Büyü için vücutları parçalanıyor

article-doc-m1by-6WQldkWzlHSK2-425_634x408

Büyü için dünya genelinde her yıl binlerce kişi kurban ediliyor. Tahmin edeceğiniz üzere kanlı büyü seansları en fazla Afrika’da ortaya çıkıyor.

Öldürülenlerin büyük kısmı maalesef çocuklar oluyor.

Bir de tabi albinolar var. Kara kıtanın beyaz kurbanları. Veya yerel isimleriyle “hayaletler”.

Büyücüler albinolarının vücutlarının parçalarının büyülerde işe yaradığına inanıyor.

Afrika’da albino oranının en yüksek olduğu Tanzanya’da ise kendi babaları bile albino çocuklarını para karşılığında büyücülere satıyor.

Doğuştan melanin pigmentlerinden yoksun olan albinolar, beyaz saçlı ve çok açık renk gözlü oluyor. Kısaca adeta saydam renkte bir vücutla doğuyorlar.

Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’nın nüfusu yaklaşık 50 milyon. Dünyanın en yoksul 25’inci ülkesi burası. Aynı zamanda 150 binden fazla albino yaşıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkede 2008 yılından bu yana en az 76 albino öldürüldü.

24F51E7A00000578-2922243-Tanzania_s_albino_population_is_being_hunted_down_by_people_who_-m-1_1422286013831

Albinoların organlarının çeşitli hastalıklara iyi geldiğine ve kişiyi zenginleştirdiğine inanılıyor. Ülkenin zenginleri kendilerine iyi şans getirsin diye albinoları büyülerde kullanılıyor. Dahası madenciler eğer üzerlerinde albinoya ait bir uzvun bulunması halinde çok fazla altın bulacaklarına inanıyor. Hatta balıkçılar bile daha fazla balık yakalayacakları umuduyla teknelerinde albinolara ait çeşitli parçaları taşıyor.

Diğer taraftan yerel dilde “hayalet” olarak anılıyor, albinolar. Ailesine veya çevresindekilere kötü şans getirdiklerine inanılıyor.

Tüm bunlar bir araya gelince korkunç tablo ortaya çıkıyor. Albino doğanlar genellikle doğar doğmaz öldürülüyor. Ya da ilerleyen yıllarda kendi babaları tarafından bile büyücülere satılıyorlar.

Hatta Birleşmiş Milletlerin raporuna göre Şubat 2013’te 38 yaşındaki albino bir kadın, uykusunda kocası ve 3 kişinin palalı saldırısına uğradı. Zavallı kadının kızı, babasını annesinin odasından elinde annesinin koluyla çıkarken gördü.

Albinoların bir bacakları 3 bin ile 4 bin dolar arasında aracı buluyor. Bir albinonun vücudunun tamamına sahip olmak içinse 70 bin dolar ödeniyor.

Aslında Tanzanya, albinoların büyü için öldürüldüğü tek Afrika ülkesi değil. The Same Sun isimli kurumun raporuna göre son yıllarda Afrika’daki 25 ülkede 136 Albino öldürüldü.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s