Clinton’a karşı 1 milyar dolar bağışladılar

jeb

ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde kulisler şimdiden ısınmaya başladı. Tabi en çok Demokratlarla ile Cumhuriyetçilerde kimlerin aday olacağı merak ediliyor.

Favoriler de yavaş yavaş ön plana çıkıyor.

Demokratlarda Obama’nın artık yasalar gereği adaylık hakkı olmadığı için eski başkan Bill Clinton’ın eşi Hillary Clinton’ın ismi ön planda.

Cumhuriyetçilerin başkan adayı olaraksa en çok eski Başkan George Bush’un kardeşi Jeb Bush’un ismi geçiyor.

Muhtemel adaylar oldukça popüler isimler olunca yarışın heyecanı artıyor. Ama bu günlerde Amerika’da adaylardan çok seçim bağışları konuşulmaya başlandı bile.

Kasım 2016’da gerçekleşecek yarışın ABD tarihinin en pahalı seçimi olması bekleniyor. Önceki rekor, 2 milyar dolarlık harcamayla 2012 seçimlerindeydi. Gelecek yılki seçimlerde aynı zamanda bağış rekorunun da kırılacağı tahmin ediliyor. Buna gerekçe olarak Super Paclere yani lobilere sınırsız bağış yetkisi tanınması gösteriliyor. İlk dudak uçuklatan miktar da Cumhuriyetçiler’den geldi.

Cumhuriyetçilere yakın milyarder işadamları olan Koch kardeşlerin seçimlerdeki propaganda savaşları için yaklaşık 1 milyar dolar harcama yapacakları ortaya çıktı.

ABD basınındaki haberlere göre Koch kardeşler, katıldıkları bir toplantıda 889 milyon dolarlık rekor bir harcama yapacaklarını açıkladı. Bazı haber kaynaklarında söz konusu bağışın 1 milyar dolara yaklaşacağı ileri sürüldü.

Kardeşlere ait Özgürlük Ortakları Ticaret Odası adlı kampanya kuruluşu 2014 yılında Cumhuriyetçilere destek olmak için başta televizyon reklamları, afişler, billboardlar, vatandaş ziyaretleri, el ilanlar, dijital reklamlar ve sosyal medya kampanyaları için yaklaşık 400 milyon dolar harcamıştı. Yani 2016 seçimlerinde bir önceki bağışlarını ikiye katladılar.

Milyarder kardeşlerin açıkladığı kampanya bütçesinin Cumhuriyetçi Parti’nin kendi harcamalarının bile en az 3 katı fazla olduğunu söyleyen Demokratlar “biz bu rakam kesinlikle ulaşamayız” diyor.

NPR’a konuşan siyaset bilimci Darrell West, “Aslına bakılırsa Amerika’da yeni bir parti oluşmuş gibi görünüyor. Bu da muhafazakar, zengin aktivistlerden oluşuyor. Genelde her partinin büyük bağışçıları var ama söz konusu Koch kardeşler olunca çok küçük bir gruptan bahsediyorsunuz” diyor.

Bağımsız siyasi kampanya kuruluşunun başındaki Ben Ray ise, Koch kardeşlerin 2016’da Cumhuriyetçilerden kimin başkanlık için yarışacağına karar verilebilecek kadar bağış yaptıklarını söyledi.

koch

Charles ve David Koch kardeşler ABD’nin en büyük ikinci özel şirketi olarak gösterilen Koch Industries adlı holdingin sahipleri. Charles 74, David 78 yaşında. İkisinin de kişisel servetleri 44’er milyar dolar. Şirketlerinin değerinin 115 milyar dolar olduğu biliniyor. Şirket bugünkü büyüklüğüne petrol alanında geliştirdikleri özel rafine sistemiyle geldi. Ama günümüzde finanstan, tuvalet kağıdı üreticiliğine ve hatta sığır bakıcılığına kadar büyük bir alanda faaliyet gösteriyorlar.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s