İnsansız hava araçlarına yusufçuk böceği ilham oluyor

drone

ABD, ölüm saçan insansız hava araçlarını, doğanın en başarılı avcısı olan yusufçuğun özelliklerine göre tasarlıyor. Ancak İHA’lar artık sadece savaş bölgelerinde görülmüyor. Hayatımızın her alanına girdiler 

pizza

Köpekbalıklarının 300 dişi var, timsahların çenesi 964 kilogram basıyor, çitalar saatte 93 km hıza ulaşabiliyor, aslan kükremesiyle ormanı inletiyor… Her biri avlarını yakalama konusunda tam bir usta. Yusufçukların ise en büyük türü sadece 10 cm uzunluğunda. Ancak bu narin böcekler, aslında doğanın en başarılı avcıları. Havadayken avlarının yüzde 95’inden fazlasını başarıyla yakalıyorlar. Afrika aslanlarında bu oran sadece yüzde 25. Yusufçuklar, aerodinamik mühendisliğinin geldiği son noktaya ilham kaynağı oluyor. Şimdilerde hayatımızın neredeyse her alanına giren insansız hava araçlarının (İHA) arkasında yusufçuklar var. ABD Savunma Bakanlığı, İHA’larını yusufçuklar üzerinden geliştiriyor.

2002’den bu yana Irak, Pakistan, Afganistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerde ölüm saçan İHA’larının yusufçuklar gibi ‘başarılı’ avcılar olmasını hedefliyorlar. Kulakları duymayan yusufçukların dört kanadı bulunuyor. Yetişkin bir yusufçuk her bir kanadını, ötekinden bağımsız olarak kontrol edebiliyor. Geri geri veya baş aşağı uçabiliyorlar. Havada 1 dakika boyunca sabit kalabiliyorlar. 360 derece manevra kabiliyetleri var. Bazı türleri 16 bin km uzağa uçabiliyor. Saatte 50 km hıza ulaşabiliyorlar. Yani uzmanlara göre Pentagon kesinlikle doğru bir ilham kaynağı buldu.

900 SİVİL ÖLDÜ

Tabi, yusufçuklar doğanın kanunu gereği hayatta kalmak için avlanıyor. ABD İHA’larının faaliyetleri ise çok sert eleştiriliyor. Nevada eyaletinden komuta edilen İHA’lar 11 bin 265 km uzaklıktaki Afganistan topraklarında rahatlıkla casusluk yapabiliyor. Daha da kötüsü füzeler taşıyabilen insansız hava araçları, binlerce sivil ölüme neden oluyor. ABD’nin İHA’ları şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 kişiyi öldürdü. Bazı insan hakları gruplarına göre ölenlerin 900’ünden fazlası siviller oldu.  ABD, pilotlu uçakların aksine 7 gün 24 saat hizmet verebilen İHA’larını geliştirmek için yaklaşık 600 milyar dolar olan savunma bütçesinden milyarlarca doları ayırıyor. Hatta yakın gelecekte savaş alanında kullanılan İHA’lar ve diğer robot askerlerin kendi başlarına operasyon kararı yani öldürme kararı verme kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Diğer taraftan İHA’ların artık sivil versiyonları da hızla yayılıyor. Ancak vatandaşların İHA kullanması konusunda birçok ülkede hala çok ciddi yasal boşluklar var. ABD’de örneğin şimdilik sadece bir kural var: İnsansız hava aracını gözünün gördüğü mesafede uçurabilirsin. İngiltere’de kalabalık bölgelerde veya binalara yaklaşık 50 metre yakınlıkta İHA kullanılamıyor. Türkiye’de de son zamanlarda havalimanları üzerinde görülmeye başlanan İHA’lar başımıza daha çok bela açacak gibi gözüküyor. Ancak İHA’ların sıra dışı yerlerde de kullanılanları var. İşte onlardan bazıları:

