Nakit parayı yasaklayacaklar

norveç

En zengin veya en mutlu ülkeler sıralamasın en önlerde yerini her daim alan Norveç’te şu sıralar büyük bir para tartışması yaşanıyor. 5 milyon nüfuslu Norveç, dünyada nakit para kullanımını kaldıran ilk ülke olma hazırlığında. Kuzey Avrupa ülkesinin en önemli finans konfederasyonlarından Finans Norge’nin önerisi bu. Finans Norge uzmanlarına göre önümüzdeki 5 yıl içinde Norveç’te nakit para kullanımını tamamen kalkacak. 2020’ye gelindiğinde de cüzdanlardaki kağıt paraların yerini kartlar, saatler ve hatta cep telefonları alacak.

Parasızlığı savunanlara göre günlük ev harcamaları ve hatta ticari yatırımlar banka kartlarının yanı sıra cep telefonları ve saatlere yüklenecek özel bandrollerle de yapılabilir. Para kullanımının ortadan kalkmasıyla kapkaç tarzı hırsızlıkların, finansal suçların, nakit tutma maliyetlerinin ve kara paranın önüne geçilmiş olacak. Finans Norge ekibi ayrıca ülkede nakit kullanımının son günlerde ne kadar azaldığına dikkat çekiyor. Norveç, İngiltere ve İsveç’in ardından dünyada en az nakit para kullanan ülke konumunda. Örneğin Norveç’te şu anda hane halkı harcamalarının sadece yüzde 4’ü parayla ödeniyor. Toplumun genelinde ödemelerin sadece yüzde 5’i nakitle yapılıyor. Dolayısıyla nakit kullanımının kaldırılmasına toplumun çok kolay adapte olacağı söyleniyor. Türkiye’de ise kartla ödemeler yüzde 35 gibi bir oranla seyrediyor. Ancak artış oranı Avrupa’nın da ilerisinde. Bu oranın 2017’de yüzde 44’e çıkması bekleniyor.

Diğer taraftan Norveç’in dünyanın ilk para kullanılmayan ülkesi olmasına karşı çıkanların sayısı da az değil. Norveç’in özellikle liberal kesimi tüm harcamaların güvenlik birimleri ve hatta özel şirketler tarafından bile izlenebilen cihazlarla yapılmasına karşı. Bu gruba göre insanlar istediklerini arkalarında hiçbir iz bırakmadan özgürce satın alabilmeli. Yani para kullanmamak kişisel hak ve özgürlükleri kısıtlayacak. Liberal Parti’den Guri Melby, “Sebze ve meyve alırken bile bütün kişisel bilgilerinin kayıt altına alınması ve bu sayede sürekli takip edilmen kabul edilemez” diyor. Bunun dışında Finans Norge ekibinin söylediği gibi nakitsizliğin suç oranlarını düşürmeyeceği savunuluyor. Hatta hırsızlıkların dijital alana taşınarak daha büyük vurgunların yapılacağı ileri sürülüyor. Örnek olarak da son zamanların ünlü sanal para birimi Bitcoin aracılığıyla yapılan soygunlar gösteriliyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s