Cin kovucular mafyaya savaş açtı

SLUG: ph_narcoreligion LOCATION: Mexico City, Mexico DATE: 7/1/2009 CREDIT: Sarah L. Voisin CAPTION: Santa Muerte (Saint Death) has been called a religious cult by the catholic church and has been closely linked to crime and the war on drugs in Mexico. Mexican officials have found many shrines to Santa Muerte in the mansions of prominent drug lords. The religion is popular in poor crime ridden neighborhoods such as Tepito in Mexico City where the streets are filled with thieves, prostitutes and drugs. There are many shrines to Santa Muerte on the tough streets of Tepito. The largest is on Alfareria Street. On the first day of each month, worshippers come out in the hundreds to pray to the scythe-weilding skeleton that followers refer to as La Flaca (the skinny one) and La Nina Blanca (the white girl). PICTURED: Madison, cq, 34 comes to the religious event on the first of every month. She crawls to the altar every other month to show her respect. She is praying for the health of her family. StaffPhoto imported to Merlin on Sat Nov 21 14:11:04 2009

Diz çökerek sürünenlerin arasına katıldılar. En öne geçmek hemen hızlandılar.  Dizleri ve dirsekleri aşınıyordu. Acı hissetmiyorlardı ama. 50 metre süründüler. Cam kabinin önüne geldiklerinde bir süre gözlerini kapattılar. Gelinlik giymiş kuru kafaya uzun uzun baktıktan sonra dua etmeye başladılar…

ikizler1

Breaking Bad dizisini izleyenler bu sahnenin Meksikalı kardeşlerin, Walter White’ı öldürme emrini aldıkları an olduğunu düşünebilir. Ancak tamamen gerçek bir sahne. Meksikalı anne ile kızının, üyesi oldukları tarikatta “bolluk ve sağlık” için dua ettikleri ana ait.

gelinSanta Muerte yani Aziz Ölüm isimli bu tarikat, Meksika’da 8 milyondan fazla kişiye ulaştı. Üyeleri, tırpan taşıyan gelinlikli kuru kafaya tapıyor.

Son zamanlarda ise cin kovucular yani din adamları Aziz Ölüm tarikatı üzerinden uyuşturucu kartellerine savaş açtı. Sıradan vatandaşların yanı sıra yüz binlerce uyuşturucu kaçakçısı da bu tarikatın en sıkı takipçilerinden. Hatta çete üyelerinin kuru kafaya, insan kurban ettikleri iddia ediliyor. Gerekçe olarak tutuklanmamak için ettikleri duaların kabul olmasını gösteriyorlar.

Din adamlarına göre ülkede geçen yıl yüzde 98’i aydınlatılamayan 27 bin 500 cinayetin arkasında kötü cinler ve şeytanlar var.  Bu kötülüklerden kurtulmak için de ülkenin dört bir yanındaki kiliselerde cin kovucuların sayısı artırılmaya başlandı.

BBC’ye konuşan cin kovucu Papaz Carlos Triana, “Nasıl ki Hitler’i bir şeytanın yönettiğine  inanıyorsak, 2006’dan bu yana 70 binden fazla kişinin ölümüne neden olan uyuşturucu kartellerinin arkasında da iblisin olduğuna inanıyoruz. Tanrı kurtuluş için, cin kovucular istiyor. Ülkeyi temizleyeceğiz” sözleri ile yıllık 30 milyar dolarlık uyuşturucu kaçakçılığını organize eden kartellerle sonuna kadar savaşacaklarını ilan etti.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s