Çocukları güldürerek iyileştiriyorlar

angus

Uzun ayakkabıları, göbeğine kadar çektiği çizgili pantolonu, askıları ve kırmızı burnu… İlk bakışta sıradan bir palyaço gibi. Ancak yakınlaştıkça farkı ortaya çıkıyor. Sirklerde veya doğum günü partilerinde gördüğümüz renkli palyaçolarla aynı değil. Kıyafetleri çok renkli değil mesela. Üzerinde her zaman beyaz bir önlük var. Hatta çoğu zaman ağız maskesi, doktor eldiveni ve bonesi ile gezmek zorunda.   Yüzünde çok boya yok. Ayrıca o kadar gülümseyemiyor. Hizmet verdiği yer bir hastane olunca daha dikkatli olması gerekiyor çünkü. Üstelik kanserli çocukları güldürmeye çalışıyor…

Takma adı Angus. Gerçek adı Ewan Mackinnon. Danimarka’nın ikinci büyük hastanesi Skejby’nin Kanserle Mücadele Bölümü’ndeki çocuk hastalarla ilgileniyor. Angus’un hikayesini gazeteci Ida Gron’un çektiği belgeselde izledim. Doğrusunu söylemek gerekirse izleyebilmek için kendimi çok zorladım. Duygulanmamak, ağlamamak ve öfkelenmemek elde değil. Hastanenin Çocuk Onkolojisi Bölümü’nde geçiyor hikaye. Angus ile 6 yaşındaki kanser hastası Tobias’ın 1 buçuk yıllık zorlu mücadelesini anlatıyor. Hiç vakit kaybetmeden Angus’a ulaşmaya çalıştım. Türkiye’de artık birçok hastanede özel eğitimli palyaçoların ve gönüllülerin kanserli çocuklara yardım ettiklerini anlattım. “Senin hikayen daha fazla kişiye ilham olabilir” dedim. Hiç ikiletmedi ve sorularımı cevapladı.

angus1

ACILARLA BAŞETMEK ÇOK ZOR

Mizah olmadan iyileşme olmaz. Kişi mutlu ve pozitif olduğunda tedaviye daha sağlıklı cevap verir. Gerçi elimde bu bilgiyi kanıtlayacak hiçbir bilimsel çalışma yok. Ama buna şahit olan herkes bana katılıyor” diyor Angus. “Palyaço doktor projesine nasıl başladın ve karşılaştığın en büyük zorluklar ne?” sorularıma; “Hastane palyaçoluğu teklifini aldığımda 2001 yılıydı. Aslında ilk başta böyle bir niyetim yoktu. Bundan önce ‘hasta palyaçoluğu’ diye bir şey duymamıştım. Sirk palyaçosuydum ve akrobat olarak çalışıyordum. Bu işin nasıl olacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Aslında bu bir yönden iyi oldu. Zira hastanede karşılaşacağım duygu yoğunluğu ve acılara hiç de hazır değilmişim o zamanlar. Muhtemelen bir hastanedeki en zor görev; ailelerin ve çocukların, acılarıyla başa çıkmak. Bu gibi durumlarla ilgilenme insanın enerjisini tüketebiliyor. Bence işimde iyi olmamın en önemli sebebi, onda her gün yenilikler görebilmem. Bu zor durumlarda, çocuklara ve ailelerine yardım edebilmenin yeni yollarını bulmak için sürekli kendime yarış halindeyim” şeklinde cevap verdi.

TOBIAS İYİLEŞTİ SIRA DİĞERLERİNDE

“Hiç Türk doktor palyaço arkadaşın var mı?” soruma ise Angus, “Şimdilik kurumumuzda hiç Türk palyaço yok. Ama Danimarka büyük bir Türk toplumuna ev sahipliği yapıyor, onun için ben ve arkadaşlarım her gün birçok Türk aile ve çocukla tanışıyoruz” dedi.  Çocukları güldürerek hayata bağlayan palyaço Angus,  “Hayatımın, hastanede bir palyaço olarak çalıştığım kısmı, kendimle en güzel bağı kurduğum anlar. Hastanenin kanser bölümünde diğer palyaço arkadaşımla haftada iki kez karşılaşıyorum. Burada, her gün acı dolu ve zorlu tedavi süreçlerine maruz kalan çocuklara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tanıştığımız çocukların büyük bölümünün kanseri yenmesi bize tarifsiz bir mutluluk veriyor. Ama gözümüzün önünde kayan minik hayatlar size bildiğiniz her şeyi baştan sorgulatıyor” diyor.

Angus, hastanede tıpkı sirk palyaçolarının kullandığı materyallerle çocuklara hitap ediyor. Küçük bisikletine biniyor. Ama bir sahnede gezmiyor. Her yeri kablolarla donatılmış, vücudu serumlardan delik deşik olmuş, yüzü aldığı ağır ilaçlardan solmuş, yiyemediği için zayıflamış ve saçları dökülmüş halde sedyeye yatırılan çocukların önünde geziyor. Çocuklar en zor ameliyatlarına ancak Angus’u takip ederek ağlamadan gidiyor çünkü. Belgeseldeki minik kanser hastası Tobias mesela. Yemek yemesi gerekiyor. Ama kimse ağzına bir lokma götürtemiyor. Angus odaya girince Tobias naz etmiyor ve açıyor ağzını. Belgeselde beni en çok etkileyen sahnelerden birisi de minicik çocukların öğrendikleri oldu. Yaşıtları birçok oyun öğreniyor normalde. Ancak onlar; kemoterapi, ilik nakli ve kök hücre tedavisi gibi tıbbi terimleri ezberlemişler. Neyse ki belgesel mutlu sonla bitiyor. Tobias kanseri yeniyor. İyileştiğini öğrendiğinde anne ve babasına sarıldıktan sonra soluğu Angus’un yanında alıyor.

arjantin1

Arjantin’de yapılan yeni bir düzenlemeyle, hastanede yatan her bir çocuk hasta için birer palyaço görevlendirilmesi zorunlu hale getirildi. Geçtiğimiz ay onaylanan yasanın önümüzdeki günlerde uygulamaya geçeceği belirtiliyor.

filistin

Alaa Megdat ve Macid Kaloun isimli iki palyaço, İsrail saldırında yaralanan Gazzeli çocukları hayata bağlıyor. Alaa ve Macid çocukların tedavi gördüğü hastaneyi her gün ziyaret ediyor ve bir seneden beri Gazzeli çocuklar için çalışıyor.

meksika

Meksika’da Ciudad Juarez Çocuk Hastanesi’nde “Ciudad Juarez’in Güldüren Doktorları'” isimli, palyaço kılığına girmiş bir doktor grubu, hasta çocukları ve yaşlıların daha çabuk iyileşmeleri için onları eğlendiriyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Çocukları güldürerek iyileştiriyorlar” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Kanserli Çocukları Güldürerek İyileştiren Palyaço Angus'un Hikayesi | ListeList.com

  2. Geri bildirim: Kanserli Çocukları Güldürerek İyileştiren Palyaço Angus’un Hikayesi - Özet Haber Oku

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s