İsrail’in ev işkencesi: Filistinliler, kendi evlerini yıkmak zorunda kalıyor

filistin

İsrail’in Filistin halkına yönelik baskılarını genellikle Gazze’de yaşananlarla anıyoruz. Açık hava hapishanesi gibi çünkü Gazze. Karadan, denizden ve havadan İsrail’in işgali altındalar.

Ama Doğu Kudüs’teki Filistinliler de İsrail tarafından birçok baskıyla karşı kaşıya.

Filistin ve İsrail meselesinin çözümü için Türkiye başta olmak üzere ABD, İngiltere, Fransa dahası Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletler iki devletli çözümün peşinde. Yani Filistin devletinin resmen tanınması için çalışıyor.

Filistinliler de devletlerinin başkenti olarak Kudüs’ü görmek istiyor.

İşte İsrail, böyle bir senaryoyu şimdiden engellemek için Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlileri evsiz bırakmak yani Kudüs’te özellikle Eski Şehrin dışına çıkarmak için elinden geleni yapıyor.

İsrail’in işgali altındaki bölgelerde yaşayan Filistinliler için Doğu Kudüs’te tam anlamıyla ev işkencesi yaşanıyor. İsrail hükümeti kentteki Yahudi yerleşkelerini hızla artırıyor. Filistinlilerin evleriyse çeşitli bahanelerle yerle bir ediliyor.

Filistinli kaynaklara göre İsrail 20 bin evi yasadışı ilan etti ve önümüzdeki günlerde bu evlerine yıkılmasına karar verdi.

Söz konusu evler yıkıldıktan sonra yerlerine Yahudiler yerleştirilecek.

İsrail kontrolündeki Kudüs Belediyesi ise 20 bin ev için yıkılma kararı verdikleri kabul etmiyor.

İsrail’in baskıları nedeniyle halihazırda zaten binlerce Filistinli, Kudüs’teki evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Doğu Kudüs’ten ayrılmayan Filistinlileri de inşaat çilesi bekliyor.

Çünkü Tel Aviv hükümeti Filistinliler’in ev yapmalarına izin vermiyor.

Hatta ev yapan Filistinliler karşılaştıkları ağır para cezaları nedeniyle kendi evlerini kendi başlarına yeniden yıkmak zorunda kalıyor.

Bu noktada da en büyük zulmü Kudüs’ün merkezinde bulunan Eski Şehir’de yaşayan Filistinliler görüyor.

Eski Şehir kabataslak ifadeyle dörde bölünmüş durumda. Müslümanlar, Yahudiler, Hıristiyanlar ve bir de Ermeni mahallesi. Filistinliler, Mescid’-i Aksa’nın batı tarafında yaşıyor.

ev

El Cezire televizyonu Eski Şehir’de karşılaştıkları baskılar nedeniyle kendi evlerini yıkmak zorunda kalan 3 Filistinli ailenin hayatını haberleştirdi.

Yıllarca uğraşıp yaptığı evini yıkmak zorunda kaldığını anlatan Filistinli, “İlk balyozu kendine vurmuş gibi oluyorsun. Ama İsrailli yetkililer, ev yapmamamız için ne gerekiyorsa yapıyor” diyor.

Eski Şehir’de bir Filistinlinin ev yapması için yaklaşık 250 bin dolar isteniyor. Tabi Filistinliler bu parayı ödeyemiyor. Para ödense bile yasal işlemler kasıtlı şekilde uzatılıyor. Hal böyle olunca Filistinliler sokakta kalmamak için kendi topraklarına evlerini inşa ediyor. Ama sürekli gönderilen para cezalarının ardından kaçınılmaz son geliyor: Yıkım kararı.

Filistinli aileler de evlerini yıktıracak ödemeyi yapamadıkları için kendi elleriyle inşa ettikleri evleri, yine kendi elleriyle yıkıyor.

Filistinli yetkililer, İsrail’in 1967’deki işgalinden bu yana Doğu Kudüs’teki Filistinli nüfusunun 300 binin üzerine çıktığını söylüyor. Yani Doğu Kudüs nüfusunun yüzde 40’ını Filistinliler  oluşturuyor. Ancak artan nüfusa rağmen küçücük bir alana Doğu Kudüs’ün neredeyse yüzde 7’lik bir bölümüne sıkışmış durumdalar.

Peki, evlerini kendi elleriyle yıkanlar ne yapıyor?

Bir kısmı yıktıkları evlerinin enkazlarında etrafa çektikleri perdelerle yaşamaya devam ediyor. Bir kısmı çadır kiralayıp çadırlara taşınıyor.

Bazıları tek odalı bir daireye taşınıyor. Bazıları da maalesef Kudüs’ü terk ediyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s