Bu cümleleri insan mı yoksa robot mu yazdı?

Günümüzde birçok uluslararası haber platformu robot gazetecileri kullanıyor. Uzmanlara göre 2020’lerde haberlerin yüzde 90’ını yapay zekalar yazacak. Robo-gazetecilikte gelinen son noktayı görmek için aşağıdaki cümleleri insanın mı yoksa robotların mı yazdığını tahmin edin

gaste

“Haberini yazarken 5N1K kuralına dikkat et. Yazında ‘ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden’ sorularının cevabı olsun. Olayın ‘kim’ tarafından gerçekleştirildiğini muhakkak yaz. Kısa kısa cümleler kur. Bolca ara başlık çıkar. Başlığın net, spotun anlaşılır olsun. Fotoğraf altı bilgileri unutma…”  Yazı işlerinin tecrübeli isimleri, mesleğe yeni başlayanlara ilk önce bu nasihatleri verir. Ama artık gazetecilik veya yazarlık çok farklı bir noktaya doğru gidiyor. Hızla gelişen teknoloji sayesinde “robo-gazeteciliğin” önemi giderek artıyor.

ŞAİR ROBOTLAR DA VAR

Yazılım şirketleri, muhabirlerin sırtındaki yükü hafifletmeye çalışıyor. Haberlerin yazımı sırasında robotlar devreye sokuluyor. Geliştirilen özel algoritmalar sayesinde robo-gazeteciler artık birçok haberi deneyimli muhabirler kadar rahat yazabiliyor. Yapay zekaya sahip robotlar, hafızalarındaki yazım dili algoritmalarını yine insan tarafından oluşturulan anahtar kelime şablonlarıyla birleştiriyor. Bunlara ek olarak haberle ilgili 5N1K detaylarını, istatistikleri ve diğer verileri bir araya getiriyor. Hızlı işletim sayesinde de dakikalar içinde haberi yazıyorlar. Robot meslektaşlarımız şimdilik genellikle spor müsabakaları, doğal afetler, cinayet-hırsızlık gibi suç dosyalarını haberleştiriyor.

Ancak uzmanlara göre, 2020’lerde haberlerin yüzde 90’ını robotlar yazacak. Robo-gazetecilerin ulaştığı son noktayı görmek için küçük bir test yapalım. Aşağıdaki haber, şiir ve romanların insan tarafından mı yoksa robot tarafından mı yazıldığını tahmin etmeye çalışın. Cevapları gördüğünüzde sanırım robot gazetecileri daha iyi anlayacaksınız.

robot

SORULAR

1) ABD Jeoloji Araştırmaları Kurulu’na göre pazartesi sabahı California’nın Westwood kentinden 5 km uzakta 4.7 büyüklüğünde yüzeysel bir deprem meydana geldi. Deprem Pasifik zamanıyla sabah 6:25’te ve 8 km derinlikte gerçekleşti.

İNSAN / ROBOT

2) Apple’ın 2014 tatil dönemindeki kazancı rekor kırdı. Şirket 18 milyar dolar kâr ve 74.6 milyar dolar gelir elde etti. Bu kârı tarihte  başka hiçbir şirket kazanamadı.

İNSAN / ROBOT

3) Ben rüyadayken en güzel gölgeni izle,

Onun rüyalardaki gölgesi ki uykulu günü uyandırır

Gündüz gölgesi aşkım ihanet etti

Saklı geceyi, rüyanın sönüp giden şekline verdi

İNSAN / ROBOT

4) Benner, Hamilton-A-Forcini için göbekte iyi bir oyun sergiledi. Benner 3’te 2 yapıp, bir oyun aldı ve bir run yaptı. Üçüncü bölümde tek ve beşinci bölümde çiftledi.