UYUŞTURUCU DA KAÇIRILIYOR, HAYVANLAR DA KORUNUYOR

 • Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın yatta çekilen çıplak fotoğrafları, Fransız gazeteci tarafından İHA ile çekilmişti.
 • beyazBeyaz Saray’da bulunan İHA alarma neden oldu. Sahibi olan devlet görevlisinin ismi açıklanmadı.
 • Dünyanın en büyük online parakande devleri Amazon ve Alibaba artık ürünlerini İHA’larla teslim ediyor.
 • Çinli oyuncu Zhang Ziyi, doğum gününde şarkıcı sevgilisi Wang Feng’in insansız uçakla yaptığı evlilik teklifini kabul etti. Artık binlerce kişi evlenme tekliflerini İHA’larla yapıyor.
 • Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın 9 yıllık sevgilisi Valerie Trierweiler’den ayrılmasına yol açan oyuncu Julie Gayet ile Elysee Sarayı’ndaki fotoğrafların İHA ile çekildiği ileri sürüldü.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nde “İyilik İçin İHA” yarışmasıdüzenlendi. Önündeki engelleri algılayarak dengesini kaybetmeden uçabilen arama-kurtarma insansız uçağının arkasındaki İsviçreli ekip, 1 milyon dolar ödülün sahibi oldu.
 • Meksika’nın Tijuana kentinde uyuşturucu kaçakçılığında kullanılan bir İHA bulundu.
 • Kenya’da nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanların kaçak avcılardan korunması için İHA’lara başvuruluyor.
 • sharkAvustralya’da kumsallara yaklaşan köpekbalıkları İHA’lar sayesinde tespit ediliyor.
 • Dünyanın dört bir yanında UFO ihbarlarının artmasından İHA’lar sorumlu tutuluyor.
 • İran’da İsrail ve ABD’ye ait İHA’ların nasıl avlanacağı konusunda askeri okullara özel dersler konuldu.
 • partyGüney Afrika’da bir şirket biber gazı kapsülü fırlatan İHA’lar geliştirdi. Yine Güney Afrika’daki bir müzik festivalinde katılımcılar, akıllı telefonlarıyla verdikleri içecek siparişlerini İHA’dan anında aldı.
 • TOPSHOTS Serbia's Stefan Mitrovic grabs a flag with Albanian national symbols flown by a remotely operated drone during the Euro 2016 group I football match between Serbia and Albania in Belgrade on October 14, 2014. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVICANDREJ ISAKOVIC/AFP/Getty ImagesSırbistan-Arnavutluk maçında, saha içine Sırbistan topraklarının bir kısmını da alan büyük Arnavutluk bayrağı insansız helikopterler indirilince büyük bir kriz yaşandı.
 • avABD’de bazı eyaletlerde özel hayatı ihlal ettiği gerekçesiyle devlete ait İHA’ların avlanılması yasallaştırılmaya çalışılıyor.
 • NASA, yakın gelecekte Mars’a insansız helikopter gönderecek. Helikopter, Mars’ta bulunan Curiosity aracının ulaşamadığı noktalardan fotoğraflar çekecek.
 • Dünyaca ünlü eğlence mekanlarda müşterilere servisler İHA’larla yapılmaya başlandı. Ancak şimdilik İHA ile bir bardak şampanya siparişi için 20 bin dolar ödemek gerekiyor.
 • Çin’de bir fırın, pasta siparişlerini evlere İHA ile teslim etmek istedi. Ancak yetkililer uçuş lisansı yok diye aracı hemen vurdu.
 • Dubai’de devlet yazışmaları İHA’larla gerçekleştirilecek. Ancak bunun için paketleri alacak kişilerin göz taraması ile parmak izlerini İHA’ya kabul ettirmesi gerekecek.
 • San Francisco’da eczaneler, acil müdahale bekleyen hastalara ilaçları İHA’larla gönderecek.
 • Nükleer santrallerinin üzerinde dolaşan İHA’lar yüzünden tedirgin günler yaşayan Fransız yetkililer, İHA’ları yakalayabilme kapasitesine sahip bir İHA geliştirdi.
 • Florida’da itfaiye ekipleri halkı tehdit eden sivri sineklere karşı 80 bin dolarlık İHA kullanmaya başladı.
 • afganAfganistan ve Pakistan’da artık geleneksel kilim motiflerinin yerini İHA tasarımları aldı.
 • İç savaşlar veya doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde, arama-kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı yerlere İHA’larla yardımlar ulaştırılıyor.
 • golfGolf maçlarında canlı yayınlar sırasında İHA’lar kullanılıyor.
 • Bazı şirketler, gökdelen inşa ederken üst katlara ulaşmak isterken İHA’ların yardımına başvuruyor.
 • sınavBelçika ve Çin’deki okullar, sınavlarda kopyayı önlemek için İHA’ları devreye soktu.

(@selcukerennn)

Reklamlar

İnsansız hava araçlarına yusufçuk böceği ilham oluyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s