Çinliler sayesinde en çok taraftar ManU’da var

çinli

İlk olarak milattan önce 3000’lerde gelişmemiş versiyonlarını oynanan futbol, 20’nci yüzyılda dünyanın en popüler sporu haline geldi.

Modern halini İngilizlerin şekillendirdiği futbol günümüzde dünya genelinde 4 milyardan fazla kişi tarafından yakından takip ediliyor. Dünya Kupaları’nın başından sonuna kadar dünya genelinde yaklaşık 3 buçuk milyar kişi tarafından izlendiği düşünülüyor. Veya Şampiyonlar Ligi finalini her yıl ortalama 300 milyondan fazla kişi izliyor.

Ekonomi, siyaset ve günlük hayatımıza bile direkt etkisi olan futbol dünyasının kralı kim sorusuna cevap bulundu. Küresel bir araştırmaya göre dünya genelinde en çok taraftarı olan takım Manchester United.

Kantar Media isimli bir araştırma şirketinin verilerine göre kırmızı şeytanların dünya çapında 659 milyon takipçisi var. Bu da dünya nüfusu içinde 5 milyarlık yetişkinin onda biri anlamına geliyor. 39 ülkede 54 bin yetişkin ile yapılan araştırmaya göre Manchestar United’ı destekleyenlerin 325 milyonu Asya-Pasifik’te bulunuyor. Örneğin sadece Çin’de 108 milyon Manchester United takipçisi var.

Araştırmaya göre Ortadoğu ve Afrika’da da 173 milyon taraftar İngiliz devini desteklerken diğer kalan taraftarlarsa Avrupa ve Amerika kıtasından.

Ancak her araştırmada olduğu gibi Kantar şirketinin çalışmasına da itiraz edenler çıktı. Örneğin bir grup bu rakamların maç izlenme oranlarına yansımadığını savunuyor. Araştırmalarında yanılma payının sadece yüzde 1 olduğunu iddia eden, Kantar şirketiyse araştırmalarının taraftarları değil takipçileri kapsadığını söylüyor.

BARCA

BARCELONA – REAL MADRİD TAKİPTE 

Kantar şirketinin araştırması sadece Manchester United’ı kapsadığı için diğer takımların dünya genelindeki taraftar sayılarını başka araştırmalardan derledik. Kantar’ın yanı sıra diğer birçok araştırma Manchester United’ın liderliğini onaylıyor. İkinci sıradaysa 270 milyon takipçi ile Katalanlar yani Barcelona geliyor.

Üçüncü sıra da yine bir İspanyol devinde. Real Madrid 174 milyon takipçiye sahip. İngilizlerin bir başka devi Chelsea 135 milyon ile dördüncü sırada, 5’nci sırada ise bazı araştırmalara göre Alman Bayern Münich takımı varken bazılarına göreyse Arsenal geliyor.

GS

TÜRK TAKIMLARI SOSYAL MEDYADA İYİ

Türk takımları her ne kadar dünya genelinde en çok taraftarı olan ilk 10 takım arasına giremese de Facebook’taki destek konusunda iyi bir yere sahip.

Yaklaşık 86 milyon kişinin beğendiği Barcelona, Facebook’un lideri. Real Madrid 84 milyon kişi ile ikinci sıradayken Macnhester United da 66 milyon beğeni ile üçüncü sırada.

Galatasaray Facebook’daki 13 beğenme ile 8’inci sırada yer alırken Fenerbahçe de 10 milyon beğenme ile Facebook’ta en çok takipçisi olan dünya takımları listesinde 9’uncu sırada.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s