Balıklar sessizlik istiyor

drill

Dünya yüzeyinin yüzde 71’ini kaplayan ve gezegenimizdeki suların yüzde 97’sini oluşturan okyanusları bekleyen tehditler hakkında şimdiye kadar birçok araştırma yapıldı. Mavilikleri tehdit eden en büyük riskler olarak küresel ısınma ve aşırı avlanma gösteriliyor. Ancak geleceğimiz açısından kilit role sahip okyanusları yeni bir tehlike daha bekliyor. Her geçen gün risk oranı büyüyen yeni belanın adı: “gürültü kirliliği.”

Okyanuslardaki sesler artık kalabalık bir şehirden farksız hale geldi.  Bunun sebebi tabi ki insanlar. Okyanuslarda gürültü kirliliğine neden olan üç ana kaynak var. Birincisi; gemiler. Dünyada uluslararası ticari taşımacılığın yüzde 90’ı gemiler aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Sularda durmadan ilerleyen ticari gemilerin motorlarından veya pervanelerinden yayılan ses dalgaları da derinliklere yayılıyor.

Gürültü kirliliğine neden olan ikinci faktör; petrol ve doğalgaz aramaları. Sondajlarda kullanılan topların sesleri suları adeta savaş bölgelerine çeviriyor. Okyanuslar için diğer tehdit unsuru; askeri tatbikatlar. Donanmalar çevrelerindeki cisimleri tespit edebilmek için alçak ve orta frekanslı ses dalgalarını kullanıyor. Örneğin çevresinde bir denizaltı olup olmadığını kontrol etmek isteyen askeri gemi, 230 desibel yüksekliğinde bir ses dalgasını denize gönderiyor. Bu ses dalgası 100 saniye boyunca titreşim yaymaya devam ediyor.

kara

BALIKLAR KARAYA VURUYOR

Bilim dünyası, özellikle son birkaç yıldır okyanuslardaki gürültü kirliliği üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Ancak yüzde 95’i hala keşfedilemeyen okyanusların derinliklerde ses kirliliğinin ne gibi zararlar bıraktığı tam olarak saptanamıyor. Deniz biyologlarının ilk tespitlerine göre gemiler, petrol aramaları ve askeri tatbikatlardan dolayı oluşan gürültüler en çok deniz memelilerine zarar veriyor. Balina veya yunusların hayatta kalmaları için işitme duyularını kullanmaları gerekiyor. Ancak maruz kaldıkları ses kirliliği, kafalarını karıştırıyor. Bu nedenle ne üremeleri için eşlerini, ne de hayatta kalabilmeleri için gerekli olan yiyecekleri bulamıyorlar. Ayrıca balina veya yunus sürülerinin son yıllarda toplu halde karaya vurmalarının en büyük nedenin yine ses kirliliği olduğu düşünülüyor. Uzmanlar, göç eden balıkların karşılaştıkları dev bir geminin yaydığı ses dalgaları yüzünden yönlerini şaşırarak sığ sularda sıkıştığını savunuyor.

ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) uzmanları “Okyanus gürültüsü farklı türde ses dalgalarının suda yayılıp çoğalmasından kaynaklanıyor. Bu ses dalgaları da kaybolmadan önce yüzlerce kilometrelik alana yayılabiliyor. Okyanuslardaki insan gürültüsü sürekli artarken, deniz memelilerin çıkardığı ses azalıyor. Bu da yavrulama ve besin aramaya çıkma oranlarında düşüş anlamına geliyor. Veya ABD donanması kaynaklı patlamaların, her yıl yüzlerce deniz memelisini sağır bırakıyor” uyarısı yapıyor. Doğal Kaynakları Koruma Konseyi ise okyanus gürültüsünün azaltılması için ABD Donanması’na dava açtı. Ancak hukuksal olarak okyanuslardaki gürültünün nasıl azaltılacağı ve devletler ile şirketlere ne gibi yaptırımlar uygulanabileceği konuları henüz netlik kazanmış değil.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s