Turistler dünya tarihini yok ediyor

Dünya Mirası Listesi’ndeki yerler bir bir yok oluyor. Ortadoğu ve Afrika’da eserler çatışmalardan dolayı zarar görüyor. Diğer bölgelerdeki yapıtları ise turist işgalleri mahvediyor

FILE - In this April 16, 2005 file photo, tables and chairs line the Sistine Chapel at the Vatican in preparation for the conclave. Five centuries after Michelangelo's ceiling frescoes were inaugurated at the Sistine Chapel, at least 10,000 people visit the site each day, raising concerns about temperature, dust and humidity affecting the famed art. But a Vatican Museums official said in the Vatican newspaper Wednesday, Oct. 31, 2012 that there are no plans to try to limit tourists' access. (AP Photo/Pier Paolo Cito, File)

Dünya daralıyor mu? Yoksa büyüyor mu? İlk bakışta yer bilimcilerin tartışması gibi geliyor. Ama bu iki sorunun cevabına şimdilerde daha çok siyaset bilimciler kafa yoruyor. Bir gruba göre çatışmalar, iç savaşlar ve terör olayları nedeniyle dünya giderek küçülüyor. Bu durum özellikle Batılılar için geçerli. Avrupalı veya ABD’liler, Ortadoğu veya Kuzey Afrika’daki ülkelere gidemiyor artık. ABD’nin vatandaşlarına “gitmeyin” dediği ülke sayısı 44’e yükseldi. Veya ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler birçok bölgedeki elçiliklerini ardı ardına kapatıyor. Dolayısıyla dünya onlar için giderek daralıyor.

Diğer kesim tam aksini iddia ediyor. İletişim ile ulaşım ağlarının gelişmesi ve bireysel gelirlerin artması sayesinde insanların artık daha fazla ülkeyi ziyaret etme şansı bulduğu dile getiriliyor. BM Dünya Turizm Örgütü’nün verilerini kanıt olarak sunuyorlar. 1950 yılında dünya genelinde uluslararası turist sayısı 25 milyon, turizm gelirleri 2 milyar dolardı. Yabancı turist sayısı geçen yıl 1 milyar 133 milyona ulaştı. Turizm gelirleri 1 trilyon 245 milyar dolara yükseldi.

Bu iki sorunun cevabının daha uzun yıllar tartışılacağı kesin. Üçüncü bir grup farklı bir konuya dikkat çekiyor. Hem çatışmalardan hem de hızla artan turist sayılarından dolayı dünya tarihinin kaybolduğunu söylüyorlar. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1031 kültürel ve doğal varlık bulunuyor. İşte kurşunların ve turistlerin yok ettiği tarihi eserler:

YÜZDE 30’U KAYBOLDU

Turist sayılarının giderek artması aslında beraberinde yeni bir tartışmayı getiriyor. Turistler, yerel halkları rahatsız eder oldu. İspanya’nın Barcelona kenti bunun en iyi örneği. Turist isyanı başladı. Kentin nüfusu 1.7 milyon. Ama geçen yıl 8 milyon turist geldi. Barcelonalılar “Artık nefes alamıyoruz. Daha fazla turist istemiyoruz” diyor. Yeni belediye başkanı bundan böyle Parc Güell, Sagrada Familia Katedrali ve La Boqueria Pazarı gibi yerlere gün içinde sınırlı sayıda turist kabul edeceklerini söyledi. ABD’de ünlü Hollywood yazısının bulunduğu Beachwood Drive bölgesi sakinleri de aynı dertten şikayetçi. Turistlerden bıkmış durumdalar. Bağlı oldukları Los Angeles Belediyesi’ne turistlerin önünü kesmeleri için dava açtılar.

Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan Çin Seddi de turistler yüzünden haritan siliniyor. Çin’deki tarihi günlerde 24 saat içinde 8 milyon kişinin ziyaret ettiği Çin Seddi’nin yüzde 30’u ortadan kayboldu. 2 bin kilometrelik alanı yok oldu yani. Turistlerin verdiği tahribatın yanı sıra yerel halk da yok oluştan sorumlu. Bölge sakinleri, setteki tuğlaların tanesini 5 dolara turistlere satıyor.

