Putin’in nükleer trenleri geliyor

Rus ordusu 2018’e kadar nükleer füzeler taşıyan trenler üretecek. Her biri 6 nükleer başlık taşıyacak trenler, yolcu veya kargo treni şeklinde tasarlanacak. Trenler radara yakalanmamak için sürekli seyir halinde olacak

putın

ABD ile Rusya, artık resmen Soğuk Savaş yıllarına geri döndü. Moskova yönetimi, hafta içi aldığı kararla Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’ndan (AKKA) çekildi.  NATO ile Rusya’nın 25 yıl önce imzaladığı AKKA’nın Soğuk Savaşı bitiren sembolik bir önemi vardı. Yeni kriz dönemi Ukrayna’da yaşananlarla başladı. Rusya’nın Kırım’ı ilhakı anlaşmazlıkları körükledi. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ilişkileri bitirme noktasına getirdi. Öyle ki ABD Başkanı Obama ile Rusya lideri Putin, aylardır telefonla bile olsa, hiç görüşmüyor.

İki süper gücün çekişmesi şimdilerde Vietnam’dan Ukrayna’ya, Küba’dan Suriye’ye, Kuzey Kore’den Gana’ya kadar her yere sıçramış durumda. Hatta, Kuzey Kutup Bölgesi’nde ortaya çıkacak yeni doğal kaynakların üzerinde ve uzay araştırmalarında bile birbirlerine girmiş durumdalar. Ancak gözler hiç şüphesiz nükleer silahlarda. Soğuk Savaş’ta birçok kez felaketin eşiğinden dönülmüştü. Akıllardaki soru şu: Dünyanın en büyük iki nükleer gücü yeni kriz döneminde ne yapacak?

trens

ÜLKEYİ GEZECEK

ABD’de aktif olan 2 bin 468 nükleer savaş başlığı var. Rezervde bekletilen başlık sayısı 2 bin 600. Rusya’nın elinde her an kullanıma hazır 2 bin 430 savaş başlığının yanı sıra rezervde tutulan 2 bin nükleer başlık bulunuyor. Rusya, kısa bir süre önce bu alanda önemli bir adım attı. Ordu, James Bond filmlerini andıran yeni bir strateji üzerinde çalışıyor. Projenin adı: Barguzin. Baykal Gölü’nde doğudan esen güçlü rüzgara verilen isim bu. Barguzin kapsamında nükleer trenler üretilecek.

Rus istihbarat uzmanları, isimlerini açıklamadan ülke basınına konu hakkında bilgi verdi. Buna göre nükleer füzeler taşıyacak trenler tasarlanmaya başlandı bile. Yeni nesil trenler, Sovyetler Birliği döneminde kullanılan türdeşlerinden farklı olacak. Sovyet ordusunda nükleer füzeler taşıyan 12 tren vardı. Her biri  3’er adet Molodet RT-23 füzeleri taşıyordu. Ancak bu füzeler ABD ile Rusya arasında 1993’te imzalanan START-2 anlaşması çerçevesinde tedavülden kaldırıldı.

tren

Yeni nesil trenlerden 5 tane üretilecek. Her birinde 6’şar adet kıtalararası Yars RS-24 füzeleri bulunacak. Trenler tıpkı nükleer silah kapasitesi olan ve ateşleme yapabilen denizaltılar gibi görev yapacak. Sürekli seyir halinde olacaklar. Bu nedenle dünyanın en büyük ülkesi Rusya’daki raylar genişletiliyor. Özellikle ormanlık bölgelere yeni güzergahlar inşa ediliyor. Trenlere yolcu ya da kargo treni süsü verilecek. Taşınacak füzeler, soğutucu şeklindeki vagonlara dönüştürülecek.  Yars füzelerinin her biri 45 ton ağırlığında olacak. Bu füzelerin selefi Molodetler 100 tondu. Dolayısıyla yeni vagonlara ekstra güç destekleri eklenmek zorunda kalınmayacak. Bu sayede trenlerin hareketi, yerden çok kolay fark edilmeyecek.

355 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

nükleerRus yetkililer, nükleer trenlere geri dönmelerinin yasal olduğunu söylüyor. ABD ile 2011’de yeniledikleri START anlaşmasına göre nükleer silahları trenlerde taşımak kurallara uygun. Ruslar ayrıca ABD’nin “Küresel Acil Saldırı Programı”na (CPGS) karşılık olarak böyle bir strateji geliştirmeye haklarını olduğunu savunuyor. Washington yönetimi CPGS sayesinde uzun menzilli füzeleriyle, kendilerine yönelik ilk nükleer saldırıyı imha etmeyi planlıyor. ABD’nin füzelerinin dünyanın herhangi bir bölgesindeki hedefleri sadece 1 saat içerisinde tamamen yok edebilecek kapasitede olduğu biliniyor. Ancak Rusya, trenlerin sabit bir nükleer üsse oranla uzun menzilli füzelerle vurulmasının çok zor olacağını hesaplıyor.

Barguzin trenlerinin ilkinin 2018’de raylara indirilmesi bekleniyor. Nükleer füze taşıyan trenlerin en az 2040 yılına kadar kullanılması öngörülüyor. Obama yönetimi de nükleer çalışmalarında boş durmuyor. ABD’nin nükleer silah programına 355 milyar dolarlık bütçe ayrıldı. Önümüzdeki 10 yılı kapsayacak planlara göre bu dev bütçe, nükleer silahların modernizasyonuna, füze rampalarına ve laboratuar çalışmalarına harcanacak.

patlama

6 BİN ADET NÜKLEER BAŞLIK VAR

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her an fırlatılmaya hazır 6 bin 71 adet nükleer başlık var. Nükleer güç olmanın iki kriteri bulunuyor: Nükleer patlamayı gerçekleştirecek cihazın bir savaş başlığına yerleştirilebilecek kadar minyatürize edilmesi ve bunu taşıyacak uzun menzilli füzeye sahip olmak. Bu kriterlere uyan 8 ülke var. İran ve Kuzey Kore, kriterlere sahip olmadığı için nükleer güç olarak kabul edilmiyor. İşte ABD ve Rusya’nın dışındaki diğer nükleer güçler:

İngiltere: 275 savaş başlığı

Pakistan: 90 savaş başlığı

Fransa: 300 savaş başlığı

İsrail: 270 savaş başlığı

Çin: 178 savaş başlığı

Hindistan: 60 savaş başlığı

(@selcukerennn)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s