Victoria’s Secret: Sırlar, şovlar, milyonlar…

victoria

Her şey Roy Raymond’ın, 1976 yılında eşine iç çamaşırı almak istemesiyle başladı. Utandığı için mağazaya giremedi ve iç çamaşırını alamadı. Uzun bir süre yaşadığı bu duyguya yoğunlaştı. Çok geçmeden ön yargılarını kırdı. Hatta bu konuda o kadar rahatladı ki ünlü iç çamaşırı markası Victoria’s Secret’ı kurdu. İlk şubesini yakın dostlarından ödünç aldığı 40 bin dolar ve bir miktar kredi ile 1977’de ülkesi ABD’de açtı. Markasını oluştururken saygınlık için “Victoria” ve gizem-sır çağrıştırsın diye de “secret” isimlerini tercih etti. Daha ilk yılında 500 bin dolar kazandı. İlerleyen yıllarda 6 mağaza daha açtı. 1982’de ise markasını Les Wexner’a sattı. Ancak Raymond’ın hayatını bundan sonra adeta alt üst oldu. Yeni kurduğu şirket 1986’da iflas etti, 1993’de ise önce eşinden boşandı daha sonra da intihar etti.

Les Wexner

Başarılı iş adamı Wexner, kariyeri 47 yaşında ölümle sonuçlanan Raymond’dan aldığı markayı kısa süre içinde zirveye taşıdı. 1990’larda yıllık 1 milyar dolarlık kazanca ulaşan Victoria’s Secret, günümüzde 5 milyar doların üzerinde ciro yapıyor.  Wexner’in kişisel serveti 6.2 milyar dolara ulaştı. Aslında iki hikayede de saklı olan “secrets” yani sırlar var.  Raymond eşine olan aşkı ve utancı ile ticaret hayatına atılmıştı. Ancak işini ve eşini kaybedince yaşamına son verdi.

Wexner ise Victoria’s Secret’ı çok başarılı bir strateji ile dünya markası yaptı. Ünlü işadamının başarısını katlayan sır, ilk olarak 1995’de başladıkları Victoria’s Secret Moda Şovu oldu. O tarihten itibaren dünyanın dört bir yanından özel olarak seçilen mankenler yılda sadece bir kere düzenlenen Moda Şovu’nda podyuma çıkmaya başladı. 19 yıl önce sadece 120 bin dolarlık bütçeyle başlayan gösteri, şimdilerde 12 milyon dolarlık dev bir organizasyona dönüştü.  Televizyondan canlı yayımlanan ve ünlü şarkıcıların sahne aldığı moda şovu bu yıl ilk kez Londra’da düzenlendi. İngilizler “Ev sahipliği yaptığımız 2012 Olimpiyatları’ndan daha fazla heyecanlıyız” mesajları karşıları gösteriyi. Şovu izlemek için koltuk satışı olmaması rağmen birçok İngiliz şirket, 10 bin sterlin karşılığında isteyene gösteriye canlı izletebileceğini vaat etti.

Şovda yer alan mankenler de artık dünyanın en zengin modellerinin başında geliyor. Forbes dergisinin “en çok kazanan 21 manken” listesinin 16’sının Victoria’s Secret modeli olması tesadüf değil yani. Ünlü mankenler tabii ki bu servetlerini yılda sadece bir kez podyuma çıkarak kazanmıyor. Reklamlar, klipler, filmler ve kendi isimleri altında kurdukları moda markaları servetlerini katlıyor. İşte Victoria’s Secret’ın mankenlerinden bazıları ve yıllık kazançları:

gisele

  • Gisele Bundchen: 42 milyon dolar
  • Doutzen Kroes: 8 milyon dolar
  • Adriana Lima: 8 milyon dolar
  • Miranda Kerr: 7 milyon dolar
  • Kate Upton: 7 milyon dolar
  • Liu Wen: 7 milyon dolar
  • Alessandra Ambrosio: 5 milyon dolar
  • Hilary Rhoda: 5 milyon dolar
  • Jourdan Dunn: 4 milyon dolar
  • Karlie Kloss: 4 milyon dolar

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s