KAPATIN ŞU FLAŞLARI

Kamboçya, Asya’da en çok ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor. Hatta bazı araştırmalara göre Kamboçya’daki ünlü Angkor Vat Tapınağı geçen yıl en çok turist çeken yer oldu. Ancak yetkiler, 12’nci yüzyılda yapılan tapınağın dokusunu korumakta zorlanıyor. Turistler akıllı telefonları ile tapınak çevresinde güneşin en güzel şekilde doğuş anını yakalamak istiyor. Ancak birbirlerini ezdikleri anlarda tapınağın hendeklerini ve duvarlarını yok ediyorlar. Dünyada metrekare başına en şok turist çeken yer, İtalya’daki Sistina Şapeli olarak biliniyor. Şapelde Michelangelo’nun 4 yılda çizdiği freskler, şimdilerde milyonlarca turistin fotoğraf makinelerinden çıkan flaşlar nedeniyle yok olma tehdidi altında. Vatikan aslında bu duruma bir önlem aldı. Şapeli yılda sadece altı milyon turist ziyaret edebilecek. Ancak uzmanlar fresklerin zamanla daha büyük hasarlar göreceğini savunuyor.

NEFESLER TUTANKHAMUN’U YIPRATTI

Hindistan’daki Taç Mahal, her yıl en az 4 milyon turistin akınına uğruyor. Turistlerin 17’nci yüzyılda yapılan anıt mezardan sürekli çeşitli parçaları “hatıra” olarak alması, tarihi yapıya büyük zarar veriyor. Diğer taraftan Taç Mahal’in hemen kıyısındaki Yamuna Nehri’nin suları aşırı nüfus yoğunluğundan dolayı tükeniyor. Bu nedenle Taç Mahal’in ahşap yapısı tahribata uğruyor. Mısır firavunlarından Tutankhamun’un mezarı da geçtiğimiz yıllarda turizme kapatıldı. Gerekçe olarak mezarlığın içinde aşırı oranda nefes alınması nedeniyle ortaya çıkan nemin yapıya zarar vermesi gösterildi.

Safari tutkunları, Kenya’daki Maasai Mara Doğal Parkı’nın her geçen gün yok olmasına neden oluyor. Özellikle bölgede kurulan kamplardan dolayı park alanında ciddi bir çevre kirliliği ortaya çıkıyor.  Diğer taraftan İnsan kaynaklı şekilde ortaya çıkan küresel ısınma nedeniyle mercan kayalıklarının tamamının 2050 yılına gelindiğinde yok olmasından endişe ediliyor.

cami

BOMBALAR MİRASI YOK EDİYOR

Son yıllarda çatışmalardan dolayı yok olan tarihi eserler ise genelde Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde karşımıza çıkıyor. Suriye’de dünyanın en eski camilerinden Şam’daki Emevi Camisi, Humus’taki Halid Bin Velid Türbesi veya Halep’teki Kapalı Çarşı, Hz. Zekeriya Camisi ve Halep Kalesi büyük zarar gördü. Yine Suriye’de antik kent Palmira, IŞİD’in tehdidi altında. IŞİD militanları daha önce tarihi milattan önce 13’üncü yüzyıla dayanan Irak’ta Nemrut kalıntılarını yok etmişti.

Mali’de radikal gruplar, 15’inci yüzyıldan beri ilim merkezi olan antik Timbuktu şehrini neredeyse tamamen yok etmişti. Şehirdeki Ahmet Baba Kütüphanesi’ndeki yaklaşık 10 bin el yazması eser yakıldı. Bölgede 2012’den bu yana restorasyon çalışmaları sürüyor. Yemen’de geçtiğimiz haftalarda tarihi 2 bin 500 yıldan öncesine dayanan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Eski Kent bölgesindeki tarihi evlerden 3’ü bombalarla yıkıldı. Afganistan’da da radikal gruplar put oldukları gerekçesiyle 6’ncı yüzyıldan bugüne gelen Bamyan Buda heykellerini dinamitle yıktırmıştı.

(@selcukerennn)

Reklamlar

Turistler dünya tarihini yok ediyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s