Avrupa’nın yeni belası: Sarımsak kaçakçıları

sarımsak

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “Kötü kokan gül.” 7 bin yıldır sofralarımızda. Kalbe, tansiyona, cilde iyi geliyor. Neredeyse bütün ülkelerde ana besin kaynaklarından. Ama sarımsak, son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinin başına büyük bir dert olmaya başladı. Krizin arkasında Çin’de üretilen sarımsakları Avrupa’ya sokmaya çalışan kaçakçılar var.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 30 milyon ton sarımsak üretiliyor. Bunun yaklaşık yüzde 80’ini Çin tedarik ediyor. AB ise İspanya, Fransa, Bulgaristan, İtalya ve Romanya gibi sarımsak üreticisi olan üyelerini korumak için Çin’den getirilen sarımsaklara yüzde 9.8 gümrük vergisi uyguluyor.

Ancak sarımsağın anavatanın Asya olduğu düşünen birçok tüketicinin Çin’den gelen sarımsağa ilgisi yüksek oluyor. Çin’de üretilen sarımsağın diğerlerine oranla daha ucuz olması da talebi artırıyor. Kaçakçılar, yüzde 9.8’lik gümrük vergisini kırmak için AB üyesi olmayan Norveç’e yöneliyor. Gemilerle Norveç’e sokulan tonlarca sarımsak, daha sonra komşu İsveç’e ulaştırılıyor. Daha sonra kamyonlarla AB ülkelerine sevk ediliyor.

Araştırmalara göre kıtalararası sarımsak kaçakçılığı yaparak AB’ye sarımsak sokan yaklaşık 50 büyük çete bulunuyor. Son zamanlarda ise gümrük polisleri sarımsak çetelerine karşı büyük operasyonlar düzenlemeye başladı. Örneğin sadece Polonya’da 1 yıl içinde 115 tonluk kaçak sarımsak yakalandı. Bunun yanı sıra İsveç, Avrupa’ya 10 milyon euroluk sarımsak kaçıran bir çete çökertti.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s