İş hayatında ciddiye alınmak için sakal ektiriyorlar

Film title - The Wolf of Wall Street...TWOWS-03614R.jpg Leonardo DiCaprio as Jordan Belfort

Leonardo DiCaprio attends an event for being named UN Messenger Of Peace at the United Nations in New York City, NY, USA, on September 20, 2014. Photo by Dennis Van Tine/ABACAPRESS.COM

Uzun yıllar Brad Pitt, Tom Cruise ve Leonardo Di Caprio gibi traşlı gezmek modaydı. Son iki yıldır ise Türkiye’de gençler arasında hipster sakalları popüler oldu. Moda dünyasında sakallar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı. Ancak iş hayatında sakal, erkekler için hâlâ bir olgunluk ve tecrübe göstergesi olarak algılanıyor. Seyrek sakallılar da iş yerlerinde “sözü geçer kişi” olabilmek için çareyi estetik ameliyatlarda buluyor.
Daha önce Ortadoğulu erkeklerin, akın akın Türkiye’ye gelerek sakal ve bıyık ektirdiklerini anlatmıştık. Türk dizilerinin hayranı olan Arap erkekleri, Kenan İmirzalıoğlu gibi karizma gözükmek için saçlarından alınan kılları yüzlerine ektiriyorlar. Türk estetik cerrahları ayda 50 ila 60 arasında kişiye saç ve sakal ektiklerini söylüyor.
New York Times‘ta yayınlanan bir haberde ABD’de de artık bebek yüz modasının tarihe karışmaya başladığı anlatıldı. Habere göre Amerikalılar, 7 bin ila 22 bin dolar arasında değişen fiyatlar karşılığında sakallı oluyor. ABD’li estetik cerrahları, kendilerine başvuranların neredeyse tamamının iş yerlerinde daha olgun gözükmek için sakal veya bıyık ektirdiklerini söylüyor.
Jose Armos bu kişilerden sadece biri. 28 yaşındaki Armos, sağlık teknisyeni olarak çalışıyor. Ama tedavileri için yanlarına gittiği hastaları onu 16 yaşında sanıp güvenmiyor. Bu durumdan rahatsız olan Armos soluğu estetik merkezinde alıyor. Armos yaşadıklarını “Sakallarım çok seyrek olduğu için yaşımı göstermiyordum. Beni küçük zannettikleri için hastalarla aramda bir türlü istediğim güven ilişkisini kuramıyordum. Sonunda yüzümü tamamen sakalla kaplattım. Artık daha güçlü ve erkeksi gözüküyorum” sözleriyle anlatıyor.
Armos’a başının arka kısmından aldığı saçlarla sakal eken Doktor Jeffrey S. Epstein “Birkaç yıl öncesine kadar yılda sadece 4 ya da 5 kişiye sakal estetiği yapıyorduk. Şimdilerde bu rakam haftada en az üç kişiye yükseldi. Erkekler kariyer için olgun gözükmek istiyor” diyor.

KING'S LYNN, ENGLAND - DECEMBER 25:  Prince William, Duke of Cambridge and Prince Harry leave the Christmas Day service at Sandringham on December 25, 2013 in King's Lynn, England.  (Photo by Chris Jackson/Getty Images)


PRENS HARRY ETKİSİ

Bazı haber kaynaklarına göre Rusya’daki erkekler arasında da sakallanma modası hızla yayılıyor. Hatta ülkede birkaç yıldır “en güzel sakallı” yarışmaları bile düzenlenmeye başladı. Rus erkeklerin sakal modasına dönmeleri tarihsel olarak açıklanıyor. Efsane filozoflar, yazarlar, siyasetçiler veya müzisyenler gibi bilge gözükmek istiyorlar.
Avrupa merkezli modaevleri takım elbiselerini tanıtırken genellikle sakallı mankenleri tercih ediyor. David Beckham sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığı zaman daha etkili olabilmek için sakallarını uzatıyor. Bir süredir sakallarını kesmeyen Prens Harry de, ülkesi İngiltere’de yeni bir moda başlattı. Prens Harry magazin basınında artık sadece “çapkın” olarak anılmak istemiyor. Kamuoyundaki imajını değiştirmek için uzattığı sakallarını kullanıyor. Böylece daha olgun biri gibi gözüküp kraliyet ailesine uygun olduğunu göstermek istiyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

İş hayatında ciddiye alınmak için sakal ektiriyorlar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s