Çirkin diye 2 milyar ton gıda çöpe atılıyor

DOMANDE

Dünyada her yıl 4 milyar ton gıda üretilirken, bunun 2 milyar tona yakının çöpe gidiyor. İsrafla mücadele, halen açlıkla karşı karşıya olan 870 milyona yakın kişinin yaşadığı dünyamızda, açlığın önlenmesi adına en önemli konuların başında geliyor. Açlıktan en çok etkilenen yerlerden biri de, 3 milyon kişinin gıda yardımından yararlandığı Kenya.

Geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Ajansı bu konuyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre meyve ve sebzeler başta olmak üzere Kenya’da üretilen gıdaların yüzde 15’i, Avrupalı süpermarketler tarafından “çirkin bulunduğu” gerekçesiyle çöpe atılıyor ya da geri çevriliyor. Fasülye, brokoli ve şeker kamışı olmak üzere bu ürünler genelde şekli ya da rengi beğenilmediği için istenmiyor.

Örneğin İngiltere’deki süpermarketlere ürün gönderen büyük çiftçiler, her hafta 40 ton sebzeyi “beğenilmeyeceği” için çöpe atmak zorunda kalıyor. Bununla, 250 bin kişinin karnı doyabilir. Üreticiler reddedilen ürünleri ya yerel pazarlarda satıyor ya da bağışlıyor ama miktar o kadar fazla ki, ürünler genelde çürümeye terk ediliyor.

Bu konu kısa süre önce dünya bakanlarının gündemindeydi. Yüzlerce bakan ve üst düzey yetkili, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın Nairobi’deki binasında toplandı ve çirkin bulundukları gerekçesiyle İngiliz süpermarketleri tarafından reddedilen gıdalardan oluşan bir akşam yemeği yedi. Mevsim sebze ve meyvelerinin nasıl doğru bir şekilde kullanılabileceğini gösteren dünyaca ünlü şefler, misafirlere adeta bir ziyafet sundu.

Ancak bu yemek, bakanlar düzeyinde olmasa da Feeding the 5000 isimli bir vakıf tarafından yıllardır düzenleniyor. Normalde Feeding 5000 organizasyonlarında, çöpe atılmayı bekleyen gıdalar, 5 bin kişiye ücretsiz olarak servis ediliyor. Vakfın kurucusu Tristram Stuart, Kenya’nın dört bir yanını gezdi ve düzenlenecek olan yemek için süpermarketler tarafından reddedilmiş bin 600 kilo meyve-sebze topladı. Hâlbuki bu gıdalar, talebe uygun bir şekilde üretilse, Kenya’da açlık sorunu diye bir şey bile kalmayabilir.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s