Köpek pisliğini temizlemeyi öğreterek milyoner oldu

para

Size milyonlar kazandıracak büyük bir şirket kurmanız için nelere ihtiyacınız var? Güçlü bir sermaye, iyi bir ekip, kullanışlı bir fabrika, uygun bir pazar ve doğru yatırım, akla ilk gelen ihtiyaçlardan. Ancak internet sayesinde, size yıllarca milyonlar kazandıracak bir şirket kurmanız için ihtiyacınız olan tek şey, sıra dışı bir fikir. Köpek pisliği temizleyicisi, köpek gözlüğü, plastik lades kemiği veya “Anneanne reçeli satarak milyoner olacağım,” fikriyle yola çıkan ‘çılgınların’ başarı öyküleri:

reçel

LEZZET ÖTESİ: ANNEANNE REÇELİ

Henüz 14 yaşındayken kurduğu ‘Superjam’ şirketini internete taşıyan Fraser Doherty, yılda 2,5 milyon sterlin kazanıyor. 25 yaşındaki İskoçyalı Dohery, bir yandan üniversiteye devam ediyor, diğer yandan da anneannesinin formülüyle yaptığı reçelini internetten Avrupa’nın dört bir köşesine pazarlıyor. Sıra dışı başarısıyla onlarca ‘başarılı girişimci’ ödülü alan Doherty, hikayesini şöyle özetliyor: “Anneannem reçel tarifinin sırrını bana anlatmıştı. İşe, yaptığım reçelleri kapı kapı satarak başladım. Sadece bir heyecandı. Ancak sanal alışverişe girince, ‘Superjam’ markamız, süper şirkete dönüştü. Anneannemin reçelinden farklı olarak benim yaptıklarım, şekersiz ve yüzde 100 doğal meyvelerden oluşuyor.” İnternet sitesini sıfır sermayeyle kuran Doherty, “Tek sermayem, yaptığım reçelleri komşularıma satarken onlardan gelen yorumlardı. Şimdi reçellerimiz dünyada 2 bin 500’den fazla süpermarkette satılıyor. İnternet sitemiz üzerinden Türkiye’de de satış yapıyoruz. Bir kavanoz reçelimizin perakende fiyatı 1.60 sterlin. Yılda ortalama 1 milyon kavanoz satıyoruz. Şirketimde sekiz kişi çalışıyor. 14 yaşında bu işe başladığımda, milyonlarca kavanoz reçel satıp milyoner olacağım hiç aklıma gelmezdi,” diyor. Başarısı sayesinde eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından başbakanlık konutunda ağırlanan Doherty, ayrıca Ağustos 2010’da reçel tariflerini anlattığı The SuperJam Cookbook kitabı ve Nisan 2011’de başarı hikayesini anlattığı SuperBusiness kitabıyla da en çok satanlar listesine girmeyi başardı. Doherty’nin, evlerinde tek başına yaşayan yaşlılar için kurduğu bir de hayır kurumu var.

gözlük

KÖPEKLER DE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKAR
Veronica Dilullo, 1996’da labrador ve İskoç çoban köpeği kırması olan Midknight isimli köpeğini gezdirirken hayatını değiştirecek ‘çılgın fikri’ ile tanıştı. Güneş, tıpkı insanları olduğu gibi Midknight’ı da rahatsız ediyordu. Köpeğinin de güneş ışınlarından korunma hakkını olduğunu düşünen Dilullo, ‘Doggles’ adlı markasını kurdu ve ürününün patentini aldı. Güneş gözlüğü takan köpeğinin fotoğraflarını internetten paylaşmaya başladığında ise ‘Doggles’ın büyük bir şirket olma macerası başladı. Gözlüklerin yanı sıra köpekler için mücevher, modaya uygun ceket, şapkalar ve daha farklı tasarımları da ilgi görüyor. 41 yaşındaki Dilullo’nun yedi kişilik şirketinin 2010’daki kârı, 3 milyon dolar.

lades

PLASTİK LADES KEMİĞİ DÜNYAYA YAYILDI!
Tarih 25 Kasım 1999’u gösterirken, ABD’de yine bir Şükran Günü kutlanıyor ve Ken Ahroni, 47. yaşgünü için mumlarını üflüyordu. Masada, milyonlarca ABD’linin mönüsünde olduğu gibi hindi vardı. Ahroni’nin evi, ailesi ve arkadaşlarıyla doluydu. Ancak sadece bir lades kemiği vardı. O da yine gençlere bırakıldı ve onlar da tuttukları dileklerin kabul olması için kemiğin büyük kısmını çekmeye çalıştı. Lades kemiği ‘kıtlığından’, bu geleneğin yalnız Şükran Günü’nde yaşanmasından ve vejetaryenlerin bu heyecanı yaşayamamasından sıkılan Ahroni’nin kafasında ‘plastik lades kemiği’ fikri canlandı ve Lucky Break Wishbone adlı sitesini kurdu. Ayda 250 bin paket üretiyorlar. Dörtlü paketleri 3.99 dolar. Ahroni, bu işten bir servet kazandı.
kitap

PROFESYONEL KÖPEK PİSLİĞİ TEMİZLEYİCİSİ
“Para kazanmak adına her zaman farklı bir fikrim vardı,” diyen 56 yaşındaki ABD’li Matthew Osborn’un işi ‘çılgın’ tanımına belki de en uygun olanı. 1980’li yıllarda ekonomik durumu bozulan Osborn, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine köpek pisliği temizlemeye başladı. 25 kilometrelik alana 100 bin köpek düştüğünü öğrendiğinde de “Galiba iyi bir ‘pisliğe’ battım,” dedi. 10 yıl kendi köpek pisliği temizleme şirketini işletti. İnternet sitesi http://www.pooper-scooper.com üzerinden köpek pisliğinin en doğru nasıl temizleneceğini anlatmaya başladı. “Bir gün bu işten milyonlar kazanacağım, aklıma bile gelmezdi,” diyen Matthew Osborn, PDF formatında yazdığı The Professional Pooper-Scooper: How to Start Your Own Low-Cost, Hish Profit Dog Waste Removal Service isimli kitabını da sitesinden satıyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s