Terk edilmiş evleri yoksullar için işgal ediyorlar

mimar

“Kriz döneminde hükümet, halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamadı. Çaresiz halk, kendi çözümlerini üretmek zorunda kaldı. Birçok şeyin kıymeti artık daha çok biliniyor. Ellerinde kalanların değerini anlayan halk, sıkıntılı günlerinde birbirine kenetlendi. Biz de bunalan vatandaşları bir arada tutacak çatılar inşa ediyoruz…”  Mimar Santiago Cirugeda’ya ait bu sözler. Avrupa’daki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’nın Sevilla kentinde yaşıyor. “Asi mimar” olarak büyük bir üne kavuştu. Gönüllülerle birlikte kriz döneminde tamamlanamayan veya geçmiş yıllarda terk edilen binaları “işgal” ediyorlar.

Santiago Cirugeda’nın ününün katlanmasının arkasında şimdilerde El Cezire’de yayımlanmaya başlayan “Asi Mimarlar” isimli belgesel serisi var. El Cezire’nin ilk konuğu Cirugeda oldu. Belgesele göre İspanya’da krizden dolayı tamamlanmadan terk edilen 500 binden fazla boş bina bulunuyor. Asi mimar ve arkadaşları, bu binaları yeniden kullanılır hale dönüştürüyor. Yaptıkları aslında yasadışı. Ama yasal boşluklardan faydalanıyorlar. İnşaatını tamamladıkları binaları bölge sakinlerinin hizmetine açıyorlar. Halk “asilerin” yanında yani. Yerel yöneticiler de halkın krizden çıkış aradığını kabul ediyor. Bu nedenle mimar Cirugeda ve arkadaşlarının çalışmalarına müdahale etmiyorlar. Terk edilen binaların sahipleri de genelde iflas ettikleri için geriye dönüp mülklerinin takibini çok fazla yapmıyorlar.

örümcek

ÖRÜMCEK KONTEYNIR

16 yıldır mimarlık yapmasına rağmen birikmiş tek kuruşu olmadığını anlatan Cirugeda, “İnsanlar eserlerimin ‘ilginç ama çirkin’ olduğunu söylüyor. Sanki modern mimarı çizimler çok güzel! Hepsi beton yığını ve gökyüzünü tırmalıyor. Bizim yaptıklarımızın en önemli özelliği çoğunluğun kullanımına uygun olması. İşe yaraması. Üstelik yaptığımız işlerde doğaya da hiç zarar vermiyoruz” diyor. Cirugeda’nun sadece 5 kişiyle yarım günde yaptığı Örümcek Konteynır büyük ilgi görüyor. Bu sıradışı yapının içinde küçük bir tekstil atölyesi kuruldu. Kullanılmış kıyafetler onarılarak ihtiyacı olanlara dağıtılıyor.

Cirugeda ve arkadaşlarının çalışma disiplinleri de çok farklı. İlk önce terk edilmiş binalar tespit ediliyor. Daha sonra bir ekip yasal boşlukları belirliyor. Eğer bina büyükse çalışmalara katılan sayısı artıyor. Örneğin son günlerde 1970’lerde terk edilen büyük bir çimento fabrikasını yeniden hayata döndürülüyor. Böyle büyük işlerde Avrupa genelinde gönüllü destekçiler yardıma geliyor. Mimarlar yeni projeleri çizerken, bir ekip vakit kaybetmeden binanın temelini sağlamlaştırıyor. Daha sonra hangi bölümün kütüphane, hangi odanın tiyatro veya hangi büyük alanın eğitim merkezine dönüştürüleceğine karar veriliyor. İşgücünü de bölge sakinleri gönüllü olarak yapıyor. Ekibin şimdiye kadar yaptıkları arasında okullar, kütüphaneler, eğitim merkezleri ve eğlence alanları bulunuyor. Cirugeda ve arkadaşlarının bir de sürekli bir arada olmaların sağlayan geniş bir bölgeleri var. Örümcek Konteynır gibi birçok ilginç yapı var bu alanda. Hayırsever biri tarafından bağışlanan 120 bin dolarlık sirk çadırı sık sık kurularak halka hizmet veriyor. Sirk aslında yasa dışı, ama şimdiye kadar binlerce kişi çocuklarını alarak soluğu sirkte aldı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s