında Ross Ulbricht olan Terrey, İpek Yolu sitesini 2011’de kurdu. Ve o tarihten bu yana 1.2 milyar dolar değerinde uyuşturucu satışı yaptığı açıklandı.

Bu denli büyük bir suç ağına dönüşen Deep Web’in kökü 1996’ya dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri ordusunda 3 uzman tarafından o tarihte geliştirilmeye başlandı.

Ekim 2003’e gelindiğindeyse Deep Web, artık dolaşımdaydı. Amerikan ordusu Deep Wep üzerinden yasa dışı site sahiplerini, hackerları, radikal grupları, kaçakçıları veya fedofilleri rahatla bulacaklarını planlıyordu.

Hatta Deep Web üzerinden ajan yetiştirilmesi bile gündemdeydi.

Ancak 2006 yılında Deep Web kontrolden çıktı. Üç yıl sonra sanal para birimi olan Bitcoin devreye girince Deep Web’in yayılması hızlandı. Geçen yıl Deep Web 50’ye yakın ülkeye yayıldı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

İnternetten kiralık katil tutuyorlar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s