Geride 7 milyar dolarlık savaş teçhizatı bıraktılar

hurda

Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül saldırılarının ardından savaş başlattığı Afganistan’da askerlerinin neredeyse tamamını çekti.

2001 yılında Kalıcı Özgürlük Operasyonu adı altında başlatılan işgal sonrasında gelinen nokta hiç de iç açıcı değil.

Taliban’ın ülkeyi böleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yani hakim olan görüşe göre uğruna binlerce kişinin öldüğü ABD’ye 6 trilyon dolara mal olan Afganistan’ın yeniden yapılandırılması programı başarısızlıkla sonuçlandı.

ABD ayrıca tarihinin en uzun süren savaşından çekilirken de birçok sorun ile karşı karşıya kaldı. Bunlardan bir tanesi de geride bırakılan savaş teçhizatları oldu.

afgan

ABD Savunma Bakanlığı yani Pentagon, Afganistan’a şimdiye kadar 25 milyar dolar değerinde savaş teçhizatı yerleştirdi.

Çekilme sırasında bu teçhizatların yüzde 25’i Afgan topraklarında bırakıldı. Bu teçhizatlar ağırlık olarak yaklaşık 77 bin ton tekabül ediyor.

Pentagon, bu 77 bin tonluk teçhizatın ABD’ye geri getirilmesinin çok pahalı olacağı için geride bırakacaklarını açıkladı.

Afganistan’da kalacak savaş teçhizatının değeriyse 7 milyar dolar. ABD şimdi bu 7 milyar dolarlık savaş kalıntılarına ne yapılacağına karar vermeye çalışıyor.

Askeri teçhizatların Afganistan veya başka bir ülkeye verilmesi için bu konuda çok karmaşık olan ABD yasalarının aşılması gerekiyor. Bu teçhizatların ayrıca Taliban’ın eline geçmesinden endişe ediliyor.

Tüm bu çıkmazlar nedeniyle Beyaz Saray yönetimi ilk aşamada Afganistan’da bırakılacakları hurdaya dönüştürme kararı aldı.  Afganistan’ın Bagram kentindeki üste bulunan bir askeri hangar da hurdaların satışı için kullanılmaya başlandı bile.

Hangarda askeri teçhizatların yanı sıra televizyondan buzdolabına, ev eşyalarından pratik araç-gereçlere kadar birçok eşya daha bulunuyor. Hangarın, hurdacılık yapan Afganlara çok iyi para kazandırmaya başladığı söyleniyor.

Amerikan ordusuna ait teçhizatların hurdaşlatırılması noktasında en büyük krizse mayına dayanıklı zırhlı araçlarda yaşanıyor. Çünkü bu araçların her birinin hurda haline getirilmesi için 1 milyon dolar gerekiyor. Ve bu araçlardan Afganistan’da  2 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla hurdalaştırma maliyetleri çok yüksek olacak, başka bir ülkeye de verilemiyorlar. Amerikan ordusunun bu zırhlı araçlara ne yapacağı merak konusu.

poverty

Tabi 30 milyon nüfuslu Afganistan açısından yaşananlar çok daha dramatik.

Daha 1979-1989 yılları arasındaki Sovyetler Birliği işgali döneminden kalma çok sayıda askeri ekipmanın halen ülkenin birçok noktasında terk edilmiş halde bulunduğu Afganistan’da şimdi bir de Amerikan ordusunun savaş teçhizatları kalacak.

Yani sadece 35 yıl içinde bir dönemin iki süper gücü ve iki düşmanının da savaş enkazlarını topraklarından barındıran Afganistan’ın refaha kavuşması için daha çok uzun yıllara ihtiyacı olduğu kesin.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s