Uykusuz, nefessiz, yemeksiz hayatın peşindeler

Bilim dünyası; 1 saat uyuyup 8 saat uyumuş gibi hissetme, bir şişe karışım içip bütün gün tok kalma ve nefessiz bile hayatta kalınması üzerinde çalışıyor. Hatta insan ile makinelerin birleştirilmesine sayılı yıllar kaldı

avatar

Nefes almadan hayatta kalmak, gıda – su olmadan yaşamak, uyumadan dinç bir şekilde güne başlamak ve nihayetinde ölümsüzlük… Tüm bunlar günümüzde “hayal” gibi geliyor. Ama 1960’larda karaciğer ve böbrek nakillerinin “inanılmaz” olarak karşılandığı tıp dünyasında artık 3 boyutlu yazıcılardan organlar üretiliyor. Kök hücre tedavileri sayesinde birçok ölümcül hastalığa çözüm bulunuyor. Kaybedilen uzuvların yerini mekanik kol ve bacaklar alıyor. Peki şimdilerde inanılmaz bulduğumuz gıdasız, uykusuz, nefessiz bir hayat gelecekte mümkün olacak mı ve ölümsüzlüğe ulaşılacak mı?

uyku

1 SAAT UYKU YETECEK

Modern hayatın getirdiği stres nedeniyle artık yetişkinlerin yüzde 30’u uyku problemi yaşıyor. Düzenli uyuyamama sorunu; şeker ve kalp hastalıklarına yakalanma veya obezite riskini artıyor. Ancak doktorların “en az 8 saatlik uyku” önerilerine rağmen birçoğumuz gündüze sığamadığımız için geceden saat çalar hale geldik. Şimdilik en az süre uyuyup maksimum verimi almak için geliştirilen tıbbi bir yöntem yok. Ama ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), askerlerin 7-8 saatlik uyku ihtiyacını 1-2 saat içinde giderebilmesini sağlayacak formülün peşinde. DARPA’nın üzerinde çalıştığı Somneo maskeleri hem derin uykuya geçişi hızlandıracak hem de uyku hormonu ‘melotini’ baskılayarak verimi artıracak. Somneo’nun önümüzdeki yıllarda hayatımıza girmesi beklense de bazılarına göre siyasetçiler ve işadamları çoktan böyle teknolojileri kullanmaya başladı.

yemeksiz

YEMEK ASLINDA BİR PROBLEM

87 yaşındaki Hintli Yogi Jani, tam 70 yıldır yemek yemeden, su içmeden ve tuvalet ihtiyacı duymadan yaşıyor. Yoga ve maneviyatla beslendiğini belirten Jani’nin sağlığı birçok kişiden çok daha iyi üstelik. Sri Lankalı Kirby de Lanerolle de 6 yıldır yemek yemiyor ve Tanrı’dan gelen ışıkla beslendiğini söylüyor. “Günümüzde 1 milyar obez var, 850 milyon kişi ise açlıktan ölmekle karşı karşıya. Yani aslında beslenme bir problem…”  düşüncesiyle yola çıkan ABD’li Rob Rhinehart da kendini en ucuz, en kolay tüketilen, en doyurucu, en sağlıklı ve en az zaman isteyen besin karışımını geliştirmeye adadı. Rhinehart’ın vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu besin değerlerini bir arada toplayan Soylent isimli sıvı karışımı hala geliştirilme aşamasında. Tıp dünyası ise doğal kaynakların hızla tükenmesi nedeniyle bilim kurgu filmlerindeki gibi besin değeri yüksek hapları hazırlamaya başladı bile.

nefes

NEFESSİZ BİLE YAŞANACAK

Dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu ve astım ölümlerinin en çok yaşandığı ülke olan Çin’de temiz hava artık konservelerde satılır hale geldi. Peki Çinliler başta olmak üzere tüm insanlar, 22 dakika boyunca su altında nefesini tutarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Danimarkalı atlet Stig Avall gibi nefes almadan yaşayamaz mı? ABD’li Dr. John Kheir’in liderlik ettiği bir çalışmada tavşanların 15 dakika boyunca nefessiz hayatta kalması sağlandı. Kana enjekte edilen oksijen partiküller sayesinde gerçekleşen nefessiz yaşamda bir sonraki hedef 30 dakikaya ulaşmak. Dr. Kheir, gelecek yıllarda aynı yöntemi insan üzerinde deneyeceklerini söylüyor.

rus

AVATARLARLA ÖLÜMSÜZLEŞECEĞİZ

Sadece 950 yıl boyunca peygamberlik görevini yerine getiren Hz. Nuh, yeryüzünde en uzun süre yaşayan insanlardan biri olarak biliniyor. Ama bedenen Hz. Nuh da hiç kimse gibi ölümsüzlüğe erişemedi. Ortalama yaşam süresini artırmayı vaat eden tıp dünyası da ölümsüzlüğün mümkün olacağına dair hiçbir ipucu vermiyor. Ancak bilim dünyasının ciddi bir kısmı “alternatif ölümsüzlüğün” peşine düşmüş durumda. Amaç insan ile makineyi birleştirerek avatarlarla (robot bedenlerle insan beyninin birleşimi) ölümsüzlüğe ulaşmak. Bu noktada en ünlü çalışma Rus milyarder Dmitri Itskov’in “2045 Girişimi” isimli projesi. Itskov’a göre 31 yıl sonra insan zihni ve kişilik gibi özellikler avatarlara taşınacak. Beynimizin dijital kopyası olacak avatarlar da binlerce yıl yaşayabilecek.  33 yaşındaki Itskov, “Açlıktan ölenler, bitmeyen savaşlar… Ya zihnimizi değiştirmeliyiz, ya da zihnimizi evrimleştirmeliyiz. Avatarlarla dünya daha huzurlu olacak” diyor.  İnsan ve makine arasında fark kalmayacağı fikrini savunanlardan bir diğeri de Ray Kurzweil. Dünyanın en büyük fütüristlerinden ve yapay zekâ geliştiricilerinden biri olan Kurzweil, 2029’da robotların yapay zekâsının artık insan bilinci seviyesine varacağını, robotların da aynı insanlar gibi şaka yapacağını ve hatta sevişebileceğini iddia ediyor.

(Dünyanın Konuşmadıkları)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s