Kuralsız kentin pazarında her şeyi satmak yasal

hayvan

Uyuşturucu, silah ya da nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar… Yasalara göre tüm bunların satılması kesinlikle yasak.

Ama dünyanın dört bir yanında hepsinin de yasa dışı ticareti maalesef yapılıyor.

Örneğin yasa dışı hayvan ticaretinin küresel piyasası 19 milyar dolar veya uyuşturucu piyasasınınsa 300 milyar dolara ulaştığı biliniyor.

Peki sizce satılmaları kesinlikle yasak olan bu ürünlerin hepsinin pazar tezgahlarında rahatla satılması mümkün mü?

Doğu Asya ülkesi Myanmar’daki Kuralsız Kent’e giderseniz  daha fazlasıyla bile karşılaşmanız mümkün olur.

Aslan pençesi, yılan derisi, fil dişi, gergedan boynuzu hatta canlı ayı yavrusu… Bunlardan herhangi birinin ticarette kullanılması, uluslararası camia tarafından kesinlikle yasaklanmış durumda.

Fakat uluslararası camiadan çok uzak bir yere, Myanmar’ın iç bölgelerinde bulunan Mong La kasabasına giderseniz, tüm bu ürünleri ve daha fazlasını, pazarcıların tezgahlarında görebilirsiniz.

hayvan1

Bir kaplanın kafatası için pazarlık yapabilir, irice bir kaplumbağa kabuğunu sırtlayıp eve götürebilirsiniz.

Mong La, 1990’larda küçük fakat dik başlı bir köydü. Buradaki direnişçiler, merkezi hükümete karşı ayaklanmamak kaydıyla ‘içişlerinde serbest olabilme’ hakkı elde ettiler.

Mong La ilk başlarda 80 kilometre uzaktaki sınırı geçen Çinli turistlerin kumar mekanı haline geldi. Myanmar’ın Las Vegas’ı diye anılmaya başlayınca uyuşturucu ve fuhuş da işin içine girdi. Gittikçe büyüyen Mong La kısa süre içinde, kaçak silah edinme, kara para aklama ve her türlü yasadışı madde ticaretinin merkezi haline geldi.

Mong La’nın serbestliği kuralsızlığa dönüşmüş, şehir ‘Kuralsız kent’ olarak anılmaya başlandı.

2005 yılında Çinli yetkililer sınırı geçmiş ve bölgedeki tüm kumarhaneleri kapatmış. Bölgeyi ziyaret eden muhabirler, müdahaleden bir yıl sonra “Burada en az eskisi kadar kumarhane var. Ama artık daha gizli hareket ediyorlar” diyerek son durumu özetledi.

Anlaşılan Çin hükümeti de Kuralsız Şehre göz yummaya başladı. Zira Mong La’da Çin parası geçiyor, bölgenin suyu, elektriği ve iletişim hizmetleri Çin’den geliyor. Hatta şehrin saatleri bile içinde bulunduğu ülke olan Myanmar’dan 1.5 saat ileride, yani Çin saatini kullanıyorlar.

Şifalı olduklarına inandıkları egzotik hayvan organlarını elde etmek, kumar oynamak, uyuşturucu ya da seks partilerine katılmak için şehre her gün ortalama 700 ila 1000 arası Çinli’nin geldiği tahmin ediliyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s