Uyuşturucu haram: Ağrı kesicilere hücum

Kandahar, AFGHANISTAN: An Afghan man and boy work at a poppy field in the Panjwayi district of Kandahar, 28 April 2006. AFP PHOTO / JOHN D MCHUGH (Photo credit should read JOHN D MCHUGH/AFP/Getty Images)

Psikolojik rahatsızlıkları, fiziksel sıkıntıları ve tedavi gördükleri herhangi bir hastalıkları olmamasına rağmen Ortadoğu’da yüz binlerce kişi ağrı kesicilere bağımlı hale geldi.

Mısır, Irak, İran, Libya, Filistin ve Yemen gibi ülkelerde ekonomik adaletsizlikleri, sosyal istikrarsızlıkları ve akan kanları unutmak isteyenler, çareyi ilaçlarda arıyor.

Ancak vücutta uyuşturucu etkisi yapan bu ağrı kesiciler doktor kontrolü dışında kullanıldığı için bağımlılık yapıyor.

En çok başvurulan ilaç da kullanana mutluluk ve zindelik hissi veren Tramadol oluyor.

Türkiye’de yeşil reçete ile satılan Tramadol, aslında Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda yasak.  Ancak haram diye uyuşturucudan uzak durup çareyi bu tarz ilaçlarda arayanlar nedeniyle Tramadol’un Ortadoğu’da kontrolden çıkmadığı ülke neredeyse yok.

Örneğin Mısır ve Libya’da ekmekten daha kolay temin edildiği söyleniyor. BM verilerine göre Mısır’a geçen yıl 5 milyar tabletten fazla Tramadol girdi. 10’lu tabletleri sadece 3 dolara satılıyor.

El Cezire’ye konuşan Mısırlı Doktor Emad Hamdi, “İnsanlar haram diye veya kullanmak utanç verici geldiğinden uyuşturucudan uzak duruyor. Ama kullandıkları ilaçların ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorlar” dedi.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s