Erkekler içkiden ölüyor, ülkeler kadınlara kalıyor

yaşlı

Walter ve Leslie… İkisi de 100 yaşında. 18 Ağustos 1940’ta hayatlarını birleştirdiler. 75 yıldır süren evliliklerini minik bir pasta keserek kutladılar hafta içi. Ama herkes ABD’li çift kadar şanslı değil. 75 yıl boyunca evli kalmak çok kişiye nasip olmuyor sonuçta. Çiftlerin büyük kısmı artık çabucak pes ediyor. Sürdüremiyor birlikteliklerini. Hadi evlilik devam etti diyelim. Peki 1 asır hayatta kalmayı ne yapacağız? İşte tam bu noktada biz erkeklerin işi daha zorlaşıyor. Onlarca bilimsel çalışmada kadınların, erkeklerden daha uzun yaşadığı ispatlandı. Birleşmiş Milletler (BM) raporu da günümüzde hangi ülkede kadın nüfusun erkeklerden fazla olduğunu ortaya koydu. Pew araştırma merkezi ise bu durumun nedenlerine dair bir rapor yayımladı.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, 1800’lerden itibaren erkeklerden daha uzun yaşamaya başladı. Nedenler, tarihlere göre farklılık gösterdi. Zor işlerde çalışan veya savaşa giden erkekler bir bir eşlerinden önce hayata gözlerini yumdu. 1900’lerin başından itibaren kalp ve kan damarlarına bağlı hastalıklar erkek ölümlerini zirveye taşıdı.

kürtaf

CİNSİYETE DAYALI KÜRTAJ

Günümüzde erkek nüfusu çok az farkla kadınlardan yüksek. BM 2015 verilerine göre her 100 kadına 101.8 erkek denk geliyor. Erkek nüfusu, 1960’tan itibaren her yıl düzenli olarak kadınlara oranla daha fazla artış gösterdi.  Kadın-erkek dağılımı dünya geneline çok farklı şekilde yansıyor. Erkek nüfus Asya, Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika’da yüksek. Çin ve Hindistan’daki tablo, Asya’yı zirveye taşıyor. Her iki ülkede cinsiyete dayalı kürtaj çok yaygın maalesef. Ayrıca kızlar daha bebekken acımasızca öldürülüyor bu iki ülkede. Çin’de 106.3 erkeğe 100 kadın düşerken, Hindistan’da aynı oran 107.6 erkeğe 100 kadın olarak karşımıza çıkıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi Arap ülkelerinde erkeklerin sayısı çok daha yüksek. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 274 erkeğe 100 kadın denk geliyor. Bu sayı ile dünyada kadınlara oranla en fazla erkeğin yaşadığı ülke unvanına sahipler. Katar’da 100 kadına 265.5 erkek denk geliyor. Bunun nedeni Körfez ülkelerine yurt dışından çok yüksek oranda yabancı çalışanın gelmesi. Gurbetçi işçiler, ailelerini yanlarında getirmediği için uçurum bu kadar yüksek oluyor.

karı

ORTALAMA YAŞAM FARKI

Rusya, Ukrayna, Letonya, Litvanya, Ermenistan, Belarus ve Estonya, kadın nüfusun erkeklere oranla en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Eski Sovyet ülkelerinin bazılarında tablo 100 kadın üzerinde şöyle oluşuyor: Rusya 86.8 erkek, Ukrayna 86.3 erkek ve Ermenistan 86.5 erkek.  Letonya, 84.3 erkeğe 100 kadınlık oranı ile dünyada en fazla kadının yaşadığı ikinci ülke konumunda. En çok kadının yaşadığı yer Karayipler’deki Martinique olarak biliniyor.

Sovyet bloğunun eski üyelerinde kadınların çok fazla olması günümüze özel bir durum değil aslında.  Sovyetler Birliği’nde erkek nüfusu, Birinci Dünya Savaşı’ndan itibaren azalmaya başladı. Ardından yaşanan kıtlık ve iç savaş tabloyu kadınların lehine olacak şekilde derinleştirdi. İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte erkek nüfusu iyice düştü. 1956’da örneğin tüm Sovyetler ele alındığında 81.9 erkeğe, 100 kadın düşüyordu. Sovyetlerin çöküşüne kadar kadın-erkek dengesi sağlanamadı.

1990’lardan sonra fark artmaya devam etti. O tarihten günümüze kadar Rusya’da kadın nüfusunun daha fazla olmasının nedeni olarak erkeklerin kötü alışkanlıkları gösteriliyor. Birçok Rus erkeği çok erken yaşta ölüyor. Erken ölümlerin sebebi olarak yüksek orandaki alkol tüketimi ve yine buna bağlı olarak sık yaşanan kazalar gösteriliyor. Öyle ki aslında günümüzde Rusya’da erkek bebeklerin doğum oranı kızlara göre daha yüksek. Ülkede erkekler 31 yaşına kadar kadınlardan daha fazla oluyor. Ancak yaş 32’den itibaren erkeklerin oranı her geçen yıl hızla düşmeye başlıyor. Kadınların ortalama yaşam süreleri sadece Rusya’da yüksek değil. Eski Sovyet ülkelerinde de tablo aynı. Belarus’ta örneğin erkeklerin ortalamam yaşam süresi 65.3’iken, kadınlarda aynı oran 77.  Belarus bu oranla, dünya kadın-erkek ortalama yaşam süreleri arasında en büyük farkın olduğu ikinci ülke konumunda. Bu alanda birinci ülke Suriye. 5 yıldır süren iç savatça 240 bin kişinin öldüğü Suriye’de kadınların ortalama yaşam süresi 76.3’ken erkeklerde 64’e kadar düştü.

ABD’de ise 98.3 erkeğe, 100 kadın düşüyor. Uzmanlara göre ABD’de kadınların sayısının yüksek olmasında erkeklerin kalp, şeker, kanser ve obezite gibi hastalıklardan dolayı kadınlara oranla daha fazla can vermeleri etkili oluyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Erkekler içkiden ölüyor, ülkeler kadınlara kalıyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s