El bombaları, koladan daha ucuza satılıyor

timsah

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki insanlık dışı hikayeler zaman zaman dünya basının gündemine geliyor. Örneğin; intikam için bebeklerin anne babalarının gözü önünde yılanlara, yetişkinlerin de timsahlara atıldığı gün yüzüne çıkmıştı.

4 buçuk milyon nüfuslu ülkede Aralık 2012’den bu yana Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında ciddi bir çatışma ortamı var. Şimdiye kadar çoğu Müslüman olmak üzere yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti, 1 milyondan fazla kişi de ülkeyi terk etti. Evlerini terk edenlerin büyük kısmı da ülke nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan Müslümanlar oldu.

Uluslararası Af Örgütü’nün “Böyle giderse ülkede hiç Müslüman kalmayacak” uyarısı yaptığı Orta Afrika Cumhuriyeti aslında küresel silah pazarının da en çarpıcı örnekler birisi haline gelmiş durumda.

bomb

İngiltere merkezli Conflict Armament Research grubu, Avrupa Birliği için Orta Afrika’daki durumu özetleyen bir rapor hazırladı. Buna göre ülkedeki el bombaları Çin veya Bulgaristan’dan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gidiyor. Havan topları Sudan’dan. Roket atarlar İran’dan. Kurşunlarsa İngiltere, Çek Cumhuriyet, ve Belçika’dan ülkeye gidiyor. Çifte namlulu silahlar ve mermilerinin de İspanya ve Kamerun’dan temin edildiği belirtildi.

Raporda ülke genelinde 82-2 el bombaların neredeyse marketlerde satılacak kadar yaygın olduğu belirtildi. Hatta bir el bombasının fiyatının 50 cent ile 1 dolar arasında değiştiği belirtildi. Bu da el bombalarının bir koladan daha ucuz olduğu anlamına geliyor. Raporda el bombalarının küçük olması nedeniyle çok kolay saklanıldığına dikkat çekildi ve 2014 yılında çok sayıda sivilin bu el bombaları yüzünden hayatlarını kaybettiği belirtildi.

Söz konusu silahların çok büyük bir kısmının silah kaçakçıları tarafından Orta Afrika Cumhuriyeti’nin büyük güvenlik boşlukları yaşanan sınırlarından ülkeye sokulduğu tespit edildi. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken ülke Sudan. En fazla silahın Sudan üzerinden milislere dağıldığı görüldü. Silahların bir kısmının da milislerin orduya ait üsleri yağmalaması sonucunda karaborsa pazarına düştüğü kaydedildi. Yasa dışı silahların hem Müslüman karşıtı anti-Balaka hem de Müslüman milislerin kurduğu Seleka grupları içerisinde çok yoğun kullanıldığı belirtildi.

katliam

Afrika kıtasının ortasında bulunan Orta Afrika Cumhuriyeti, 1960’da Fransa’dan bağımsızlığını kazandı.

Altın, elmas ve uranyum kaynakları bakımında oldukça zengin olması rağmen nüfusun büyük kısmının günde 2.5 dolara geçinmek zorunda olduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki yaşanan son insanlık krizinin kısa vadede çözülmesi ise beklenmiyor. Ülkede halihazırda 2 bin Fransız askerinin yanı sıra Afrika Birliği’nden yaklaşık 6 bin barış gücü askeri bulunuyor. Ancak yabancı askerler ne anti-Balakalara ne de Selakalara müdahale edemiyor. Sadece şiddetin artmasını engellemek için havaya ateş açma yetkileri var.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s