Kabil’de sinemalar afyon içmek için doluyor

KABUL, AFGHANISTAN - JUNE 17: Afghans look at movie posters outside of Pamir Cinema June 17, 2011 in Kabul, Afghanistan. Going to the movies, once banned under the Taliban, has become a popular form of entertainment in Kabul, but women and children rarely take part. (Jonathan Saruk/Getty Images)

“Yıllardır savaşın dinmediği Afganistan’da yıkılmaya yüz tutan salonlarda yüzlerce erkek, Pakistanlı dans eden kadın oyuncuyu yoğun afyon ile sigara dumanın kapladığı ekranlarda izleyerek ‘sinema keyfi’ yaşıyor.” İngiliz Reuters haber ajansına göre Afganistan’daki beyaz perde dünyasını özetlemek için en uygun tasvir bundan ibaret. Ülkenin başkenti Kabil’de bulunan 7 sinemadan biri olan Pameer Salonu üzerinden Afgan sinema sektörünü haberleştiren ajansa göre beyaz perdenin yeniden canlanması büyük bir mucizeye gebe.

Pakistan, ABD ve Hint yapımı filmlerin gösterildiği Pameer Salonu’nun yöneticisi Seyid Halid Sedat, içinde bulundukları durum için “Yıllar önce ziyaretçilerimiz eğitimliydi. Şimdi okuma-yazma bile bilmiyorlar. sinemadan anladıkları sadece salona gelip afyon içmek” diyor. 1979’ta başlayıp 9 yıl süren Sovyetler işgali, ardından başlayan Taliban rejimi ve 2001’de başlayan ABD işgali ile yok alan Afgan sinemasının yeniden canlanması için ise ne yerel yetkililerin ne de yabancı güçlerin hiçbir emek sarf etmemesi Afgan sinemaseverleri yıllardır çıkamadıkları karamsarlığa da iyice hapsediyor.

1968’de devlet tarafından kurulan Afgan Film Ajansı’nın başındaki isim ve çok sevilen bir yönetmen de olan Latif Ahmadi, “Yıllardır yabancı güçler tarafından milyarlarca dolar sağ sola harcanıyor. Ancak sinema için yapılan hiçbir şey yok. Artık kendi filmlerimizi yapmak istiyoruz. Afgan sinemaarşivinde 7 bine yakın film var. Ama bunlar bile onarılmadıkları ve dijitalleştirilmedikleri için yok olacak” diyor.

afgan

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, (UNODC) afyon ticaretinin dünyada bir numaralı merkezi Afganistan’da, özünden uyuşturucu üretilen bu bitkinin üretim oranının son yıllarda rekor düzeye çıktığını duyurdu. UNODC yetkililerinin hazırladığı raporlara göre ülke genelinde afyon ekili tarlalar 2014’te yüzde 7 artarak 209 binden 224 bin hektara yükseldi. Afganistan, dünyadaki afyon pazarının yüzde 85’ini oluşturuyor. Ülkenin 35 milyonluk nüfusunun 1 milyondan fazlası uyuşturucu bağımlısı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s