Hayvanlar dünya savaşı çıkarabilir

hayvanlar

Özgürlük, sömürmek, dini yaymak veya intikam almak… Savaşmak adına sürekli bir bahanesi var insanoğlunun.

Son yıllarda da yeni bir tehlike kapıda: “Nesli tükenmekte olan hayvanların kaçaklığı nedeniyle dünya savaşı yaşanabilir.”

Bu uyarı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın raporundan bir alıntı.

Yılda 90 milyar dolara ulaşan yasadışı hayvan ticareti, dünya kaçakçılık sıralamasında; uyuşturucu, sahte ürün ve insan kaçakçılığından sonra geliyor. Rapora göre hayvanlardan elde edilen paralar, iç savaşların finansında kullanılıyor.

Örneğin Cad, Sudan, Kenya ve Kamerun gibi ülkelerde isyancı grupların en büyük gelir kaynağı; fil ve gergedan kaçaklığı. En çok para ikisinde var çünkü. Fildişinin kilosu 2 bin 500 doları bulurken gergedan boynuzunun tanesi 15 bin dolara gidiyor.

Dünya Doğa Fonu WWF Genel Başkanı Jim Leape “Bu kriz hükümetlerin istikrarını tehdit eder hale geldi. Ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine dönüştü” diyor.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türlerin ticaretini düzenleyen Cites adlı örgütün Genel Sekreteri John Scanlon ise, Afrika’daki isyancı grupların, fil, kaplan ve gergedan talebini paraya çevirerek silah temin ettiklerini ve savaşlarını sürdürdüklerini söylüyor.

fil

Bir yandan iç savaşları körükleyen hayvan kaçakçılığı, diğer taraftan ülkeleri karşı karşıya getiriyor. Afrika ülkeleri, sınır güvenliklerinin sağlanmaması konusunda birbirini suçluyor. Hayvanların gönderildiği ülkeler de topun ağzında. Kaçakçılığın büyük kısmı ABD ve Çin’e yapılıyor.

Çin geleneksel tıp tedavilerinde kullanmak üzere fildişi ile gergedan boynuzu alıyor. ABD’de yasadışı deriler için hayvan kaçakçılığına başvuruyor. Afrika ülkeleri de ABD ve Çin’in yanı sıra kaçakçılık güzergahındaki ülkelerle sık sık karşı karşıya geliyor.

Doğadaki hayvan türlerinin yüzde 40’ının neslinin tükenme tehdidi altında olduğunu hatırlatan Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na göre yasa dışı hayvan ticaretinin önüne geçilememesi nedeniyle hem doğa hem de insanlar ağır fatura ödeyebilir.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s