Davacı: Cehennem Melekleri Suçlanan: Ünlü markalar

temsil

Asık suratları, sert bakışları, dövmelerle dolu kaslı kolları, deri ceketleri, bandanaları, güneş gözlükleri ve tabi ki de motosikletleri… İlk olarak İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Kaliforniya eyaletinde ortaya çıktılar. Savaşa katılmış ve psikolojik olarak sağlıklı olmayanlar, üyeleri arasında çoğunluktaydı. Ancak 65 yıllık geçmişlerinin ardından artık tüm dünyaya yayılan bir motor çetesine dönüşmüş durumdalar.

Hells Angels / Cehennem Melekleri’nin artık 27 ülkede 10 bine yakın üyesi var. Türkiye’de 2009’da kurulan ilk şubeleri, çetenin tarihinde Müslüman bir ülkede açtığı ilk şube olma özelliğini taşıyor. Cehennem Melekleri, kendilerinden esinlenerek 70’lerin başında kurulan Bandidos çetesiyle büyük bir rekabet halinde. İki çete arasındaki şiddetin arkası uzun süredir kesilmiyor. Üstelik bu savaş yanı başımızdaki birçok Avrupa ülkesinde her gün devam ediyor.

Üyelerinin birbirlerine bağlılıkları ile ünlü olan Cehennem Melekleri, son zamanlarda Bandidos’un yanı sıra başka bir alanda daha savaş veriyor. Çetenin liderleri, Cehennem Melekleri isminin yasal olarak korunması için dünyaca ünlü markalarla hukuk savaşı tutuşmuş durumda.

Cehennem Melekleri, “altı kıtada uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapan, kara para aklayan ve haraç kesen bir kulüp olarak anıldıkları” için aslında polis ve medya tarafından “yasadışı” olarak adlandırılıyor. Ancak tüm bunlara rağmen kendilerine ait olan ticari değerlerin tescillerine sahipler. Örneğin yalnızca tam üyeler, kulübün kuru kafa simgesini ve ismini kullanabiliyor. Kulübün logosu ile giysi, takı, poster ve diğer ürünleri de tescilli.

Çete liderleri, tüm bunların izinsiz kullanımı ile ilgili olarak son zamanlarda ABD mahkemelerine 10’dan fazla dava açtı.  Grup, ayrıca kulübün isim ve simgelerinin kullanılması nedeniyle internet alan isimleri ve bir filmi ile de mahkemelik oldu.

avukat

Cehennem Melekleri’nin ticari marka haklarını savunan 67 yaşındaki avukat Fritz Clapp ile verdikleri yasal savaş hakkında konuştum. Avukat Clapp, “HAMC’nin (Cehennem Melekleri Motosiklet Kulübü) ‘yasadışı’ olduğu fikri polislere ait. Bu fikir doğru veya yanlış ayrı bir tartışma. Ama bu tartışmanın cevabı ne olursa olsun, böylesi büyük bir oluşumun dünyaca ünlü isimlerini koruma hakları var. Ben de HAMC’nin iç davalarına bakıyorum. Yani onların suçla ilgili soruşturmalarıyla ilgilenmiyorum. Onlarla özdeşleşen ticari markalarının haklarını koruyorum” dedi.

Cehennem Melekleri için ilk davasını 1992’de bir çizgi romana karşı açan Clapp’in duruşmalardaki yaklaşımının da kulübün hızla bir markalaşma aşamasında olduğunun kanıtı olarak gösteriliyor.  Cehennem Melekleri’nin adını taşıyan tişörtlerden dolayı mahkemelik olan bir tekstil şirketinin avukatı  Kevin Drucker konu hakkında New York Times, “Cehennem Melekleri ile davalık olduğumuzda ilk başta güvenliğimizden endişe ettik. Ama dava boyunca takındıkları tavır sonucundan oldukça anlaşılabilir olduklarını gördüm ve onlar hakkındaki düşüncelerim değişti” dedi. ABD basınında yapılan diğer yorumlarda da Cehennem Melekleri’nin geleneklerine bağlı eski üyelerinin emekli olması ile birlikte genç üyeler artık daha farklı değerlere önem veriyor. Bunun başında da markalaşmak geliyor. Cehennem Melekleri’nin isim hakları için açtıkları davalar genellikle tarafların anlaşması ile sonuçlanıyor. Mahkeme karara bağlanmadan davalılar grubun tescilli ürününü kullanmaktan vazgeçiyor. Bazı durumlarda da Cehennem Melekleri’ne tazminat ödemeyi kabul ediyorlar.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Davacı: Cehennem Melekleri Suçlanan: Ünlü markalar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s