Eyvah! Terminatör’deki robotlar gerçek olacak

robo

Basit ev işlerini yapsın diye aldığınız robot, bir anda çocuklarınıza dadılık yapmaya başlasa. Siz daha neler olduğunu anlamaya çalışırken de dile gelse: Arabanın bakım tarihi geçti ve bugün yapılması gerekenlerin listesini çantanıza koydum.

Yani robotunuz kontrolünüz dışında aniden Jetgiller’in Rosie’si veya Richie Rich’teki Irona’ya dönüşse…

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ile Avrupa Konseyi’nin desteklediği bilim insanlarına göre 2016’dan sonra tüm bunlar geçekleşecek. Mühendisler, bizim kullandığımız internet ağının robotlara uygun versiyonu tasarlanıyor. Projenin ismi: RoboEarth.

Şimdiye kadar tasarlanan robotların hepsi, mühendisi neyi programlarsa onu yapabiliyor. Ancak RoboEarth ağı ile birlikte insanlar, robotun kendini geliştirme evresinin dışında kalacak.

Robot programları, internetteki arama motorları gibi RoboEarh ağında depolanacak. Robotlar da yapay zekalarını kullanarak ağ üzerinden ihtiyaçları olan programları indirecek. Böylece, bir süre sonra insanın yapabileceği birçok şeyi yapabilir hale gelecekler. Hatta kendi aralarında bir robot dili bile geliştirecekler.

Bütün robotlar, Rosie veya Irona’ya dönüşürse hiçbir problem oluşmayacak. Ama mühendisler, Roboearth’ü Terminatör serilerinde insanlığı yok etmeyi amaçlayan yazılım ağı Skynet’ten esinlenerek geliştiriyor. Yani ya RoboEarth, kontrolündeki bütün robotları insanlığa karşı harekete geçirirse ne olacak?  Cevabı yine projenin arkasındaki ekip veriyor: RoboEarth, üretim tesisleri gibi kontrollü ortamlardan çıkacak robotlar üretecek. Bu robotlar sadece insanlara ev işlerinde yardım edecek. Dolayısıyla korkulacak bir durum yok.

amigo

RoboEarth’ü kullanabilen ilk robot Amigo kısa bir süre önce basına tanıtıldı. Amigo’dan bir içecek hazırlaması istendi. RoboEarth ağından gerekli bilgileri beynine yükleyen Amigo, kısa süre içinde eksiksiz bir şekilde içeceği hazırladı. Amigo ayrıca hazırladığı içeceği, hastane odasında yatan bir hastaya servis etti.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s