Ay’a atom bombası atacaklardı

giriş

Süper güçlerin birbirleri ile girdikleri silahlanma yarışı aralıksız devam ediyor. ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere birçok ülke askeri alanda en üst düzey teknolojiye sahip olmak için milyarlarca dolar harcıyor.

Günümüzde silahlanma rekabetin en fazla insansız hava araçlarının ve nükleer silahların geliştirilmesinde yaşandığı biliniyor.

Devletler son yıllarda  rakiplerine gözdağı vermek için bilim kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız silahları bile yapmaya başladı. Bu konuda özelikle ABD ordusu ön plana çıkıyor.

Örneğin ABD ordusunun askerlerin genleri ile oynayıp günlerce aç ve susuz kalmalarını sağlamak üzerinde çalıştığını biliyoruz. Veya yine Amerikan ordusunun hedefini kendisi bulan akıllı mermileri, insanın giremeyeceği bölgelere sızan kuş veya sinek şeklindeki casus uçaklarını, yaydığı yüksek enerjili mikrodalga titreşimleri sayesinde geçtiği bölgede elektrik sistemini çökerten füzeleri ve 15 ton bomba taşıyan dev füzeleri geliştirdiği biliniyor.

Ancak bu rakibe gözdağı verme isteğinin tozu bazen kaçabiliyor. Yani bilimkurgu filmlerin de bile göremediğimiz boyutlara ulaşabiliyor.

Biz de bu bilgileri yılar sonra birinin yazdığı bir kitaptan veya planların üzerindeki gizliliğin zaman asımı ile ortadan kalmaması ile öğreniyoruz.

Örneğin ABD’nin Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerin ve tüm dünyanın gözünü korkutmak için Ay’a atom bombası atmak istediği ortaya çıktı.  Bunun yanında bir de tsunami bombası ve UFO yapma olayı var.

Soğuk Savaş dönemini hatırlayacak olursak ABD ve Sovyetler Birliği birçok alanda birbiri ile kıyasıyla yarıştı.

Bu çift kutup arasındaki en çetin rekabet ise uzay alanında yaşanıyordu. ABD’nin bu yarışı tamamen bitirmek için Ay’a atom bombası atmayı planladığı ortaya çıktı.

carl

Bu iddia ABD’li astronot Carl Sagan’ın hayat hikayesinin anlatıldığı kitapta ortaya atıldı. Kitaba göre NASA, 1950’li yıllarda fizikçi Leonard Reiffel önderliğinde bir proje tasarladı. “A119” isimli projeye göre 1969’da ölen astronot Carl Sagon, atom bombasının 300 bin km yolculuktan sonra Ay’a ulaştırılmasında yer alacaktı.

Amaç ise Ay’ın üzerinde, Dünya’dan da görülebilecek bir nükleer patlama ile büyük bir prestij kazanmaktı. Ancak proje daha sonra Ay’da yapılacak bu tarz bir nükleer patlamanın, Dünya üzerindeki toplumlara zarar verme ihtimali olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Bugün 85 yaşında olan Leonard Reiffel de böyle bir proje olduğunu doğruladı.

ABD, Ay’a atom bombası atmamış ama az önce söz ettiğimiz tsunami bombasını örneğin hayata geçirdi. Kısa bir süre önce Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Yeni Zelanda ile birlikte “tsunami bombası” testini başarı ile gerçekleştirdiği ortaya çıktı.  Atom bombasına alternatif olarak tasarlanan bomba, 1944’teki test sırasında 10 metre yüksekliğinde dalga oluşturdu. Ancak bu başarılı testlere rağmen proje, savaşın sona yaklaştığının anlaşılmasıyla 1945 yılında rafa kaldırıldı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s