Uzay çöplüğe döndü

gravity

Yeryüzünü her geçen gün yok eden, okyanus derinliklerini sese boğan insanoğlu, bir yandan da uzayı çöplüğe dönüştürüyor. Araştırmalara göre Dünya yörüngesinde 500 binden fazlası otobüsten büyük olmak üzere yaklaşık 10 milyon parça uzay çöpü var. Ancak bu nesnelerden sadece 20 bin kadarı takip edilebiliyor. Uzayı en çok kirleten ülkelerin sırasıyla Rusya, ABD ve Çin olduğu biliniyor.

Uzmanlar, uzayda saatte 27 bin kilometreyi geçen bir hızda dolanan nesneleri “çöp kasırgasına” benzetiyor. Son zamanlarda dünyaya düşen uzay çöplerinin sayısı da hızla artıyor. Düşen parçalar atmosfere girdiklerinde paramparça oluyor. Dolayısıyla bu çöplerin dünyada herhangi birine çarpma ihtimalleri çok düşük.  Ancak uzay bilimcileri, yörüngede dolaşan bu çöplerin faaliyetteki bir uyduya veya Uluslararası Uzay İstasyonu’na çarpma olasılığının giderek arttığını söylüyor. Yani En İyi Film Oscar’ını kazanan Yerçekimi filmindeki gibi astronotların hayatları çöpler yüzünden tehlikeye girebilir.

Yörüngedeki çöplerden kurtulmak için ise henüz somut bir adım atılamadı. Önerilen teknikler arasında en çok ilgi gören Japon Uzay Ajansı’nın 100 yıllık bir balıkçı ağı üreticisiyle ortak geliştirdiği proje. Buna göre birkaç kilometre uzunluğundaki ince metal ağ, uydu aracılığı ile yörüngeye oturtulacak. Çöpleri toplamaya başlayacak olan ağ, daha sonra elektrikle yüklenip dünyanın manyetik alanı tarafından yere doğru çekilecek. Eğer hesaplamalar doğru çıkarsa, çöple dolu ağ Dünya atmosferine girince yanıp buharlaşacak. Masadaki bir diğer seçenek ise, yerden gönderilecek lazer ışınları. Ancak uzay çöplerini temizleme çalışmalarının 2019’dan önce başlaması beklenmiyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s