Klozete 1 milyon dolar, takma dişe servet

elvis

Tablo, heykel, vazo, fotoğraf, hatırat ya da elmas… Açık artırmaya çıkarılan eserlere meraklıları hiç düşünmeden milyonlar harcıyor. Geçen yıl müzayede evleri çok sayıda rekor kırdı. 10 karatlık mavi elmas, 32.6 milyon dolara yeni sahibinin oldu. Andy Warhol imzalı “Elvis Üçlemesi” 81.9 milyon dolara alıcı buldu. Georgia O’Keeffe’ye ait “Beyaz Çiçek No 1” isimli eserin fiyatı 4.4 milyon dolara ulaşarak bir kadın sanatçıya ait satılan en pahalı tablo unvanını ele geçirdi.  2014’teki açık artırmalarda toplamda ise 16.1 milyar dolarlık sanat eseri satıldı.

Aslında müzayede evlerinin sunduğu her parça, sanat eseri olmasa bile dudak uçuklatan rakamlara alıcı bulabiliyor. ABD’nin suikaste kurban giden ilk başkanı Abraham Lincoln’e ait bir tutam saç, geçen hafta 25 bin dolara satıldı. 14 Nisan 1865’teki suikastından hemen sonra doktor Joseph Barnes’in aldığı saçın yeni sahibinin kimliği açıklanmadı.  İşte son birkaç yıl içinde gerçekleşen birbirinden ilginç açık artırmalara bazı örnekler;

toilet

KLOZETE 1 MİLYON DOLAR

ABD’de bir çift, ünlü yazar JD Salinger’ın oturduğu eski evi satın aldı. Çiftin aklına bir kurnazlık geldi ve evdeki klozeti internet üzerinden açık artırmaya çıkardılar. Etiketine “Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın yazarından bahsediyoruz. Düşünün JD Salinger, bu tuvalette ne hikayeler hayal etmiştir” yazdılar. Tuvalet 1 milyon dolara satıldı. Beyaz perdenin efsane sarışını Marilyn Monroe’nun akciğer röntgeni de 45 bin dolara (108 bin TL) alıcı bulmuştu.

pasta

KRALİÇE’NİN DÜĞÜN PASTASI

İngiltere Kraliçesi II Elizabeth ile Prens Philip’in 1947’deki düğünlerinden geriye kalan meyveli bir pasta dilimi 2013’te açık artırmaya sunuldu. Pasta 560 sterline (2 bin TL) satıldı. 1997’de hayatını kaybeden Prensesi Diana’nın, 1981’deki düğününden kalma bir dilim pasta da açık artırmaya sunuldu. Tabi söz konusu Diana olunca talep arttı. Pasta 950 sterline (3 bin 450 TL) gitti.

brang

NEFESLERİNİ ALDILAR

Dünyanın en ünlü çiftlerinin başında geliyor Angelina Jolie ve Brad Pitt. Böyle olunca aldıkları nefesin bile önemi büyük. Çiftin nefeslerinin yer aldığı bir konserve kutusu açık artırma ile satıldı. Aslında beklendiği kadar ilgi görmedi.  Brangelina çiftinin nefesleri 550 dolara (bin 350 TL) alıcı buldu.  Popun kralı olarak kabul edilen Elvis Presley’e ait hatıratlar en çok açık artırmaya çıkarılan parçaların başında geliyor.  Şimdiye kadar Presley’in azı dişine 25 bin dolar (60 bin TL) verildiği görüldü. Ancak efsane şarkıcıya ait kirli bir külot alıcısı çıkmadığı için açık artırmada satılamamıştı.

gecelik

STAJYERİN GECELİĞİ

ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton’ın stajyer Monica Lewsinsky ile yaşadığı yasak aşk hala akıllarda. Lewsinsky’nin siyah geceliğinin fiyatı 50 bin dolara (120 bin TL) kadar çıkmıştı. 20 yaşındaki Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’in bir reklamda giydiği ve imzasının bulunduğu uzay kıyafet ise 5 bin 800 dolara (14 bin TL) satıldı.  ABD’li şarkıcı Britney Spears, 2007’de saçlarını kazıttı. Spears’in gittiği kuaför saçları 1 milyon dolardan açık artırmaya çıkardı. Ancak satışın gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmiyor.

winston

TAKMA DİŞE SERVET

Beyaz perdenin veya müzik dünyasının ünlülerine ait neredeyse her şeyin iyi bir bedelinin olduğu kesin. Ancak ünlü siyasilere ait hatıratlar her zaman daha yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Abraham Lincoln’ün bir tutam saçının dışında birçok örnek daha var. Örneğin yine eski ABD başkanlarından olan John F. Kennedy’nin katili Lee Harvey Oswald’a ait alyans 118 bin dolara (284 bin TL) satıldı.  Diğer taraftan eski Fransa imparatoru Napolyon Bonapart’ın şapkası 1 milyon 884 bin euro’ya (5 milyon 150 bin TL) satılırken, İngiltere’nin efsane başbakanlarından William Churchill’in takma dişi 15 bin 200 sterline (55 bin TL) alıcı buldu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s