Avrupa’nın göbeğinde sır takım

şerif

Doğu Avrupa’da sadece 24 kilometre uzunluğundaki bir alana sahip olan Transdinyester, yıllardır kendi Sovyet tarzını yaşıyor. Lenin heykelleri ile donatılmış bu bölgenin kendi para birimi bile var. Ama Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler, bayrağında orak ve çekiç dalgalanan bölgeyi, bağımsız bir devlet olarak tanımıyor.  Dolayısıyla Transdinyester Rublesinin bölge dışında hiçbir değeri yok.

Moldova sınırları içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden bu bölgenin nüfusu sadece 537 bin. Moldova ile 1992’deki bağımsızlık ilanlarından bu yana aralarında telefon hattı dahi bulunmuyor. Sıkça Rusya’ya bağlılıklarını açıklayan Transdinyester bölgesi; kaçakçılık, yasadışı silah ticareti ve kara para aklamak gibi organize suçların çokluğu ile biliniyor.

Son zamanlarda ise bu gizemli bölgeyi daha popüler kılan bir neden daha var: Şerif Tiraspol isimli futbol takımı. New York Times gazetesinin “Devlet sırrı gibi” dediği Şerif takımı, UEFA’nın Transdinyester’i tanımamasından dolayı Moldova liginde mücadele ediyor. Sarı siyah formalı Şerif’in “sır” olarak anılmasının arkasında kurcuları ve kulübün işleyişi var.

Kulüp, 1997’de eski KGB subayı Viktor Guşan tarafından kuruldu. Takımın ismi bölgeyi dominant eden Şerif isimli şirketten geliyor. Şirket aynı zamanda kulübün de finansörü. Ama ne kulüp başkanı ne de şirket hakkında basında çok detaylı bilgilere ulaşılamıyor.

bjk

TÜRK TAKIMLARINA ŞANSIZ

Başkan Guşan’ın sadece iki kare fotoğrafı var örneğin. Moldovalı gazeteci Mihai Sitnic, Şerif Tiraspol takımını tanımlarken “Transdinyester söz konusu olduğunda hep sırlar vardır. Kimsenin bu kulüp hakkında bilgi sahibi olmasını istemiyorlar. Her şey gizli” diyor.

Bu sır takım UEFA’nın sitesine göre unvan olarak “Beyaz ırk”ı tercih ediyor. Ancak takımın gizemi kadar başarıları da çok büyük aslında. 1998’den bu yana Moldova Kupası’nı 7 kez ve lig şampiyonluğunu da 12 kez göğüslediler. Şu an da Moldova liginde açık ara farkla liderler. Şerif Tiraspol ayrıca Avrupa’da da Moldova’nın önemli temsilcisi.  Henüz Şampiyonlar Ligi gruplarına hiç kalamadılar ama UEFA liginde grup maçı oynadılar. Üstelik Fenerbahçe ve Beşiktaş’a karşı da oynadılar. Ancak Türk takımlarına karşı henüz bir galibiyetleri yok.

Maçlarını içinde 5 yıldızlı bir otelin de bulunduğu 200 milyon dolarlık stadyumda oynuyor. 13 bin kapasiteli stat her maç doluyor. Taraftarları da “küfrü seven ve kavgacı” olarak anılıyor.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s