Buzullar eridi, savaş başladı

UYARI 1: Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporda “gezegende artık kimsenin güvende olmadığı” belirtildi. 12 bin bilimsel çalışma dikkate alınarak hazırlanan rapor “Geri dönüşü imkansız bir noktadayız. İklim değişikliği nedeniyle iç savaşlar artacak” uyarısında bulundu.

UYARI 2: İklim uzmanları, 1997’de dünya genelinde 23 bin kişinin ölümüne neden olan El Nino fırtınasının bu yılın sonlarına doğru yeniden canlanacağını söylüyor. Pasifik Okyanus’undaki sıcaklık seviyelerinin 1997’deki değerlere benzediğini belirten uzamanlar, yeni bir olası El Nino vakasının çok daha yıkıcı etkilerinin olabileceğini; Avustralya’nın büyük bir kuraklık yaşayabileceğini ve ABD kıyıların yoğun yağış altında kalabileceğini vurguluyor.  Uzmanlara göre El Nino’nun bu kadar sık tekrarlamaya başlamasının ardında atmosfer sıcaklığının son 4 bin yılın en yüksek seviyesine gelmesi var.

UYARI 3: Brezilyalı ve İngiliz bilim insanlarına göre, günümüzde soy tükenişi insanlar dünyaya gelmeden öncesine göre 1000 kat daha fazla gerçekleşmeye başladı. Uzmanlar bu gidişle büyük felaketlerin ardından görülen toplu soy tükenmesinin altıncı kez tekrarlayabileceğini belirtiyor. Toplu soy tükenmesinin en sonuncusu 66 milyon yıl önce Dünya’ya bir astroidin çarpması sonucu dinozorların yok olması ile yaşanmıştı.

savaş

Yüzde 95’i insan eliyle gerçekleşen ve bir türlü önüne geçilemeyen küresel ısınma hakkındaki uyarılar, her geçen gün daha sertleşiyor. Uyarılar ne kadar ürkütücü olursa olsun, İklim değişikliğine inanmayanlar da var. Bir grup şu anki küresel ısınmanın  geçici olduğunu ve dünyanın bir süre sonra buzul çağına gireceğini öne sürüyor. Buna da, 9 ila 14’üncü yüzyıl arasında dünyanın bazı bölgelerinde, bugünküne benzer bir sıcaklık artışı olmasını ve bu dönemi takiben, dünyanın Küçük Buzul Çağı’na girmesini örnek gösteriyorlar. Küresel ısınma raporlarında “funding bias” yani “sponsor etkisine” dikkat çekenler de var. Yani uluslararası şirketler, ödedikleri yüklü miktardaki ücretler sayesinde iklim değişikliğini abartan veya inkar eden raporlar hazırlatabiliyor.

‘ORTADOĞU KARIŞIACAK’

Küresel ısınma hakkındaki gelişmeleri en çok dikkate alan ülke ise ABD oluyor.  İklim değişikliğine neden olan sera gazlarının atmosfere yayılmasında büyük pay sahibi olan ABD, bu yıldan itibaren askeri stratejilerini bile küresel ısınmaya göre şekillendirmeye başlıyor.  Pentagon’a bağlı ABD Askeri Danışma Kurulu (CNA), “Artan İklim Değişikliği Riskleri ve Ulusal Güvenlik” başlığıyla bir rapor hazırladı. Raporda Afrika, Asya ve Ortadoğu’da görülen kuraklık, sel baskını ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi doğa olaylarının; iç savaşları, terörizmi ve toplu göçleri artıracağı belirtildi. Bu nedenle bölgede ABD askerine duyulan ihtiyacın artacağı öngörüldü. Dünya basını, CNA’nın bu uyarısına Bangladeş’in Bhola adasını örnek verdi. 1.5 milyon kişinin yaşadığı Bhola Adası’nın yarısı sular altında kalırken nüfusun 3’te biri yaşadıkları yeri terk etti. Bir diğer örnek olarak kuraklık nedeniyle Çad ve Nijer’den göç eden on binlerce kişinin Nijerya’daki terör örgütü Boko Haram’a katılması gösterildi.

buzul

KUTUP’TA GEMİ TRAFİĞİ HIZLANDI 

CNA’nın raporunun ana gündem maddesi Kuzey Kutup bölgesi oldu.  Washington yönetimi kısa bir süre önce Kutuplara sınırı olan 8 ülkenin (ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Rusya) oluşturduğu konseye büyükelçi atamıştı. Şimdi de CNA’nın çalışması ile bölgedeki askeri planlarını belirlemeye başladılar. ABD’nin Kutuplara ilgisinin bu denli artmasının arkasında küresel ısınma var. İklim değişikliği nedeniyle Kutup bölgesindeki buzullar eridi. Böylece bölgedeki gemi trafiği arttı. Sadece Temmuz-Ekim döneminde gemi trafiğine açık olan Kuzey Kutup Bölgesi’nden artık kış döneminde de gemiler geçebiliyor. Gemilerin bölgeyi kullanması taşımacılıkta ciddi bir yakıt ve zaman avantajı anlamına geliyor. Örneğin Hamburg ile Şangay arası Süveyş Kanalı üzerinden yaklaşık 20 bin km. Aynı limanların Kuzey Kutup Bölgesi’nden mesafesi ise 14 bin km.

Buzulların erimesi aynı zamanda yer altı zenginlikleri araştırmalarını hızlandırdı. Dünyanın keşfedilmemiş petrol yataklarının yüzde 13’ü ve gaz kaynaklarının da yüzde 30’u Kuzey Kutup Bölgesi’nde bulunuyor. ABD, bölgede büyük pay sahibi olan Rusya’ya karşı elini güçlendirmeye çalışıyor. CNA’nın raporunda tarihsel olarak yasaklı olan Kuzey Kutup Bölgesi’nin artık hem devlet hem de özel sektör için ciddi bir pazara dönüştüğünün altı çizildi.  CNA Başkanı General Paul Kern, durumu “Buzullar düşündüğümüzden daha hızlı eriyor. Dolayısıyla Rusya’nın bölgedeki çıkarları hızla gün yüzüne çıkıyor. Bölgede doğacak olan askeri sorunlara karşı derhal ciddi önlemler almalıyız” sözleri ile özetledi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s