Milyarlarca dolar bağışlıyorlar, peki bu yarış niye?

ABD’de 74,7 milyar dolarını veya 64 milyar dolarının tamamını hayır işlerine bağışlayan işadamlarına Arap zenginlerden cevap geldi. Suudi Prens 32 milyar dolarını verirken, Birleşik Arap Emirlikleri’nden işadamı da 2 milyar dolarını bağışladı

bilyoner

Habere bir uyarı ile başlamak istiyorum. Aşağıda geçen bütün rakamlar gerçek.  Yazının başında niye böyle bir anekdot düştüğümü birazdan anlayacaksınız. Dünyanın en zengin iş adamlarından bahsedeceğim.  Hani şu “Bu kadar parayı ne yapacaklar?” dediğimiz isimler. Aralarında yeni bir moda başladı.  Servetlerini bağışlıyorlar. Cömertlikte yarışıyorlar yani. Son olarak Suudi Prens katıldı aralarına. Prens El Velid bin Talal, 32 milyar dolarının tamamını hayır işlerine bağışlayacak. Para “kültürel anlayışı geliştirmek, kadınları güçlendirmek, eğitim seviyesini artırmak ve felaketten etkilenenlere yardım” için kullanılacak.

presn

64 MİLYAR $ VERECEK

60 yaşındaki Prens, kendi adını taşıyan Alwaleed Philanthropies isimli kuruma şimdiye kadar zaten 3.5 milyar dolar bağışlamıştı. 32 milyar dolarsa aşamalı olarak dağıtılacak. Cömert Prens, ilk adımı 4 gün önce attı. Suudi Arabistan’da ihtiyaç sahiplerine 10 yıl içinde 10 bin ev ve 10 bin araba verecek. Yatırım şirketi Kingdom Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Prens bin Talal’ın açıklamasından bir hafta sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nden benzer bir haber geldi. Ünlü işadamı Abdülaziz El Gurur, şirketinin 6 milyar dolarlık gelirinin 3’te 1’ini hayır işlerine dağıtacak. Para, Ortadoğu’da eğitimin gelişmesi için harcanacak. Arap milyarderlere ABD’deki işadamlarını örnek gösteren El Gurur, “Hayır işlerine daha fazla destek olmalıyız. Arap milyarderler artık çok daha fazla bağış yapmalı” dedi.

El Gurur’dan iki gün sonra ABD’li işadamı Warren Buffet’ın ofisinden bir duyuru yapıldı. 64 milyar doları ile dünyanın en zengin 4’üncü kişisi olan Buffet, geleneksel bağışını basına bildirdi. Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in vakfına 2.4 milyar dolar daha verdi. 84 yaşındaki Buffet, aynı kuruma 10 yıldır bağış yapıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 21.5 milyar dolar verdi. Buffet bu yardımları servetinin tamamını bağışlamak adına verdiği sözü yerine getirmek için yapıyor.

78,7 milyar doları ile dünyanın en zengin kişisi olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, servetinin tamamını bağışlayan isimlerin başında geliyor. Şimdiye kadar 30 milyar dolarlık hayır işleri yaptı bile. Bir diğer hayırsever isim Tim Cook. Dünyanın en değerli markalarından Apple’nın CEO’su. Serveti 1 milyar dolara yaklaştı. Sadece 10 yaşındaki yeğeninin eğitim masraflarına bir miktar para ayıracak. Kalan servetini ölene kadar adım adım dağıtacak.

alibaabas

ALİBABA’DAN 5 MİLYAR $

Hayır işlerine milyarlar veren işadamlarına Çin’den katılım da hızla artıyor. Son olarak ünlü alışveriş sitesi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma bu kervana katıldı. Eski bir öğretmen olan Ma’nın şimdilerde kişisel serveti 22,7 milyar dolar. Ülkesinin en zengin ismi. Ma’nın şirketinin değeri 210 milyar dolar. Jack Ma ve Alibaba’nın CEO’su Joe Tsai, bir hayır kurumunu hayata geçirdi. İkili şirketlerinden yüzde 2’lik hisseyi bu kurumda harcanması için ayırdı. Yani düzenli olarak … milyar dolar yardım yapıyorlar.

Geride bıraktığımız haftada öne çıkan diğer bağış açıklamaları Elon Musk ve John Paulson’dan geldi. PayPal ve SpaceX’in kurucusu olan ABD’li girişimci Musk, yapay zekaya karşı 11 milyon dolar bağışladı. The Future of Life Institute isimli kuruma yapıldı yardım. Bağış, yapay zeka konusunda yapılan çalışmaların insanlığa zarar vermeyecek seviyede kalması için harcanacak. Yatırım fonu yöneticisi olan John Paulson da 1980 yılında mezun olduğu Harvard Üniversitesi’ne 400 milyon dolar verdi. Para, üniversitenin mühendislik bölümündeki çalışmalarda kullanılacak.

kıyamet

KIYAMETE HAZIRLANIYORLAR

İşadamları milyarlarca dolarlık servetlerini bağışlıya dursun, ama bazılarına hiçbir şekilde yaranamıyorlar. Komplo teorisyenlerine göre, işadamları milyarlarca doları sadece iyilik için vermiyor. Arka planda başka işler dönüyor. İşte verilen bir örnek. Aşı kampanyası adı altında kısırlaştırma projesi yürütüyorlar. Gelişmemiş ülkelerin nüfusunu kontrol altında tutmaya çalışıyorlar. Bunu insanlığa hizmet için yaptıklarını düşünüyorlar. Nüfus artıkça yaşam zorlaşacak mantığındalar.

Daha uçuk bir inanışa göre, milyarderler kıyamete hazırlanıyor. Laboratuarlara servet akıtmaları tesadüf değil. Bilim insanlarının kıyamet çalışmalarına destek oluyorlar. Yer altında yaşam alanları, bütün gıda tohumlarının toplanması, en ölümcül hastalığa karşı aşı geliştirilmesi gibi çalışmaları el altından destekliyorlar.  Kıyametin kopma anına şahit olurlarsa da yapılan ön hazırlıklar sayesinde aileleri ile birlikte hayatta kalacaklarını hesap ediyorlar. Komplo teorileri bitmez: Üstün ırkın peşindeler, Mehdi’yi ortaya çıkmadan önce öldürmek istiyorlar veya dünyayı uzaylılara hazırlıyorlar… İnanıp inanmamak size kalmış…

(@selcukerennn)

Reklamlar

Milyarlarca dolar bağışlıyorlar, peki bu yarış niye?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s