İNSAN / ROBOT

5) Kitty’yi uzun sure uyku tutmadı. Sinirleri iki gergin ip gibi gerilmişti ve Vronsky’nin ona zorla içirdiği bir bardak sıcak şarap bile ona yardımcı olamadı. Yatağında uzanmış bir şekilde dururken aklına sürekli çayırdaki korkunç görüntü geliyordu.

İNSAN / ROBOT

6) W. Roberts için salı çok iyi bir gündü. Genç atıcı mükemmel bir oyun sonucunda Virginia’nın George Washington karşısında Davenport Field’da 2-0 galip gelmesini sağladı.

İNSAN / ROBOT

7) Bir Amerikan tipi karavanın arka koltuğuna uzanmışken, genç adamlar durmadan votka ikram ediyorlardı. Sarhoş olmuş olmama rağmen reddedemezdim, çünkü bir Rus için ikram edilen içkiyi kabul etmemek büyük bir kabalıktı.

İNSAN / ROBOT

8) Doğrusu senin için öyle bir mısra yazmak isterdim Ki her gün içinden yeni bir mana çıkacak  Haydi, yeni bir şey söyle beni derinlere götürecek   Bırakma beni, uzun zaman geçse de bekleyeceğim

İNSAN / ROBOT

GAZETECİ

İŞTE CEVAPLAR:

  • Tarihler 18 Mart 2014’ü gösterdiğinde Los Angeles ‘ta 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Los Angeles Times gazetesinin depremle ilgili haberini bir robot yazdı. Robot muhabir sayesinde gazete, depremi haber veren ilk site oldu. Los Angeles Times gazetesi, deprem faaliyetlerinin dışında kentteki suç dosyalarını otomatik olarak duyuran farklı algoritmalara da sahip. Dolayısıyla ilk sorumuzun cevabı: ROBOT.
  • Business Insider isimli haber sitesinde 31 Ocak 2015 tarihinde Jay Yarow imzasıyla yayımlanan haberden alıntıları kapsıyor bu cümleler. Cevap: İNSAN.
  • 3’üncü sorumuzda yazılanlar size ilk bakışta Shakespeare’nin bir şiiri gibi gelebilir. Ama aslında bu dizeler bir bilgisayarın tuşlarından çıktı. Şair bilgisayarın mimarı Nathan Matias. ABD’nin ünlü MIT Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Matias. Tabletlerde bulunan Swiftkey isimli bir uygulamayı kullandı. Swiftkey, kullanıcının yazdığı bir kelimenin ardından hangi kelimeyi yazacağını öngörüyor. Matias, bu uygulamaya ayrıca Shakespeare’in ünlü sözcüklerini ekledi. Ortaya böyle bir şiir çıktı. Cevap: ROBOT.
  • Narrative Science isimli şirket Quillisimli bir yapay zeka geliştirdi. Quill  sıkıcı verilerle, haberlerde kullanılan terimleri bir araya getirerek ön yargılarından arınmış haberler yazıyor. Quill bir beyzbol maşını da bu sözlerle anlatmıştı. Cevap: ROBOT.
  • Petersburg’da bir bilgisayar tarafından 72 saat içinde yazılan “Gerçek Aşk” isimli romandan alıntı bu cümleler. Dolayısıyla bu sorunun cevabı: ROBOT
  • Bu haber Narrative Science şirketinin geliştirdiği bir program tarafından yazıldı. Cevap: ROBOT
  • Rus yazar  Gary Shteyngart’ın Absürdistan isimli kitabından alıntı cümleler. Cevap: İNSAN.
  • Phil Parker aslında çok ünlü bir yazar. Bir sürü kitabı ve şiiri var. Ama Parker, tanıdığınız yazarlardan çok farklı. Eserlerini kendisi yazmıyor çünkü. Yıllardır üzerinde çalıştığı özel algoritması dakikalar içinde şiir hatta kitap yazıyor. Buradaki alıntılar da Parker’ın yapay zekaya sahip robotlarından birine ait. Cevap: ROBOT.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s